Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
AMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hasonló hozamokat érhetőek el a no-till technológiával, a talaj pedig meghálálja a törődést
Egyre nagyobb hangsúly kap a talajegészség és a környezetvédelem a mezőgazdaságban. A talajmegújító mezőgazdaság anélkül elégíti ki a jelenlegi élelmiszer- és rostszükségletet, hogy veszélyeztetné a jövő generációinak lehetőségét a saját szükségleteik kielégítésére. Kökény Attila, a regeneratív mezőgazdaság egyik hazai szakértője a kapcsolódó gyakorlatokról beszélt.
Talajművelés forgatással vagy anélkül -melyiket válasszam?
A talajművelés alapvető fontosságú a hatékony gazdálkodáshoz, jelentősen befolyásolja a talaj termékenységét, a növények egészségét, a termelés gazdaságosságát.
Kockázatcsökkentés rugalmasan alkalmazkodó technológiai megoldásokkal
A Magro.hu Stresszkezelés a mezőgazdaságban Növény-Állat-Gazda konferenciáján bemutatunk vetőgépeket és talajmunkagépeket, amik a hagyományos, intenzív talajműveléstől a csökkentett menetszámú gazdálkodáson keresztül a következetes no-till rendszerekig megállják helyüket. Gépeink előnyeit néhány olyan példával illusztráljuk, amik választ adhatnak a jelen és a jövő kihívásaira, mint mulcs, regeneratív, csökkentett menetszámú és no-till gazdálkodás, karbongazdálkodás. Jöjjön el Ön is!
Növénytermesztés stressz nélkül, hatékonyan: a talajjavítással nyerhet a gazda
A talajjavító meszezés képes rövid idő alatt javítani a talaj szerkezetét és vízszolgáltató képességét. A javított talaj szerkezete gyorsan vezeti le a csapadékot vagy az öntözővizet, amit a növények aszályban is elérnek. A javított talajszerkezet stabilabban támogatja az aszályos területek növénytermesztését; segít megelőzni azok teljes kiszáradását. A javított talajstruktúra fokozza a gyökérzet növekedését és kiterjedését, fokozza a növények ellenálló képességét a stresszel szemben.
Talajmegőrzésről és rombolásról szól a kérdés
A világon összesen közel 5 milliárd hektárt – a bolygó összterületének 38 százalékát – teszik ki a mezőgazdasági területek, körülbelül egyharmaduk szántóföld. A mostani 8 milliárdos emberi népesség pedig egyre növekszik. Kérdés, hogy az élelmet adó termőföldeket talajpusztító vagy talajmegóvó módszerekkel műveljük. Első kézből kapja meg a mezőgazdaság hatásait a szárazföldi élővilág.
Talajmentésről és no-till technológiáról is beszélt Kökény Attila egy interjúban
Kökény Attila a talajmegújító mezőgazdaság (TMMG) egyik legjelentősebb hazai képviselője. Életmódváltásról, a no-till gazdálkodási módszerről, a Talajmegújító Gazdák Egyesületéről, továbbá a mezőgazdaság mai problémáiról és megoldásairól is beszélt egy hosszú interjúban. A szakember a szélsőséges időjárásminták mellett a regeneratív no-tillen kívül nem lát más termesztés-technológiai módszert.
A no-till technológia alkalmazásának előnyei és korlátozó tényezői
A no-till technológia egy olyan gazdálkodási módszer, amely során a földet nem forgatják, nem szántják vagy ássák fel, hanem a terményeket direkt vetéssel termesztik a földön maradt vegetáció alatt. A no-till technológia alkalmazásának számtalan előnye van, de a hátrányaival is tisztában kell lenni. Most ezeket vesszük górcső alá.
Nagy újítások a Multiva magágykészítők és vetőgépek körében
A Multiva jelentős újításokkal lépett a magyar piacra a vetőgépek piacán, de nem maradtak ki a változásokból a kombinátorok sem. Az elsősorban a min-till, a no-till és a precíziós technológiákat támogató újdonságokat Mező Sándor, a Multiva Magyarország Kft. értékesítési menedzsere mutatta be.
A Cargill összekapcsolja a gazdálkodókat a szén-dioxid-piaccal
A Cargill RegenConnect egy olyan új, regeneratív mezőgazdasági program, amely az amerikai gazdálkodóknak fizet a talaj egészségének javításáért és a pozitív környezeti eredményekért, beleértve a megkötött szén-dioxid tonnánkénti kifizetését is. Az új program célja, hogy a gazdálkodókat összekapcsolja a növekvő szén-dioxid-piaccal. A Cargill szerint ez segíteni fogja a regeneratív mezőgazdasági gyakorlatok önkéntes bevezetését.
Tartsa fenn a terméshozamot a talajművelés nélküli termesztéssel – csökkentve a gyomirtó szerek használatát
A Penn State kutatóinak új tanulmánya szerint a talajművelés nélküli termelést alkalmazó gazdálkodók csökkenthetik a gyomirtó szerek használatát, és mégis fenntarthatják a terméshozamot az integrált gyomirtási módszerek alkalmazásával. Amikor a gazdálkodók már nem használnak talajművelést a gyomok növekedésének megzavarására, akkor jellemzően több gyomirtószert használnak a gyomok ellen – mondja a tanulmány vezető szerzője, Heather Karsten, a Penn State Egyetem növénytermesztési/ökológiai docense.
Svájcból települt Szolnok mellé, mestersége címere: szántás nélküli művelés
A talajegészség öt alapelvére épülő direktvetést hasznosítja Jász-Nagykun-Szolnok megyében, tiszaföldvári földjén egy Kengyelen élő svájci gazda. Reto Stocker október végén, a Tiszaföldváron található 10 hektáros gazdaságában látta vendégül az ország számos részéről nála határszemlén járó több mint 100 gazdát. A magyarul remekül beszélő agrárszakember komoly és újító gazdálkodást folytat: szántás nélkül műveli a földjeit.
Ez történik az eke elhagyása után: 5 fontos kérdés és válasz a talajmegújító gazdálkodás gyakorlatáról
Az elmúlt évek tapasztalatai egyebek között azt mutatták meg, hogy a talajmegújító gazdálkodásra való átállást sem siettetni, sem elkapkodni nem érdemes. Ugyanakkor az is biztos, hogy a jelenlegi agrártámogatási rendszer adta lehetőségeket (zöldítés, AKG) érdemes lehet kihasználni, megtanulni azokat és kísérletezni velük. Anyagunkban a kritikus első 3 év során jelentkező legfontosabb kérdéseket, hibákat és téveszméket mutatjuk be a talajmegújító gazdálkodás gyakorlatáról.
Szántás és eke nélkül is eredményes a Somogy megyei termelő
Eredményesen működik Somogy megyében a no-till technológia. A NAK szakmai igazgatósága a Berend Kft. tapasztalatait járta körül. Komoly eredményeket ért el no-till technológia alkalmazásával. A látogatás célja az volt, hogy egy komplex, a talajművelés (vagy éppen nem művelés) mellett a tápanyag-gazdálkodás és növényvédelem kihívásairól és a lehetséges megoldásokról is konzultáljanak. A házigazda a növényorvosként végzett Berend Ferenc volt, aki kilenc éve folytat talajmegújító gazdálkodást.
Új gép debütált a Precision Planting bugaci bemutatóján
Bugacon a Precision Planting 20/20 eseményén Börcsök András vendégei szántóföldön tekinthették meg, mit is jelent a gyakorlatban a világ egyik legjobb vetéstechnikájával dolgozni. A bugaci gazdaságban idén használt, átalakított John Deere 1770NT vetőgépen mutatta be Börcsök András Sebestyén Gergellyel karöltve, mit lehet 2020-ban egy vetőgéppel elérni.
A takarónövényes gazdák tavaszi tapasztalatai a szárazsággal
Alaposan próbára teszi a takarónövényes gazdákat is az idei esztendő. A járványhelyzet miatti bizonytalanság, továbbá a csapadék nélküli április és május sokaknak okoz nagy kihívásokat. A talajmegújító mezőgazdaság komoly nehézségekkel találta szembe magát Magyarországon is. A legjobb vetésidő kiválasztása nem volt egyszerű, hiszen a fagyokkal érkező március és április miatt sokan tolták későbbre azt. Ez a gyakorlat az idén nem vált be.
Nyugodtan dobjuk ki az ekét, nincs rá szükség többé
Lendületes iramban terjed az új talajművelési módszer a világon, aminek lényege a szántás elhagyása. Az Egyesült Államokban a korábbi szántóknak már több mint a negyedén, Dél-Amerikában ennél is nagyobb arányban nem használnak ekét. Magyarországon is egyre terjed az ekenélküli gazdálkodás.
Leszámolna a szántással a barnaforradalom
A talajok romlása a világszinten problémát jelent, ezen változtatna a barnaforradalom. Az ENSZ 2015-ös jelentése szerint ugyanis a Föld összes talajának 33 százaléka szenvedett el valamilyen fokú károsodást, bár ennek a helytelen szántási technológiákon kívül számos oka van. Miután az USA-ban elkezdett terjedni a no till technológia, a termőföld eróziója közel negyven százalékkal csökkent 1982 és 1997 között.
Hirdetés
Belépés
Oldalunk megújult. Amennyiben Ön regisztrált felhasználónk és nem tud belépni, kérjük, használja az elfelejtett jelszó funkciót!
Elfelejtett jelszó
Kérjük, adja meg a regisztrációkor használt e-mail címét!