Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
AMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Napi 18 ezer forintért alig akad magyar idénymunkás – jöhetnek a filippínók
Az agrárium egyik legjelentősebb problémája a munkaerőhiány, azon belül is az idénymunkások hiánya. Ez a jelenség még a klímaváltozás hatásainál, a szélsőséges időjárás által okozott károknál is égetőbb probléma. Évente 50-80 millió forintnyi kárt okoz a gazdáknak az, hogy nem tudják kivel és/vagy időben leszedetni, betakaríttatni termékeiket. Egyre több helyzetben szorul az ágazat külföldi, akár távol-keleti, például Fülöp-szigeteki munkavállalók alkalmazására.
Több nyugati vármegyében is alig találni embert az állattenyésztés számára
Jelentős munkaerőhiánnyal küzd a hazai állattenyésztés. Van, ahol egy középvezetőnek havonta nettó 600-700 ezret kínálnak egyéb juttatások mellett, mégis alig van jelentkező. Sokakat elsősorban az osztrák munkaerőpiac szív fel. A Győr-Moson-Sopron vármegyei központú Karakai Farm Kft. vezetői szerint olyan nagy a munkaerőhiány az agráriumban, hogy azt hazai munkavállalókkal már nem lehet kezelni.
Kevesen gondolják, mennyiért dolgoznak a mezőgazdasági munkások az idén
A magyar gazdaság sok viszontagságon ment keresztül az elmúlt években, ilyen például a magas infláció is. Elkerülhetetlen volt, hogy a bérek is emelkedjenek. 2023. decemberétől 15 százalékkal nőtt a minimálbér és 10 százalékkal a garantált bérminimum. Vajon mindez hogyan hat a mezőgazdaságban dolgozók béreire?
Támogatják a diákmunkát a mezőgazdaságban is, hogy növeljék a fiatalok kedvét
Amikor a diákok munkát keresnek a nyári szünidőre, egyik lehetőségük, hogy idénymunkát vállalnak a hazai mezőgazdaságban. Manapság különösen keresettek a diákmunkások az ágazatban, hiszen jelentős munkaerőhiánnyal küzd a szakma. Azért, hogy enyhítsék a gazdálkodók a munkaerőhiányt, iskolás dolgozókat is próbálnak becsalogatni a szektorba. Milyen bérekre számíthatnak idén nyáron a fiatalok?
Nincs elég dolgos kéz, pedig napi 15 ezret is kereshetnek az idénymunkások Magyarországon
Mintegy 100 ezer munkás hiányzik Magyarországon a földekről, pedig óriási szükség lenne rájuk a különböző gyümölcsök és zöldségek betakarításánál. Csakhogy egyre kevesebb ilyen munkaerő van az országban, sokan ugyanis inkább külföldre mennek dolgozni, és tőlünk keletebbről sem hozzánk, hanem tőlünk nyugatabbra igyekeznek a dolgozók. Pedig már olyan régió is van az országban, ahol 15 ezer forintos bér alatt szinte senki sem megy el napszámba.
Háborús menekülteket is toboroz a magyarországi idénymunkákra az Agrárminisztérium
Megújította a Munkaszuret.hu mezőgazdasági álláslehetőségeket kínáló internetes oldalát az Agrárminisztérium, hogy segítse az Ukrajnából érkező menekültek számára az álláshoz jutást. Az online felületen a tárca összegyűjtötte azokat az idénymunkákat, melyek lehetőséget kínálnak a háború sújtotta szomszédos országból hazánkba menekülőknek.
Itt az agrártámogatásokról szóló híreink augusztusban szedett csokra
Számos hírünk volt 2022. augusztusában is az agrártámogatások témájában, sok fontos tartalommal jelentkeztünk az elmúlt hónapban is ezekhez kapcsolódva. Sok támogatás komoly fejlesztéseket és előrelépést eredményezett a gazdálkodóknál, ezekről is beszámoltunk az agrárhíreink között. Jó olvasást kívánunk az agrártámogatások újdonságairól beszámoló hírösszefoglaló anyagunkhoz!
Egyre durvább a mezőgazdaság munkaerőhiánya Olaszországban
Az észak-olaszországi Ravenna székhelyű Legacoop Romagna a Forli-Cesena, Ravenna és Rimini környéki agrár-élelmiszeripari vállalatokat egyesítő szövetkezet 2021-ben 1,7 milliárd euró termelési értéket realizált, és több mint 7200 munkavállalót foglalkoztatott. Idén azonban riasztó hírek érkeznek a szervezetbe tömörül termelőktől.
Júliusi változás az extraprofitadó miatt: megduplázódik az idénymunka adóterhe
Élesednek a változások 2022. július elsejétől az adózási szabályok vonatkozó részeinél, amelyek a Magyar Közlönyben jelentek meg az extraprofitadóhoz kapcsolódóan. Lényeges változás, hogy megnövekednek az alkalmi munka közterhei. Az új szabály értelmében mezőgazdasági idénymunka esetén 1000 forint, általános alkalmi munka esetén pedig 2000 forint az összeg.
Magyar mezőgazdasági munkalehetőség: kutatókat keres az ÖMKi
Gabona- és fehérjenövény fókuszú szántóföldi, valamint szakpolitikai kutató munkatársakkal bővítené csapatát az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet. Az ÖMKi olyan kutatási-innovációs feladatokon dolgozik, amelyek a gyakorlatban is alkalmazható eredmények révén segítik a hazai mezőgazdálkodás és élelmiszertermelés fenntartható fejlődését.
Gond lesz a szamócával Európában, havi 433 ezerért sem dolgoznak az idénymunkások
Hatalmas emberhiány várható a spanyol kertészetekben. Egy felmérés szerint a jövő évi szamócaszezonra meghirdetett állások alig egyharmadára jelentkeztek a munkavállalók. A munkaerőhiány oka a mezőgazdaság többi szegmenséhez képest alacsony bér és a vendéglátóipar potenciális dolgozókat elszívó ereje, ráadásul a koronavírus miatt lezárt határok is nehezítik a helyzetet. Amennyiben nem sikerül jövő tavaszig megfelelően rendezni a spanyol kertészetek rendszerét, az Európai Unió szamócatermésének 25 százalékát adó Huelva régióban óriási terméskieséssel kell számolni 2022-ben.
Termesztésében kontinenselső az ország, de könnyen a kordonos uborka sorsára juthat a torma
Az Európai Unió 30 ezer tonnányi éves tormatermésének közel felét az 1400 hektáron termesztő Magyarország adja. Noha az ország ezzel vezeti a kontinens toplistáját, évről évre egyre bizonytalanabb mind a zöldség, mind pedig az azzal foglalkozó termesztők jövője. Mára a termőterületek 90%-a Hajdú-Bihar megyére, azon belül is tízen-egynéhány településre korlátozódik. 2020-ban 12 ezer tonna mennyiség termett, ennek jelentős részét, több mint 80%-át külföldre, többnyire Németországba, Lengyelországba, Csehországba és az Egyesült Királyságba exportálták, feldolgozatlanul. Hazai földeken az 1800-as évek végén, 1900-as évek elején kapott nagyobb lendületet a torma kiskerti termesztése, amikor jószerével szinte minden vidéki kertjében akadt néhány tő gyökérzöldség. Népszerűsége az évek előrehaladtával sokat apadt, köszönhetően nagy kézimunkaigényének, tárolási és feldolgozási költségeinek, nem beszélve a fogyasztási kultúránkban játszott csekély szerepéről.
Idénymunka végzése: sok az előnye, de a korlátozásokra is figyelni kell
Ahogy élénkül a belföldi turizmus, a kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatóknál egyre nagyobb az idénymunka iránti igény. Az utazásszervezés, idegenvezetés, szálláshely-szolgáltatás keretében a turisztikai idénymunkára könnyített módon létesíthető munkaviszony számos kedvezményt, „egyszerűsítési” lehetőséget biztosít a munkáltató számára a hagyományos munkaviszonyhoz képest. Azonban nem minden esetben alkalmazható.
Rengeteg magyar dolgozhat Dániában: diploma sem kell a 600 ezres fizetésért
Ugyan a koronavírus járvány miatt bevezetett korlátozások következtében nem olyan egyszerű, mint korábban, de továbbra is vállalhatnak külföldi munkát a magyarok. Dániában például folyamatosan keresnek magyar munkaerőt idénymunkára és egész évre szóló szerződéssel is. A hirdetésekben ígért fizetés a hazai átlagbérekhez viszonyítva ugyan jó, de lényegesen kevesebb a dán statisztikai hivatal által mért, az adott szektorban megkereshető összeggel. Mennyit ér a külföldi munka Dániában?
Súlytolerancia emelés és EKÁER-módosítás: könnyebbé válhat a mezőgazdasági járművek közúti közlekedése
A 2021-es esztendőben is fokozatosan megindulnak a mezőgazdasági munkálatok. Ennek hatására megnövekszik a közúti közlekedésben részt vevő mezőgazdasági gépjárművek száma. A nap bármely időszakában lehet majd találkozni a közutakon mezőgazdasági gépekkel, és mivel sebességük elmarad a gépkocsikétól. Ez gyakran bosszúságot okoz az autóvezetőknek. A mezőgazdasági járművek közlekedéséhez kapcsolódó problémákra nyújthatnak megoldásokat a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara javaslatai. Ilyen például a súlytolerancia emelése és az EKÁER rendszer módosítása.
Kötelező és ajánlott biztonsági intézkedések őszi szüret idejére
Javában folyik az őszi szüreti munka a kertészeti üzemekben. Munkacsapatok százai dolgoznak ezekben a hetekben az ültetvényeken, a termőterületeken, az osztályozó és csomagolóüzemekben. A Nébih azokat a javasolt intézkedéseket gyűjtötte össze, amelyek a jelenlegi járványhelyzetben a leginkább szolgálják a dolgozók egészségének megóvását. Előtérbe kerültek azok az intézkedések, amelyeket a koronavírus terjedésének megakadályozása, a dolgozók egészségének védelme érdekében szükséges megtenni.
Ahány ellenőrzés, annyi büntetés - jelentős bírságra számíthatnak bizonyos őstermelők
Nyáron a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kiemelten ellenőrzi a mezőgazdasági idénymunkások foglalkoztatását. Az elmúlt időszakban több helyszíni ellenőrzést is tartottak Békés megyében a NAV munkatársai, és szinte mindenhol feketemunkásokat találtak.
Több ezer feketemunkás tevékenységét legalizálhatják az olaszok
Olaszországban egy tavasszal hozott rendelet értelmében nyílt lehetőségük rá a vállalkozóknak, hogy szankciómentesen legális keretek közé tereljék a feketén foglalkoztatottak – nagy százalékban bevándorlók – munkaviszonyát. A rendelet júniusi hatályba lépése óta közel 70 ezer kérelmet adtak be. Ebből több, mint 8 ezer kötődik a mezőgazdasághoz, beleértve a húsipart is. Az olasz agrárminiszter asszony, Teresa Bellanova elégedett az időközi eredménnyel. Több ezer feketemunkás válhat a legális gazdaság részévé.
Hirdetés