Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
AMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója, marhahízlalásba fogott - makadámdióval és sörrel eteti az állatokat
Zuckerberg érdeklődni kezdett a mezőgazdaság iránt, és bejelentette, hogy felvásárolt egy marhaharmincöt, amelyet makadamia dióval és sörrel táplálnak. Ezzel a legmagasabb minőségű marhahús előállítását tűzte ki célul. Sokan kritizálják ötletét irreálisnak és környezetszennyezőnek tartva.
Több oka van annak, miért nyalakodik a szarvasmarha
Elsősorban a szabadabban tartott szarvasmarha-állományokban figyelhető meg, hogy az állatok egymás nyalásával erősítik meg a társadalmi kötelékeket, vagy fejeznek ki érzelmi kapcsolatokat.
Megvannak a húsmarhatartásra vonatkozó állatjóléti támogatás részletei, 10 milliárd forintra lehet pályázni
A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága közzé tette az „Állatjóléti támogatás a húshasznú szarvasmarha ágazatban” című (KAP-RD31-1-24 kódszámú) pályázati felhívást
Csökken a hazai állatállomány: egyre többen mondanak le az állattartásról Magyarországon
A legfrissebb adatok szerint 2023-ban az Európai Unióban összesen 133 millió sertés, 74 millió szarvasmarha, 58 millió juh és 11 millió kecske volt. Az állományokban azonban erős csökkenés volt az elmúlt évtizedekben, amely a tavalyi évben sem állt meg. A statisztikák alapján a sertések és a szarvasmarhák száma kevésbé, a juhoké és a kecskéké nagyobb mértékben csökkent 2022-höz képest.
Támadások célkeresztjében a szarvasmarhatartás - Éder Tamás szerint
Azt tervezi a Világbank, hogy azon országok, amelyek szén-dioxidban gazdag termékeket állítanak elő, a támogatásokat éghajlat-barátabb termékekre költhessék, például baromfira, gyümölcsre és zöldségre. Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke szerint ez rendkívül radikális gondolat, ami túlzó mértékben akar beleavatkozni a több évszázados mezőgazdasági folyamatokba.
Csökkent a romániai szarvasmarha- és sertésállomány
Csökkent a romániai szarvasmarha-, sertés-, valamint juh- és kecskeállomány is 2023-ban az előző évhez képest, míg a baromfiállomány 0,7 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet adataiból. A szarvasmarhák és a tenyészállomány (tejelő tehenek, tenyészbikák és tenyészüszők) száma 2023. december elsejére 1, illetve 1,4 százalékkal csökkent a 2022. december 1-én jegyzetthez képest.
8,4%-kal csökken a brit tehenek metánkibocsátása
Az Egyesült Királyság szupermarket-óriása, a Marks & Spencer takarmány-adalékanyagba fektet be, hogy csökkentse a tejtermelő tehenek csoportjának metántermelését. Az első ilyen kezdeményezésben a lánc 1 millió fontot fektet be, hogy megváltoztassa a tehenek étrendjét mind a 40 Marks & Spencer Select Dairy Farmers tejkészletében.
A tehénre jutó tejhozam nő, a tejelő tehénállomány viszont visszaesik
Európai uniós szinten 2035-ig több mint 2 millióval csökkenhet a tejelő tehénállomány, miközben az egy tehénre jutó tejhozamok növekedni fognak. Az ágazat jövőbeli fejlődése és az innovatív beruházások elősegítése érdekében megújította együttműködési megállapodását a Kereskedelmi és Hitelbank (K&H) és a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.
Új eljárást dolgoznak ki a debreceni agrárkaron a szarvasmarhák egészségének megőrzésére
A szarvasmarhákat érintő hypocalcaemia, ellési bénulás diagnosztizálására és kezelésére dolgoznak ki új módszert és terápiás eljárást a Debreceni Egyetem szakemberei. A négyéves kutatási program keretében a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar munkatársai a betegség megelőzését is szolgáló postbiotikum kifejlesztését tervezik.
Már csak néhány napig tart a juh, szarvasmarha és kecske ENAR adategyeztetés
Az agrárminiszter 8/2024. (III.11.) AM rendelete szerint a szarvasmarha, valamint a juh-és kecsketartóknak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ENAR adategyeztetési programjában kötelező együttműködniük és adatot szolgáltatniuk. Az adategyeztetés első határideje 2024. március 31-e. Az adategyeztetés célja, hogy az ENAR, valamint a TIR naprakész adatokat tartalmazzon.
Kivette a szarvasmarhatelepeket a kibocsátási tervből az Európai Unió
Fordulat történt az európai ipar és a környezetvédelem között zajló vitasorozatban: a szarvasmarhatelepeket kivették a káros ipari kibocsátások csökkentését célzó új szabályok alól. A meglepő irányváltás az Európai Unió mezőgazdasági környezetvédelmi szabályozást érintő politikájában történt. Egyre inkább az enyhítések irányába helyeződik a jogalkotás.
Metántartalom-csökkentő takarmányok: feltárni a lehetőségeket
Az Egyesült Királyság kormánya több mint 4000 választ kapott a metángázcsökkentő takarmányok lehetőségeit feltáró konzultáció keretében feltett kérdésekre. Az új technológiai termékek – amelyek például metanogenezis-gátlókat, tengeri moszatokat, illóolajokat, szerves savakat, probiotikumokat és antimikrobiális szereket tartalmaznak – a kibocsátás-megtakarítások elérésének egyik lehetőségét jelentik.
Jóval kevesebb metánt kiböfögő tehenek a láthatáron
Amikor Ben Loewith kanadai tejtermelő borjai jövő tavasszal megszületnek, a világon az elsők között lesznek, akiket egy konkrét környezetvédelmi céllal tenyésztettek: hogy kevesebb metánt böfögjenek. Loewith, egy harmadik generációs gazdálkodó júniusban kezdte meg 107 tehén és üsző mesterséges megtermékenyítését az első olyan bika spermájával, amely alacsony metánszintű genetikai tulajdonsággal rendelkezik.
Közel 300 millió forintból újítja meg a takarmányozási technológiáját az Emődi Mezőgazdasági Zrt.
Az Emődi Mezőgazdasági Zrt. 282,76 millió forintból fejleszti takarmányozási technológiáját Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei telephelyén, Emődön. A beruházás a robotizált és az automatizált takarmánykiosztás fejlesztését szolgálja a tejelő szarvasmarha takarmányozásában. A technológia célja a termelés növelése a fenntartható gazdálkodás és az adott termelési igények kielégítése mellett.
Hol a helye a magyartarka és kárpáti borzderes szarvasmarhának?
A magyartarka a 19. század második felében váltotta fel a szürkemarhát. A magyar mezőgazdaság, ezen belül az állattenyésztés alappillérének számított sokáig a magyartarka, napjaink egyre népszerűbb szarvasmarhája viszont a kárpáti borzderes fajta. Miután az előbbi meghozta a kívánt eredményeket, megindult a tenyésztése és egyeduralkodóvá vált.
Hajdúnánási hatékonyságnövelés fejlesztésekkel: Nyakas András beszélt az állattenyésztésükről
A Nyakas Farm Holstein-fríz tejelőmarháinak teljesítményét elismerő oklevél - Fotó: Magro.hu, CSZS, Hajdúnánás
Díjak, jószágok, fejlesztések: összefoglaló a 30. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok eseményeiből
A 30. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok a magyar mezőgazdaság egyik legnagyobb jelentőségű szakmai találkozója. Az állattenyésztés 8 ágazata, a ló-, a szarvasmarha-, a sertés-, a juh-, kecske-, a baromfi-, díszbaromfi- és nyúltenyésztők, a halászat, vadászat, valamint az állattenyésztés és a kapcsolódó növénytermesztés fontos képviselői voltak ott.
Mintegy 10 százalékkal kevesebb állatot vágtak le tavaly a magyar vágóhidak, mint egy évvel előtte
A magyarországi vágóhidakon 97,9 ezer darab szarvasmarhát vágtak le 2022-ben, 10,4 százalékkal kevesebbet az előző évinél, sertésből 4 millió 532 ezret, ez 6,9 százalékos csökkenés, baromfiból pedig 207,8 millió darabot, ami 11 százalékkal marad el a 2021. évitől - derül ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összesítéséből. A levágott baromfi élősúlya összesen 634,7 ezer tonna, vágott súlya (tisztított, bontott súly) 479,9 ezer tonna volt 2022-ben.
Hirdetés