Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
AMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Nagyon fontos, mivel takarják a parlagot a gazdák, a fajlista segít a döntésben
Módosulnak 2024-ben a HMKÁ 8-ban elszámolható, talajtakarással rendelkező parlagterületek feltételei. Ezért a gazdálkodóknak különös figyelmet kell fordítaniuk a vetésváltási szabályokra. Ezzel kapcsolatban 2023 őszén a gazdálkodók számára kiemelt fontosságú kérdés, hogy jövőre mely területek számítanak majd HMKÁ 8-ban elszámolható, talajtakarással rendelkező parlagterületnek.
Milliárdos fejlesztésből alakított ki lucernafeldolgozó-üzemet Szegeden a Karotin Kft.
Közép-Európa legkorszerűbb lucernafeldolgozó-üzemét alakította ki több mint 1,5 milliárd forintból, uniós támogatással a Karotin Kft. Szeged határában - tájékoztatta a cég az MTI-t. A beruházás költségeiből 507,24 millió forintot vissza nem térítendő európai uniós támogatás, további 520,95 millió forintot kedvezményes kamatozású kölcsön fedezett. A fejlesztés eredményeként csaknem megduplázódik - éves szinte 15-20 ezer tonnára nő - az üzem kapacitása. A vállalkozás lucernapellet mellett már dehidratált lucernabála előállítására is képes, amelyre jelentős a kereslet a Közel-Keleten és Kínában.
Repcét és lucernát vetnek a szakemberek a telelő túzokok etetésére
A hazai túzokállomány több mint egyharmada a Körös-Maros Nemzeti Parkban él. A nemzeti park szakemberei repce- és lucernavetésekkel gondoskodnak a védett madarak téli táplálékáról. Dévaványa város Békés megyében, a Gyomaendrődi járásban található, a település környékén már a repce, lucerna és őszi gabonavetéseken tartózkodnak a túzokok. Ebben a térségben a nemzeti park igazgatóság szántóföldi művelésének meghatározó célja, hogy olyan élőhelyi struktúrát alakítson ki, amellyel minden évszakban élhető környezetet biztosít a túzokok számára.
A termesztési forma, ami megéri a fáradtságot - bio növénytermesztés
Napjainkban még mindig kevés az olyan gazda, aki belevág a biotermesztésbe a rengeteg vélt vagy valós kockázat miatt, amivel szembe kell nézni ebben az ágazatban. Viszont mégis akadnak néhányan, akik vállalva a kihívást, a vegyszermentes növénytermesztés mellett döntenek, és a kórokozók és kártevők nyomása ellenére sem adják fel a biotermesztést. Ezek közé a gazdák közé tartozik Berki Gyula is, aki egy interjú keretein belül számolt be a termesztés során szerzett tapasztalatairól.
A szemfüles spanyolok nagy dobását a világpiacon mi, magyarok is le tudnánk utánozni
Spanyolország a világ legnagyobb szárított takarmány-termelője, és az USA után a második legnagyobb exportőr. A lucernával és bükkönnyel bevetett terület nagysága 350 ezer hektár, ennek felét a szárított takarmány-gyártóknak adják el, a többin legeltetnek, vagy elteszik napon szárított szálastakarmányként a saját állatállomány etetésére. Hagyományosan a spanyolok a Közel-Kelet legnagyobb takarmánybeszállítói, az Egyesült Államok pedig Ázsia legnagyobb ellátója. Viszont miután Kína megvámolta az amerikai lucernát, Spanyolország azonnal lépett, és a spanyol lucerna új rekordot elérve alaposan megerősítette szerepét a kínai piacon.
Védekezés a lucerna mozaik vírus ellen
A lucerna termesztése a növény alkalmazkodóképessége miatt a világ minden részén jellemző. Az öt földrész közül Észak-Amerikában, az országok közül pedig az Egyesült Államokban termesztik a legtöbb lucernát. A növényt többféle rovarkártevő és megbetegedés veszélyezteti, utóbbiak között az egyik legnagyobb kárt a lucerna mozaik vírus okozza.
Hirdetés