Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
AMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Mit kell tenni, ha „valami por” borítja be növényeinket?
A növekedési időszak előrehaladtával ügyelni kell arra, hogy ne jelenjen meg a növényeken fehér vagy szürkésfehér por. Ez ugyanis a lisztharmat. Egy gomba, amely a gyümölcsök, zöldségek és virágok széles skáláját érinti, és bevonja leveleiket, szárukat, virágaikat és súlyos esetekben az egész növényt. Nem szép. És ártalmas.
Tudjon róla és védekezzen: támad a peronoszpóra a szőlőben
A folyamatos csapadék és magas páratartalom a rendkívül gyors vegetatív- és generatív fejlődés mellett a gombák, így a peronoszpóra számára is kedvező helyzetet teremt.
Eljött a szőlővirágzás kényes fázisa, védekezni kell a lisztharmat ellen
A virágzás a legérzékenyebb fejlődési fázis, előtte lehet a legtöbbet tenni az egészséges levelekért. A legtöbb szőlőskertben már megtörtént az első lisztharmat elleni védekezés. Ahol még nem, ott sürgetővé vált a kezelés. Bármelyik kéntartalmú gombaölő választható. Az egyszerű anyagok közül a lecitint, a konyhasót, a szódabikarbónát, a talkumot, a tehéntejet és a mezei zsurlót is javasolják.
A metszés fontos növényvédelmi beavatkozás
A téli metszés idején többféle növényvédelmi munkára is sort keríthetünk annak érdekében, hogy a tenyészidőben kevesebb fertőzéssel kelljen megküzdenünk. Mik is ezek a megelőző védekezési módszerek? A téli metszés során alapvető például, hogy eltávolítsuk a beteg ágakat.
Most fontos az alma lisztharmat és a varasodás elleni védekezés
Zsigó György okleveles agrármérnök, növényorvos és talajtani szakmérnök írta le, mire kell figyelni az almatermésűek aktuális növényvédelméhez. Április közepén a körték már virágzanak, az almafajták többsége még piros bimbós állapotban van. Többféle rovarra és kórokozó gombára kell figyelni. Lisztharmatos almalevél és levéltetű ősanyát rejtő piros hólyagos levélke is található a növényeken.
A génszerkesztésnél véletlenül eltávolítottak egy DNS-szakaszt – így lett lisztharmatrezisztens a jól növekvő búza
A lisztharmat a búzatermesztők számára komoly csapást jelenthet. Megfertőzi a növényeket, megsárgítja a leveleket, és visszaveti a növekedést. Azokban az országokban, ahol a lisztharmat elterjedt, például Kínában, a termés akár 40%-át is elpusztíthatja, így a gazdák számára az egyik legkárosabb és legköltségesebb kórokozó.
Komoly magyar kutatási siker a lisztharmatfertőzés azonosításában
Azonosította a búzát érintő lisztharmatfertőzés első megbízható biomarkereit az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) E-orr kutatócsoportja. A Science of the Total Environment folyóiratban megjelent publikációjukban a világszerte jelentős mértékben elterjedt gomba kórokozóval fertőzött búza környezetébe kibocsátott 48 illékony vegyületet jellemezték. A GINOP-projektben működő E-orr kutatócsoport távlati célja egy, az azonosított biomarkerek érzékeny detektálására alkalmas bioelektronikus szenzor, az e-orr kifejlesztése és alkalmazása a mezőgazdaságban.
Nagy-Somlói borvidék - együttműködés és kísérletek a 2020-as évben
Nagy-Somló több szempontból is kiemelkedik a magyarországi borvidékek közül. Egyrészről egyedülálló a tekintetben, hogy hazánk legkisebb területű történelmi borvidéke. Másrészről a hegyközsége által korábban meghozott döntés értelmében 2023-tól a superior kategóriájú somlói borok kizárólag ökológiailag művelt területen termesztett szőlőből készíthetők. Az átállást egy négy éven át tartó képzéssorozat előzi meg a Biocont Magyarország Kft. és az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) együttműködése révén. A képzés részeként folyamatos a tudás-és tapasztalatátadás a somlói szőlészek részére.
Megjöttek a kártevők: itt a lemosó permetezés ideje
Fagyos éjszakákkal ugyan, de megérkezett a tavasz. Enyhe volt a tél, és tartós hideg az idén sem gyérítette a kéregrepedésekben és a rügypikkelyek védelmében áttelelő rovarokat, valamint gombákat. Idén is érdemes időben elvégezni a fák tavaszi lemosó permetezését. Ezzel meg lehet akadályozni azoknak a kifakadó, kis leveleknek a károsodását, melyeknek kulcsfontosságú szerepük van a fák életének a beindításában. A tavaszi lemosás nem váltja ki a nyári kezeléseket, de megalapozza a fák egészségét.
Le a kártevőkkel! Időszerű a gyümölcsfák téli védelme
Az enyhébb téli napokon már érdemes elkezdeni a gyümölcsfák téli metszését, valamint a faápolási és a tisztogatási munkákat is. Fontos, hogy a metszés során is figyelni kell a növényvédelmi szempontokra. A besűrűsödött koronarészek ritkításának növényvédelmi jelentősége is van, mert a lazább korona nem kedvez a fertőzéseknek, ugyanakkor a permetlé jobban átjárja a lombot. Emiatt a növényvédő szerek hatása jobban érvényesül.
Kellemetlen: a poloskaszezon még csak most kezdődik
A száraz idő kiváló környezet a zöld vándorpoloskák kártétele és szaporodása számára. Szinte élvezik a késői meleg időt, minden növényen megtalálhatók a fürge mozgású imágók és lárváik. A foltos paprika, padlizsán, paradicsom jelzi hihetetlen aktivitásukat. Amennyiben hűvösebbre fordul az időjárás, megkezdődik a kifejlett egyedek vándorlása a védettebb, fagytól megkímélt épületek irányába, ezért a lakások nyílászáróit célszerű szúnyoghálóval védeni, vagy pedig zárva tartani.
Teendők levélfoltosság, levélrozsda, lisztharmat és tűzelhalás esetén
A kertészek jó része ijedt és tanácstalan, amikor észreveszi, hogy valamilyen betegség miatt elkezdenek sárgulni a gyümölcsfák levelei, vagy különböző foltok jelennek meg azokon, esetleg lisztes bevonat fedi őket. Azonban van néhány olyan betegség, amelyet viszonylag könnyen fel lehet ismerni. Ezeket időben beazonosítva akár az is megakadályozható, hogy jelentős károkat tegyenek a növényekben. Íme a négy leggyakoribb gombás, illetve baktériumos megbetegedés, valamint az ellenük való védekezés!
15 tipp kertbarátoknak, amelyek segítségével idő és pénz is spórolható
Sokan gondolkozhatnak azon, hogy belevágnak a kertészkedésbe, viszont vannak olyan dolgok, amelyek elsőnek aggodalmakat kelthetnek az emberekben, mint például a magaságy készítése, vagy hogy nem várt költségek merülhetnek fel a termesztés során. Viszont akad néhány tipp, amely segítségével rengeteg időt és pénzt takaríthat meg az, aki kertészkedésbe fog, és zöldséget vagy gyümölcsöt termeszt.
Monília, lisztharmat és több gyümölcsmoly okoz kihívást a növényvédelemben
Az elmúlt időszakban tovább folytatódott a száraz, átlagos hőmérsékletű időjárás. Kisebb- nagyobb mennyiségű eső ugyan országszerte előfordult, de ez közel sem pótolta a január óta folyamatosan súlyosbodó csapadékhiányt. Legfeljebb arra volt jó, hogy átmeneti frissülést hozzon és előhozza néhány nedvességigényes kórokozó első tüneteit. A gyakran viharos szél tovább szárítja a talajokat, a könnyű talajokon sok a porverés és a defláció.
Hogyan védjük meg az őszi búzát tavasszal
Az elmúlt napokban kedvezően alakuló időjárásnak köszönhetően szépen fejlődő búzatáblákkal találkozhatunk útjaink során, a táblákat nézve. Fontos azonban, hogy alaposan nézzük meg éppen fejlődő növényeinket, és ne csak a felső leveleket lássuk terepszemlénk alkalmával, hanem a földhöz közelebb lévő alsó levelekre is fordítsunk figyelmet, itt ugyanis előfordulhatnak olyan kártevők, amelyek akár a termésátlagunkra is hatással lehetnek.
Hatékony fegyver érkezett a varasodás és a lisztharmat ellen
Engedélyt kapott a Luna Care fungicid, ezzel pedig egy újabb hatásos eszköz kerül az alma- és körtetermesztők kezébe. A Bayer Hungária Kft. legújabb készítménye a varasodás és a lisztharmat ellen jelent ezentúl megbízható védelmet az idei szezontól. A szer az egyik legjobb varasodás és lisztharmat elleni megoldásnak bizonyult almában és körtében. Nem csak a kijuttatás után megjelenő hajtásokat védi, de azt tapasztalták, hogy a virágzást is segítette.
Több kórokozó miatt is gondos figyelem kell a kalászos gabonák téli felvételezése során
A hosszú, meleg ősz és az enyhe tél nem csupán a tűzifa fogyasztásra volt kedvező hatással Magyarországon, hanem az őszi vetésű növénykultúrák kórokozóira is. A legtöbbjüknek kedvezett a fagypontot jóval meghaladó októberi, novemberi és decemberi hőmérséklet. A kalászosok leveleit fertőző kórokozók többnyire nem érnek el magas fertőzési szintet. A hideg, fagyos tél során a legtöbb kórokozó elpusztul a fertőzött levelekkel együtt (ilyen a lisztharmat) mások pedig nem fejlődnek. Emiatt az ellenük való vegyszeres védekezés szükségtelen.
Wirtuoz® 52 EC – Egyedi hatóanyag és széles hatásspektrum, a sikeres védekezés kulcsa
A Wirtuoz® 52 EC kalászos gabonafélék gombabetegségeinek leküzdésére kifejlesztett széles hatásspektrumú gombaölő szer a magasabb és jobb minőségű termésért, mely egyedüliként tartalmaz aktív gázosodó hatóanyagot.
Hirdetés
Belépés
Oldalunk megújult. Amennyiben Ön regisztrált felhasználónk és nem tud belépni, kérjük, használja az elfelejtett jelszó funkciót!
Elfelejtett jelszó
Kérjük, adja meg a regisztrációkor használt e-mail címét!