Szűrők
Találatok száma: 58
Kategóriák:
Dátum
Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket

db/oldal

Az őszi gyümölcsfaültetés idején sok szempontra érdemes figyelni

2024.11.18.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara felhívta a figyelmet arra, hogy érdemes csak ellenőrzött, hivatalos faiskolából vásárolni gyümölcstermő növényeket

Tápanyagpótlás a gyümölcsösben I. rész

2024.05.05.

Hazai gyümölcsöseink nem a legjobb talajokon, a szántóföldi művelésre kevésbé alkalmas területeken létesültek, ezért nagyon fontos a helyi adottságoknak megfelelő talajápolás és öntözés gyakorlatának kialakítása.

Minden jelentkezőt megtanít gyümölcsfát metszeni a MATE márciusban

2024.01.30.

Nyilvános metszési tanfolyamokat hirdet a MATE Kertészettudományi Intézete márciusban Budapesten, Cegléden, Érden, Fertődön valamint Keszthelyen, melyre minden érdeklődőt szeretettel várnak. A tanfolyamon résztvevők elméleti és gyakorlati ismeretekre tesznek szert. Megismerik az eredményes gyümölcs metszés eszközeit és azok használatát. Megtanulják felismerni a gyümölcsfák termő részeit.

Gyümölcsök helyett csalódás: helyzetjelentés a tavaszi fagykárokról

2023.04.18.

A 2023-as év márciusában két nagy sarkvidéki eredetű hidegbetörés érte el Magyarországot, melyek az azt követő 3-4 napban éjszakai fagyokat eredményeztek. Az első március 15-én volt, melynek hátterében mintegy 3 napon keresztül alakultak ki éjszakai lehűlések. Ekkor még csak a legkorábban virágzó térségben, a Dél-Dunántúlon voltak virágban a legkorábbi kajszifajták, minden más kajszifajta és minden más gyümölcsfaj még jócskán a virágzás előtt állt.

Készítsd fel télre a gyümölcsfákat!

2022.10.09.

Nyár közepétől kezdenek a fák felkészülni a télre, a gyümölcséréssel és a rügydifferenciálódással párhuzamosan raktározzák el a tápanyagokat. A gyümölcs erős versenytárs ebben a folyamatban, lényeges, hogy megmaradjon a kellő gyümölcs–lomb arány. A levelek által termelt szerves anyagok szolgálnak a gyümölcsök kinevelésére, kerülnek a raktárakba, és segítenek a stresszhatások leküzdésében is.

Hasznos tanácsok: a gyümölcsfák metszése

2022.10.08.

A gyümölcsfák rendszeres metszése nagyon fontos, hiszen azon túl, hogy formásabbá alakítjuk a növényt, javítja a termést is. Ezáltal szebb és ízletesebb gyümölcsöket kapunk a következő években. Az őszi metszésnek fontos szerepe van: a cél a száraz, törött és megbetegedett ágak eltávolítása a fáról.

A gyümölcsöskert legfontosabb tavaszi feladatai

2022.04.07.

Egyes gyümölcsfafajoknál már februárban elkezdődtek a metszési munkák, de a java még hátravan a kerti tevékenységeknek. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kertészettudományi Intézet Gyümölcstermesztési Kutató Központ két munkatársa, Dr. Kovács Szilvia és Kalmár Klementina beszélt a gyümölcsöskertekben elvégzendő legfontosabb feladatokról.

Gyümölcsös, szőlő, szántó, erdő, gyep, rét, legelő – mi hol a legdrágább és a legolcsóbb az országban?

2021.12.19.

Tavaly sem tört meg az évek óta tartó drágulási trend, a földárak növekedése az előző évit is meghaladta. Egyedül a szőlőkért kértek kevesebbet, mint egy évvel korábban. Volt olyan régió, ahol több mint háromszorosára nőttek a termőföldek árai az elmúlt tíz évben. Óriási azonban a különbség az egyes területek között. Míg a legdrágább, hajdúszoboszlói járásban több mint 3 millió forintért lehetett egy hektár szántóhoz jutni, a pétervásárai és az aszódi járásban kevesebb mint 700 ezer forintért.

Permetezni, professzionálisan – hogy a bőséges termés legyen a jutalom

2021.07.04.

Az idei tavasz nem kímélte a gyümölcsfákat, a hideg, szeles, hosszú tavasz, valamint az elhúzódó virágzás, a fagykárok és a fertőzések veszélye mind a termés csökkenéséhez vezethetnek. A megfelelő időben elvégzett permetezéssel felvehetjük a harcot a folyamatosan felbukkanó kórokozók, kártevők ellen. Ahogy a 2020-as, a 2021-es év sem kedvez kedvenc nyári csonthéjas gyümölcseink, a kajszi, a meggy és a cseresznye megfelelő beéréséhez, termésmennyiségéhez. A hideg tavasz során sok kajszi termése elfagyott, főleg a korai virágzású fajták esetében. Az idei időjárás tökéletes teret adott a moníliás vessző- és virágszáradásnak, amely a hűvös és nedves időben fertőz leginkább.

Katlankoronától a suháng visszametszéséig – mindent a szép és jól termő gyümölcsfákért

2021.06.05.

A fák természetes koronaformái – amit maguktól kinevelnek – csak a legritkább esetben felelnek meg a termelői igényeknek. Nagy területet foglalnak el, alulról gyorsan felkopaszodnak, nehezen kezelhetők: hiszen a magasra nőtt fa nehezen permetezhető, de nehezen szüretelhető is. Ezeket a kedvezőtlen tulajdonságokat változtatjuk meg a koronaforma mesterséges kialakításával. A fák koronaformája egyrészt faj és fajtatulajdonság, másrészt tudatos metszés eredménye. Célja a jó gondozhatóság, szüretelhetőség, arányos benapozottság elérése. Bár főként tavasz vagy ősz a metszés ideje, a zöldmetszések is fontosak lehetnek az előbbiek korrigálására. A jó koronaformával csökkenthetők a növényvédelmi problémák is.

Van, amikor káros, és van, amikor hasznos a zöldmetszés

2021.05.30.

„Zöldmunkának”, azaz zöldmetszésnek nevezi a szaknyelv a tenyészidőszak alatt elvégzett olyan beavatkozásokat, amelyek a gyümölcsfa vegetatív szerveinek az eltávolítását (hajtásválogatás, hajtásvisszacsípés, leveles állapotban végzett metszés) jelenti. A zöldmetszés attól függően, hogy mikor és milyen mértékben végezzük, lehet káros vagy hasznos a fára nézve. A metszés a fának mindenképpen veszteséget jelent, és ez a beavatkozás időpontjától függően nem egyforma.

Virágzás, beporzás, termékenyülés – mi fán teremnek a gyümölcseink

2021.04.30.

A gyümölcstermő növények virágai fajoktól függően megjelenhetnek egyesével (birs), párosával (kajszi-, őszibarack), vagy virágzatba tömörülnek (az alma bogernyőbe, a körte összetett ernyőbe). A gyümölcsfák akkor virágoznak először, amikor termőrügy, illetve virágrügy alakul ki rajtuk. E körülmény megmutatja a fa életében, hogy ifjúkori (juvenális) állapotából olyan szakaszba, idősebb korba jutott, amikor már terméshozásra képes. Ez az állapot – ami függ a fajtától, az alanytól, a termőhelytől, az agrotechnikától – a fa 2–6 éves korában következik be.

Fenyeget a tafrina és a dérgomba – óvjuk meg tőlük gyümölcsfáinkat!

2021.04.11.

Aki már küzdött levélsodródásban szenvedő barackfával, tudja, hogy akár másfél hónapig is eltart, mire a növény megszabadítható a gombától. Ez általában akkor sikerül, amikor megjön a nyári meleg, s a gomba „magától” eltűnik. A tafrinának, illetve dérgombának is nevezett kórokozó a hidegebb, párásabb időt kedveli. Itt az ideje, hogy megfelelő szerrel már most, a rügyek kipattanása után kezeljük a kimondottan érzékeny nektarin- és őszibarackfáinkat. De ne feledkezzünk meg a kajsziról és a szilvákról sem: ugyanis, ha nem is olyan látványosan, de ezeket is károsítja a tafrina. Az utóbbiaknál elmarad a levélfodrosodás, de például a gyümölcsök torzulását többek között ez a gomba okozza.

Amit a metszésről tudni érdemes – röviden, tömören

2021.03.28.

A gyümölcstermesztésben minden gyümölcsfát és gyümölcstermő bokrot a telepítés után nevelni szükséges, ennek megfelelően metszésben kell részesíteni. A metszés mértékét a metszéssel eltávolított és megmaradó ágak, gallyak, illetve vesszők aránya határozza meg. Amikor a korona bármely részét visszavágjuk, az utána megmaradt koronarészen lévő rügyek erősebben vagy gyengébben hajtanak ki. A hajtásnövekedés erőssége több tényezőtől függ: a rügyek fej­­lettségétől, amire visszametszünk, a rügy vesszőn elfoglalt helyzetétől, a vessző koronában elfoglalt helyzetétől, valamint a visszametszés erősségétől.

Drágul a magyar hektár ára: erős emelkedésben a termőföld értéke

2021.03.24.

A termőföld hektáronkénti piaci átlagára 2020-ban már 1,727 millió forint volt. Ez 7,3 százalékos drágulás az előző évi 1,602 millió Ft/ha összeghez képest. A termőföld drágulása évtizedek óta tart, és tavaly a szántókért átlagosan 1,891 millió forintot kellett a vevőknek adniuk. A haszonbérleti díjak is emelkedtek, a szántónál az éves átlagos hektáronkénti díj 75003 forint volt, ami 4 százalékkal több, mint egy éve.

Le a kártevőkkel! Időszerű a gyümölcsfák téli védelme

2021.02.23.

Az enyhébb téli napokon már érdemes elkezdeni a gyümölcsfák téli metszését, valamint a faápolási és a tisztogatási munkákat is. Fontos, hogy a metszés során is figyelni kell a növényvédelmi szempontokra. A besűrűsödött koronarészek ritkításának növényvédelmi jelentősége is van, mert a lazább korona nem kedvez a fertőzéseknek, ugyanakkor a permetlé jobban átjárja a lombot. Emiatt a növényvédő szerek hatása jobban érvényesül.

Metszéssel, kaparással, égetéssel, növényvédő szerekkel – tanácsok a gyümölcsfák téli védelméhez

2021.02.13.

Télen, amikor az időjárás engedi, enyhébb napokon érdemes megkezdeni a gyümölcsfák téli metszését, és ezzel együtt a mechanikai (faápolási és tisztogatási) munkákat is – javasoljaDr. Koleva Roszica a magyarmezogazdasag.hu oldalon megjelent írásában, majd hozzáteszi: a metszés során is figyeljünk a növényvédelmi szempontokra. A besűrűsödött koronarészek ritkításának növényvédelmi jelentősége is van, mert a szellős, napjárta korona nem kedvez a fertőzéseknek, ugyanakkor jobban átjárja a lombot a permetlé, emiatt jobban érvényesül a növényvédő szerek hatása.

Mikor aktuális a szilvafa metszése?

2020.11.24.

A szilvafa metszése minden évben fontos feladat, akár egy facsemetéről, akár egy öreg fáról van szó. Ennek során lehet beállítani a korona alakját, befolyásolható, milyen legyen a terméshozam, mennyi napfény érje a gyümölcsöket, és ezáltal minél jobb minőségű termés jöhessen létre. Cikkünkben leírjuk, hogy mikor aktuális a szilvafa metszése és hogyan lehet ezt a lehető legjobban elvégezni.

Hirdetésfeladás