Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
A malacok segítése az elválasztás után
A sertéstenyésztők számára létfontosságú, hogy a malacok közvetlenül az elválasztás után jól fejlődjenek. Ha az elválasztott malacok azonnal jól vannak, az kevesebb hasmenéshez, a későbbi életkorban is jó egészségi állapothoz és végül a vágóhídon nagyobb egyenletességhez vezet. A multienzim-komplex segíthet a malacoknak megtalálni az egyensúlyt az elválasztás utáni alapvető fontosságú hetekben.
A koca szoptatási képességének javítása tenyésztés útján
A DanBred Landrace és a DanBred Yorkshire egyaránt kiváló anyasági képességeiről ismert. A Dán Sertéskutató Központ (DPRC), SEGES által nemrégiben végzett kísérleti tanulmány megállapította, hogy a DanBred kocák szoptatási képessége tenyésztéssel javítható. A jobb szoptatási képesség várhatóan pozitív hatással lesz a malacok túlélésére, és elválasztáskor növeli a malacok méretét. Az elmúlt 10 évben az alomlétszám nagymértékű növekedése miatt egyre nagyobb szükség van a kocák azon képességének javítására, hogy több malacot tudjanak szoptatni. A koca szoptatási kapacitásának növelése előnyös a malacok túlélése és a malacok növekedése szempontjából.
Malacok: a jó bélreakció a korai táplálkozáson múlik
A malacok egészséges életkezdése jelentős hatással lehet az állatok egészségére és teljesítményére egész életük során. Ennek eléréséhez kulcsfontosságú, hogy korai életkori táplálásukra összpontosítva a születés után a lehető leghamarabb kedvező mikrobapopuláció alakuljon ki. Nagy érdeklődés övezi a természetes táplálkozási stratégiák javítását a fiatal sertések bélrendszere egészségének és fejlődésének elősegítése érdekében, azzal a céllal, hogy maximalizálják az egész életen át tartó növekedési teljesítményt, és minimalizálják az antibiotikum-használatot.
Adjuk meg a túlélés esélyét minden újszülött malacnak
A kocák egyre nagyobb termékenységével az elválasztás előtti elhullás esetei is nőnek. Vannak módszerek annak biztosítására, hogy az alacsony súlyú malacok többsége eleget kapjon ahhoz, hogy felzárkózhasson az alom többi tagjához. A jó stratégia magában foglalja a fészekrakást, a dajkakocákat és a kereszthordást. A születéstől az elválasztásig tartó időszak az egyik legveszélyesebb a sertés életében, az elválasztás előtti elhullás a legtöbb országban meghaladja a 10%-ot, azaz 10 élve született sertésből több mint 1 meghal az elválasztás előtt. A malacok túlélési esélyeinek javítása érdekében célszerű visszatérni az alapokhoz, és figyelembe venni a malacok biológiáját. Történelmileg a legtöbb kutatás és az azt követő technológiai és genetikai fejlődés az állatok fizikai teljesítményére összpontosított; azonban a sertések normális, ösztönös viselkedésének figyelembevétele és az ennek kielégítésére tett erőfeszítések további eszközöket biztosíthatnak a malacok jólétének és túlélésének optimalizálásához.
Magasan a malac ára: 77 ezer forintot ér darabja a világpiacon
Elképesztő gyors ütemben állítják be az új sertésállományokat Kínában. A sebességgel a malackibocsátás nem tud lépést tartani. Ennek ellenére is fejlesztenek, hiszen egyetlen sertésen 100 ezer forintnyi haszon keletkezik az ázsiai országban. Pedig az afrikai sertéspestis (ASP) jelenléte nehezíti a termelést. Az első esetet még 2018 augusztusában jelentette be Kína az Állat-egészségügyi Világszervezetnek. Azóta idén márciusig hivatalosan 171 kitörést észleltek. Ebből a 2020-as év első felére csak 16 eset jutott, ráadásul jellemzően kicsi, háztáji gazdaságokból jelentették azokat.
Hatlábú malac született egy uruguayi gazdaságban
Mutáns malac jött világra egy uruguayi gazdaságban, Rocha városától 20 kilométerre, El Arbolitoban. A kis állat él, egészséges, de hat lábbal született. A különleges esetet egy ritka mutáció okozta a kilencfős alom egyik malacánál. A két extra láb természetesen nem tölt be semmilyen szerepet az állat mozgásában, és mindkettő a testének jobb hátsó részéről lóg lefelé. A furcsa malac az Estela nevet kapta.
Hatályba lépett az uniós rendelet: kevesebb réz adható a malacoknak
Augusztus 13-tól kell betartani azt az uniós jogszabályt, amelyik maximalizálja a malactápokban adható réztartalmat. A sertéstartók azért aggódnak, mert a réz fontos ahhoz, hogy megelőzzék a malackorban halálos veszélyt jelentő hasmenést. A réz ugyanis a sertések számára esszenciális mikroelem. Enzimek alkotórésze, szerepet játszik az idegrendszer-, a keringés- és az immunrendszer működésben. Részt vesz a csontozat építésében, a a bélrendszerben pedig antibakteriális hatást fejt ki. Az állattartók leginkább ez utóbbi hatását értékelik nagyra.
Ilyet még nem nagyon láthatott: kalotaszegi malac dögönyözi a kutyát
Különös jelenséget vettek videóra egy kalotaszegi faluban, Magyarfenesen. A Kolozsvárhoz közeli településen a Cham Chi nevű malac ugyanis baráti viszonyba került a Dobee nevű kutyával, olyannyira, hogy szeretetének jeleként rendszeres masszázsban részesíti az ebet, amit az láthatóan nagy örömmel fogad. A malacmasszázs ráadásul ingyen van.
Anyagi veszteséggel jár a kurta farok
A kurta farkú kismalac már csak a mesében létezik Németországban. Legalább is egyre kevesebb a farokkurtítás ott, ugyanis komoly támogatás jár minden egyes ép hízófarok után.
Tejlopó malacokat buktattak le
Egy ausztriai szarvasmarha tenyésztő nem tudott rájönni, miért nem tejelnek eleget a tehenei. Egy turistacsoport buktatta le a tolvajokat, amikor fotózás közben sikerült elkapniuk a tejet lopó kismalacokat.
Malaca van - képeslapokkal!
Szokták mondani, ha valakit szerencse ér. De mégis hogyan született ez a mondás, mi köze a malacoknak a szerencséhez, miért ábrázolják ezeket az állatok szilveszter környékén négylevelű lóherével? Íme, a szerencsehozó malacok története!
Miért hízik a gazda szemétől a jószág?
Számos szólást, közmondást, mondást használunk, sokszor talán helytelen értelemben. Még ha tudjuk is a pontos jelentését, vajon ismerjük-e az eredetét? Az alábbiakban kiderül, miért hízik a disznó a gazda szemétől, vagy miért pont a tyúk kaparja ki az igazságot.
Sertéstenyésztés okosan!
A kétezres évek elején fokozatosan kezdett csökkenni a ház körül tartott sertések száma, de 1-2 éve ismét emelkedik hazánkban. Hogyan tartsuk állatainkat? Mire figyeljünk a tenyésztés folyamán?
Hirdetés
Belépés
Oldalunk megújult. Amennyiben Ön regisztrált felhasználónk és nem tud belépni, kérjük, használja az elfelejtett jelszó funkciót!
Elfelejtett jelszó
Kérjük, adja meg a regisztrációkor használt e-mail címét!