Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
AMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Terjed a világban a magyar fejlesztésű rovarcsapda: 2 millió dollárral ösztönzik a folyamatot
A Scoutlabs csapata, amely korábban Smapp Labs-ként működött, terjeszkedik. A cég okos rovarcsapdája egy új stratégia mentén Kaliforniától Floridáig megtalálható az USA piacán.
Fenntarthatóság: ehető rovarok a fókuszban
Miért kap mostanában nagy lendületet a „rovarok mint táplálék” téma?
Nem vonzza, hanem kínozza a rovarokat a lámpafény
Az éjjeli lepkék és más rovarok összeverődnek, és körözve repkednek a fény körül. Több magyarázatot is kitaláltak az okára, ezek közül volt olyan, amely szerint azért, mert az összetett szemű élőlények összetévesztik a lámpát a Hold fényével. Ez utóbbi magyarázat egészen közel van a megfejtéshez. A viselkedés az éjszaka nem aktív repülő rovarokra is jellemző, legyenek azok szitakötők vagy legyek.
Működő módszerek a hangyák ellen a kertben és otthon
A hangyák sok bosszúságot és fejtörést okozhatnak a házban, a lakásban és a kertekben is. Az apró rovarok a gyümölcsfákon, a zöldségféléken, a díszbokrokon és a rózsatöveken is megjelenhetnek, általában akkor, ha azokon levéltetvek is vannak. A megfelelő védekezéshez több működő módszer is létezik.
Sikeres fiatal magyar halltenyésztő nyert díjat és kapott támogatást
Aranyhal ikrát mutatott a mikroszkópban. Elmagyarázta, hogyan kísérletezte ki a pontyivadék nevelésének új és természetbarát módszerét, amit az OTDK különdíjjal jutalmazott. Megmutatta a makrofotót a lepkeszárnyról, amelyen jól felismerhető a hímpor aranya. Mindez Turuczki Szabolcs Márk tudománya.
Akár véletlenül is eltaposhatunk egy százezret érő védett bogarat
Sokan viszolygunk a ház körül vagy a lakásban felbukkanó váratlan vendégek láttán, ilyenkor óhatatlan módon nyúlunk papucsért, légycsapóért, amellyel lecsaphatjuk vagy elűzhetjük őket. Van viszont egy nagyon fontos dolog! Rengeteg kertben és házban is felbukkanó rovar számít védettnek! Nem ritka, hogy egyes példányok természetvédelmi értéke elérheti akár a több százezer forintot is.
Csak a nevük félelmetes – valójában hasznos munkát végeznek a húsevő növények
Míg sokan a könnyen tartható szobanövényeket részesítik előnyben, a tapasztalt növénytulajdonosok néha nagyobb kihívásra vágynak. Ha már megtanulta néhány nehezebb szobanövény tartását, és szeretne valami újat kipróbálni, akkor elgondolkodik néhány húsevő szobanövény beszerzésén. Bár több munkát igényelhetnek, a húsevő szobanövények tartása kifizetődő, hiszen remekül elbánnak a kártevőkkel is.
A selyemhernyók fenntartható takarmányforrást biztosítanak a brojlercsirkék számára
Egyre több a bizonyíték arra, hogy a zsírtalanított selyemhernyóliszt fenntartható választékot nyújthat a brojlercsirkék számára. A selyemhernyó bábjait jelenleg a selyemipar hulladéktermékének tekintik. A kutatások mégis kimutatták, hogy a bábokból készült liszt magasabb fehérjetartalmú, mint más alternatívák, például a szójaliszt és a halliszt. Emellett bőséges omega-3 zsírsavakat is tartalmaz.
Bálint gazda is megmondta: jól kell bemeszelni a fák törzsét, hogy legyen értelme a védekezésnek
A meszezés megvéd a tavaszi fagytól, ráadásul a ráérős téli hónapokban is végezhető munkafolyamat. Fontos előny, hogy a rovarok és a gombák elpusztulnak a mészréteg alatt. A mésztejet egy 10-12%-os szuszpenzióban gombaölő szerként és sebgyógyító anyagként is használják a kertészek.
Nagy verseny várható a 2022-es Év rovara címért, részletesen a jelöltek
Az Év rovara kampány célja, hogy felhívja a társadalom figyelmét a rovarok védelmére és az élővilágban betöltött szerepükre. A védett vagy védendő rovarok megismerése pedig elengedhetetlen a természetben zajló folyamatok jobb megértéséhez. A Magyar Rovartani Társaság által meghirdetett verseny idei jelöltjei mind őshonosak Magyarországon, jobbára mégis ismeretlenek. A fűrészlábú szöcske, az óriás tőrösdarázs és az óriás énekeskabóca közül lehet kiválasztani, melyikük legyen a 2022-es Év rovara.
Idén sem lesz kevesebb rovarkártevő? Idén sem lesz kevesebb rovarkártevő!
Habár január-februárban voltak hidegebb napok, ezek valószínűleg igazán sokat nem gyérítettek az áttelelő rovarok létszámán. A rovarkártevők nagy része a talajban, repedésekben, növényi maradványokban vészeli át a telet. Ahhoz pedig, hogy a talajfelszín közelében telelő rovarok elpusztuljanak, tartós –10 °C körüli hőmérsékletre lenne szükség. Általában azt szokták mondani, hogy a –15 és –20 °C közötti hőmérséklet már elég rendesen lecsökkenti a rovarok létszámát, de persze itt is vannak kivételek. Például a poloskának a petéi akár –50 °C-ig is kibírják.” – mondja Páll László, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. növénytermesztési osztályvezetője, majd hozzáteszi, nem csak további poloskainváziós évre kell készülnünk, más invazív fajok is vígan élnek a mi éghajlatunkon.
Kényszer nincs, kockázat van a lombikhús, a szója és a rovarok evésében: vizsgálatot indított az alternatív fehérjeforrások értékelésére Nébih
Az éghajlatváltozás, a növekvő népesség és a globalizáció egyaránt arra ösztönzi az emberiséget, hogy keresse a fenntartható és alternatív élelmiszertermelési és fogyasztási megoldásokat. Ezek komplex megközelítést és alapos vizsgálatot igényelnek – mondta Nagy István agrárminiszter a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal budapesti központjában. Egyre többen fordulnak az alternatív fehérjeforrások felé, kiiktatva étrendjükből az állati termékeket. A lombikhús, a rovarok és a szója is a vizsgálatokban.
570 millió forintot kapott Magyarország első rovaripari befektetése: lárvaüzem épül a támogatásból
A társadalmi, illetve környezeti hatást teremtő vállalkozásokba fektető Impact Ventures-től kapott befektetésből 2022-re egy napi 6 tonnás élő lárva kapacitású, automatizált fekete katonalégy tenyésztő és feldolgozó üzem épül. Ezzel a régió meghatározó rovaripari vállalkozásává válhat a magyar BSF Systems Kft. A tőkebevonással a rovarfehérjét előállító Grinsect fantázianevű vállalkozás célja a kapacitásbővítésen túl az értékesítés fellendítése, a további hazai és nemzetközi terjeszkedés, valamint a környezeti terhelés jelentős csökkentése.
30 év alatt eltűnt a rovarok negyede, ez pedig az emberek számára is tragikus lesz
Világszerte óriási a rovarpusztulás mértéke. A létfontosságú élőlények számának csökkenése Európában különösen nagy, ez pedig a kutatók szerint sokkoló következményekkel járhat. A rovarokból az elmúlt 30 évben világszerte 25 százalékkal lett kevesebb. A nagy gondot az okozza, hogy többségükben olyan fajok egyedei tűntek és tűnnek el a legnagyobb számban, amelyek a növények beporzását biztosítják.
A rovarok és a betörők rémálma a gyöngytyúk
Az Afrikából származó gyöngytyúk különleges kinézetű és több, a gazdálkodóknak hasznos tulajdonsággal rendelkező baromfi. A szabadságot és a nagy, bejárható területeket szereti. Tartása egyszerű, nem igényel túl sok törődést és figyelmet. Ijedőssége miatt a szokatlan zajra és mozgásra hangzavarba kezd, így a magántulajdon védelmében is jelentős szerepe van. Ráadásul kifejezetten kiváló rovarirtó, nagy számban szedi össze azokat akár a porta körüli 10 kilométeres körzetben is.
Listán és linkben az EU 20 legveszélyesebb idegenhonos károsítója
A Nébih szerint van egy olyan, 20 fajt tartalmazó lista, amelyen azok a károsítók szerepelnek, amelyek lehetséges gazdasági, társadalmi vagy környezeti hatása a legnagyobb jelentőségű az Európai Unió területén.
Rovarvajas gofrival kísérleteznek a belgák
Rovarokkal változtatták környezetkímélőbbé a belga gofrit a Ghenti Egyetemen. A kutatók azzal kísérleteznek, hogy az édességekben lévő vajat rovarok lárvájának zsírjával helyettesítsék. A tudósok szerint a rovarzsír jóval fenntarthatóbb a tejtermékek használatánál.A fekete katonalégy (Hermetia illucens) lárváit áztatták be egy tál vízbe, és egy robotgépbe téve puha szürke masszát hoztak létre. Ebből egy konyhai centrifugával választották ki a rovaralapú vajat.
Légylárvazsírt kaptak vaj helyett
Szinte minden háztartásban fellelhető a vaj, amelyet felhasználhatunk étkezéseink során rengeteg féleképpen, akár közvetlenül fogyasztva, akár sütemények alapanyagaként. Egészséges, sok felhasználási módot rejt magában és már jól ismert, Belgiumban mégis arra a döntésre jutottak a kutatók, hogy akár más módon is elő lehetne állítani a terméket, ezzel csökkentve az ökológiai lábnyom mértékét. Erre pedig megoldásként a rovarok szolgáltak.
Hirdetés
Belépés
Oldalunk megújult. Amennyiben Ön regisztrált felhasználónk és nem tud belépni, kérjük, használja az elfelejtett jelszó funkciót!
Elfelejtett jelszó
Kérjük, adja meg a regisztrációkor használt e-mail címét!