Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
AMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Invazív kártevők és növényi betegségek – a legújabb veszélyek
Kertészként folyamatosan arra törekszünk, hogy virágzó kerteket hozzunk létre, de az invazív kártevők és növénybetegségek növekvő veszélye évről évre új kihívásokat jelent. A legújabb tanulmányok és felmérések azt mutatják, hogy ezek a betolakodók nemcsak az egyes kerteket veszélyeztetik, hanem a regionális ökoszisztémákat és a biológiai sokféleséget is.
Bőséges vérkonzerv kínálat, 53 csípős faj és sok tudás van a nemzeti szúnyoglaborban
A PTE Természettudományi Kar adjunktusa, a Szentágothai János Kutatóközpont virológiai kutatócsoportjának a tagja, a Virológiai Nemzeti Laboratórium Betegségvektor és Betegségökológia Kutatócsoport vezetője, Dr. Kurucz Kornélia beszélt a szúnyogokról.
Hogyan érdemes védekezni a Perillus bioculatus, a Magyarországon megjelent új poloskafaj ellen?
Magyarországon számos poloskafaj őshonos, ám valójában két invazív típusuk okozza a lakosság által rendre megtapasztalt kellemetlenségeket. A vándor- és az ázsiai márványospoloskáról van szó. Hatékony természetes ellenségeik hazánkban egyelőre nem ismertek, így gyakorlatilag akadálytalanul szaporodhatnak és terjeszkedhetnek. Érdemes megnézni, mit lehet tenni ellenük.
A facsemete a pockok kedvenc eledele – veszélyben az erdősítések
Egyre nagyobb károkat okoznak országszerte a mezei pockok. A szokatlanul enyhe tél még nagyobb kihívás elé állítja nemcsak a gazdákat, hanem az erdészeket is.
Lesben áll a kullancs – séta után vizsgáljuk át a kutyát
Az elmaradó hideg, száraz telek hiányában a kullancs is sikerrel telel át, és jó eséllyel szaporodik. A kullancsok a magas páratartalmú, árnyékos helyeket kedvelik, így a bozótosokat, magas füves területeket.
A méhészeknek is fontos magyar találmány segít a veszélyes ázsiai lódarazsak ellen
Az invazív ázsiai lódarázs első magyarországi fészkét Kimlén találták meg, a település központjában, egy történelmi emlékhely mellett kialakított kis parkban, egy fa tetején.
Nyálkás, undorító, és kárt okoz a meztelencsiga – de nem kell együttélni vele!
Az éticsigát különleges húsáért csigafarmokon tenyésztik, tehát ott haszonállat, ám a kertekben a meztelencsiga és társai inkább mint kártékony állatok vannak jelen. E kettősség nem véletlen: e puhatestűek rengeteg növényi részt fogyasztanak el táplálkozásuk során. A csigatenyésztés egyik vicces alapelve pedig az, hogy ez az az állat, ami nem növény, de mégis öntözni kell. És tényleg a nedvesség vonzza őket.
Működő módszerek a hangyák ellen a kertben és otthon
A hangyák sok bosszúságot és fejtörést okozhatnak a házban, a lakásban és a kertekben is. Az apró rovarok a gyümölcsfákon, a zöldségféléken, a díszbokrokon és a rózsatöveken is megjelenhetnek, általában akkor, ha azokon levéltetvek is vannak. A megfelelő védekezéshez több működő módszer is létezik.
Az egyik fény vonzza, a másik hidegen hagyja őket, a poloskák válogatósak
Drámaian növekszik az idegenhonos fajok száma az egész világon, így Közép-Európában is. A rendkívül fokozott globalizáció következtében számos állatfaj került hozzánk messzi tájakról. Az egyik legújabb jövevény az ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys), immár 10 éve akadálytalanul terjed hazánkban. A rovarok közül is a poloskák (Heteroptera) az a csoport, ahonnan a legtöbb inváziós faj ismert.
Így száműzhetők okosan a kertből a kártevők
használással termelni a zöldségeket és gyümölcsöket. Mivel itt kis helyen sokféle növény van ez a változatosság kedvező növényvédelmi szempontból a monokultúrás, üzemi gazdálkodáshoz képest. És számos állat is él a kertben, ők is segítenek a kártevők távol tartásában.
Az élővilággal szövetkezve lehet hatékonyan száműzni a kerti kártevőket
A családellátó kiskertekben egyre többen szeretnék vegyszer nélkül, vagy minimális növényvédőszer felhasználásával termelni a zöldségeket és gyümölcsöket. Mivel itt kis helyen sokféle növény van, a változatosság kedvező növényvédelmi szempontból a monokultúrás, üzemi gazdálkodáshoz képest. Számos állat is él a kertben, melyek segítenek a kártevők távol tartásában.
Vannak egyszerű és olcsó eszközei is a kártevőkkel szembeni harcnak
Akár hagyományos, akár bio-növényvédőszerekkel próbáljuk megoldani kiskertünk növényvédelmét, a problémák pontos előrejelzése növeli e tevékenységünk hatékonyságát, ezzel együtt pedig csökkenthetők a költségek. A kórokozók esetén egyszerűbb a helyzet, hiszen a kerti működésük döntően az időjáráshoz kötött, addig a kártevőket érdemes megfigyelni és tanulmányozni a rajzásdinamikájukat.
Védettek a vetési varjak, de nagy károkat is okoznak a gazdáknak, változásra van szükség
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országszerte kéri a gazdálkodókat a károk, problémák jelzésére, és kezdeményezni fogja a varjak kezelésére vonatkozó jogszabályok módosítását az illetékes hatóságnál.
Kellemetlen ismerős – és alig ismert – kártevők dúlják a kertünket
A balconygardenweb.com nem kevesebb mint 50-féle gyakori kerti kártevő rövid bemutatására vállalkozott. Mindegyiknél kiemelve, hogyan lehet megszabadulni tőlük. Az összeállításban akad számunkra ismeretlen kártevő is bőven, így azok részletesebb bemutatásától eltekintettünk. Angolul jó tudók azonban „csemegézhetnek”: olyan kártevőkről is olvashatnak, amelyekről még nem is hallottak.
A talajfertőtlenítés a megoldás a talajlakó kártevők ellen
Tavaszra ébred a természet, de sajnos nemcsak a jó dolgok kelnek életre. Ne hagyja, hogy a kártevők is elszaporodjanak! Télen ezek a kártevők mélyebbre húzódnak, tavasszal viszont, amikor melegszik az idő, akkor a talaj felső rétegébe jönnek fel. A tavaszi vetésű növények esetében a talajlakó kártevők számottevő kárt képesek okozni, de most még nem késő hatékonyan védekezni ellenük.
Kert sem kell hozzá, és fillérekből magunk is megtermelhetjük a tavaszi salátát
Mindenki valljon színt: jó szívvel fizetne 799 forintot egy fej salátáért? Akkor inkább az ültetés! Végre elérkezett a kertészkedni való jó idő, az árudákban ezerféle saláta-vetőmag kapható. De jó hírünk van azoknak is, akiknek nincs kertjük, viszont van erkélyük, hiszen nekik sem muszáj egyből a boltba szaladniuk, ha salátára éheznek. Cserépben vagy balkonládákban is termeszthető ez a remek zöldség.
Egyre kifinomultabb technikával permetezünk – nagyüzemben és a kiskertben is
A házikertekben kicsiben ugyanolyan fontos a megfelelő permetezési gyakorlat, mint a nagyobb, üzemi ültetvényekben. Aki pedig vegyszermentes kertet tart fenn, annak is érdemes megtanulnia jól permetezni, hiszen a növényi levek, biostimulátorok és sok más biotermesztésben használt anyag kijuttatása is így történik. Célszerű elolvasni, komolyan venni a készítmények használati utasításait.
Csökkenhet-e az agrokémiai függőség? A technológia megvan hozzá…
Ma már minden eddiginél több eszköz áll rendelkezésünkre a fenntartható agresszív integrált növényvédelmi (IPM) rendszerek kifejlesztéséhez, amelyek idővel csak egyre jobbak lesznek. Az új agrotechnika lehetővé teszi majd a gazdálkodók számára, hogy csökkentsék az agrokémiai függőségüket? Ez az, amit a befektetők remélnek, és amit a szabályozó ügynökségek megcéloznak, hogy elérjék peszticidcsökkentési céljaikat.
Hirdetés