Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
AMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Jóváhagyta az Európai Bizottság az új agráróriás megalakulását
Az Európai Bizottság egy átfogó vizsgálat után jóváhagyta, hogy az amerikai Bunge Global felvásárolja a Viterra agráripari vállalatot.
Porba vetik a kukoricát és a napraforgót az aszály miatt a gazdák
Nagyon várták már a gazdák a hét elején érkező esőt, amire hatalmas szükség volt már országszerte. Aszály van, az elmúlt két hónapban alig hullott csapadék, viszont a hőmérsékletértékek az átlag feletti magasságban voltak. Mivel a természet előrébb van legalább két héttel, már virágzik a repce is, sokan nem vártak tovább, és már javában vetik a kukoricát és a napraforgót.
Kártevők a napraforgóban: előrejelzés 2024-re
A napraforgó a legfontosabb olajos növény Magyarországon. 2023-ban az egy évvel korábbinál 25 ezer hektárral kisebb területen, mintegy 677 ezer hektáron termesztették (KSH). A védelmet már a napraforgó-csíranövénynél el kell kezdeni. A védelem a helyes gépbeállítással indul. Ezzel megfelelő teret lehet adni a növények fejlődéséhez, ami segíti a károsítók által okozott károk kompenzálását.
Sok magyar gazda fürdött be az idén a napraforgóval
Bár a tavalyi, történelmi aszályt hozó 2022-es év és a katasztrofális terméseredmények ellenére idén nőtt a napraforgó vetésterülete Magyarországon, rengeteg volt a kérdőjel a növény körül. Augusztusig minden adott volt rekordterméshez, ám a nyár végi hőhullám borította a terveket. Az előrejelzések szerint azonban még így is megvolt az esély a 3 t/h átlaghozamra. Milyen lett végül a termés?
Áll a piac: szerencsés, ha nullára kijönnek idén a hazai növénytermesztők
A hazai termelők többsége a kukoricát és a napraforgót illetően egyaránt jó termést vár, ám míg utóbbi esetében általános a bizakodás, addig a kukoricában komoly regionális eltérések vannak az eredményeket illetően. Az igazi probléma mégis az árakkal van: az alacsony árszintek mellett a legtöbb termelő a legtöbb termény esetében nem számíthat nyereségre.
Megfelelő idén a kukorica- és a napraforgótermés
Mennyiségben és minőségben is jó termést takaríthatnak be kukoricából, napraforgóból és szójából a gazdák a Tiszántúlon. Ugyanakkor bőven lenne javítanivaló ezek hazai termesztési technológiáján. Többek között ez is elhangzott a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara által szervezett XXVI. Kukorica-, Napraforgó- és Szójatanácskozáson.
Drágult a vetőmag és olcsóbb a termény tavalyhoz képest a tavaszi vetésű növényeknél
A 2022. január végi áraikhoz képest nagyjából harmadával kerültek többe a tavaszi vetésű szántóföldi növények vetőmagvai. A vetőmag-forgalmazók szerint a szántóföldi növénytermesztők jelentős, mintegy 30 százalék körüli áremelkedéssel szembesültek az egy évvel korábbi vásárlásokkal összehasonlítva. A kereskedelem fedezni tudja a gazdák igényeit.
Megvannak a friss számok: 30 százaléknál is többel drágult a búza és a kukorica itthon
Magyarországon az egy évvel korábbihoz képest 31 százalékkal magasabb, átlagosan 129,9 ezer forint/tonna áfa és szállítási költség nélküli termelői áron kereskedtek az étkezési búzával december első hetében. A takarmánybúzát 2021-hez képest 18 százalékkal nagyobb, 120,1 ezer forintos tonnánkénti áron, míg a takarmánykukoricát 32 százalékkal többért, tonnánként 117 ezer forintért adták.
Újfajta hajtással készül a szárzúzós napraforgó betakarító adapter az OROS-nál
Az aszály idén még nem érintette negatívan a Linamar Hungary Zrt. OROS Divíziójának forgalmát, de jövőre már kisebb visszaesés valószínűsíthető a kombájnadapterek iránti keresletben. A cég mindenesetre előre menekül és új fejlesztésekkel és modellekkel várja ügyfeleit 2023-ban. Mindezekről Nagy-György Tamás marketing ügyintézővel és Szabó Zoltán területi képviselővel beszélgettünk.
Újra kell gondolni a termesztéstechnológiákat a hazai kukorica- és napraforgó-termelésben
Az idei aszály átlagosan 30-80 százalékos kukorica- és napraforgó-terméskiesést eredményezett a kelet-magyarországi ökológiai tájkörzetekben. A lakosság ellátását ez nem veszélyezteti, az exportra szánt termés mennyisége azonban jelentősen csökkent – hangzott el a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Növénytudományi Intézete által szervezett tanácskozáson.
Golyóálló mellényben dolgozó munkások tartják működésben az ukrán mezőgazdaságot
Amíg 2021 áprilisában egy liter napraforgó étolaj a négy nagy boltláncban átlagban 507 forint volt, idén április végén már 552 forintot kellett érte fizetni. A nagykereskedelmi ár nyár elejére 1000 forint körül alakult, és a kereskedők hozzávetőleg 1250 forintért adták volna, ha nem lenne hatósági ár előírva a termékre. Az ukrajnai háború egyik legjelentősebb gazdasági következménye az étolaj drágulása.
A levéltrágyázás jelentősége a napraforgóban
A napraforgó-termesztésben az intenzív növekedés vagy a virágzást megelőző időszakban gyakran szükséges a levélen keresztüli magnézium-, kén- és mikroelempótlás. Ezzel elkerülhető a kezdeti növekedési erély megtorpanása vagy a gyengébb termékenyülés problémája.
A pálmaolajtermelőknek jól jött a háború
A világ napraforgóolaj-exportjának két kulcsországa, Ukrajna és Oroszország háborúban áll egymással, aminek hatására az egyébként is magas alapanyagárak tovább emelkedtek. Sok élelmiszeripari cég ezért újra a rendkívül környezetszennyező pálmaolaj termeléshez fordult, mert ebben látja a fennmaradása zálogát. A környezetvédelmi problémák a gazdasági nehézségek miatt a háttérbe szorultak.
Bármelyik pillanatban nálunk is bekövetkezhet az étolajkrízis
Az elmúlt időszakban sajnos folyamatosan be kellett számolni az élelmiszeriparban sorra jelentkező problémákról, olykor-olykor kritikus helyzetekről. Koronavírus-járvány, gyilkos állatbetegségek, áremelkedések és ellátási zavarok kísérték végig az életünket. Ezt most még az orosz-ukrán háború is megfejelte, méghozzá nem is akárhogyan.
Venni drága, eladni parádés: hatalmasat drágult a búza, a kukorica, a repce és a napraforgó is
Az AKI PÁIR adatai szerint Magyarországon az étkezési búza áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 117,7 ezer forint/tonna (+59 százalék) az egy évvel korábbihoz képest, a takarmánykukoricáé 117,1 ezer forint/tonna (+62 százalék) volt március negyedik hetében. Ezzel egy időben a repcemag termelői ára 269,7 ezer forint/tonna (+43 százalék) volt.
Ezer forint közelébe drágulhat egy liter napraforgó étolaj az orosz-ukrán háború miatt
Szakértők szerint, amint lejár a kormányzati árstop, a magyar kisboltokba is berobban az orosz agresszió hatása.
Befejeződött a Corteva Agriscience™ Szezonnyitó Online Konferenciasorozata
A Corteva Online Konferenciasorozatának első részében a hazai termelők egyik legfontosabb növénye, a napraforgó került fókuszba. Bemutatták a vállalat legújabb napraforgó hibridjeit, valamint a termesztéstechnológiai lehetőségeket szélesítő herbicid és fungicid megoldásaikat. Az online eseményt február 8-án 10 órától követhették nyomon az érdeklődők élőben a cég hivatalos Facebook eseményoldalán, valamint YouTube-csatornáján.
Kukorica és napraforgó témájú tanácskozás volt Szarvason
A kukorica a megtermelt mennyiség tekintetében a legversenyképesebb termény Magyarországon - mondta Dr. Kulcsár László, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Megyei elnöke a MATE Környezettudományi Intézet, Öntözésfejlesztési és Meliorációs Tanszéke által szervezett kukorica és napraforgó tanácskozáson éa szántóföldi bemutatón. A Szarvason tartott szakmai rendezvényen az is elhangzott, hogy a gazdaságnak egyre inkább együtt kell működni a tudománnyal, a képzéssel, az oktatással, hiszen a fejlődő világ olyan kihívásokat produkál, amely csak ezt a metodikát teszi lehetővé.
Hirdetés