Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
AMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Közel tizedével nőtt a hazai görögdinnye termőterülete tavalyhoz képest
Jól alakul a magyar dinnye értékesítése, a nyári időszakban mintegy 125-130 ezer tonna görögdinnyét és a becslések szerint 10-12 ezer tonna sárgadinnyét takarítottak be a hazai termelők a földekről. Magyarországon az átlagos éves fogyasztás 10 kg/fő körül alakul. A mintegy 100 ezer tonnás belföldi fogyasztáson túl exportra nagyjából 20-25 ezer tonna körüli mennyiség juthat.
Jelentősen csökkent a magyar dinnye-termőterület, a szezon viszont jónak ígérkezik
Elindult a 2022-es dinnyeszezon, a szabadföldi görög- és sárgadinnye szedése július első napjaiban kezdődött el. A klímaváltozás hatásának eredményeképpen a hazai időjárási viszonyok is megváltoztak, egészen szeptemberig lehet majd kapni a magyar dinnyét. A fogyasztók és a termelők is reményekkel teli nyárnak néznek elébe, mivel az elmúlt hetek időjárása kifejezetten kedvezett a dinnyének.
Értékelte a 2020-as magyarországi zöldségtermesztés helyzetét a FruitVeB
A 2019. évihez hasonlóan átlagosnak mondható eredményekkel zárta a 2020. évet is a magyarországi zöldségtermesztés. Az időjárás mellett leginkább a koronavírus járvány következtében kialakult helyzet tartotta izgalomban a termelőket, különösen a március-áprilisi időszakban. Tavaly az országos szabadföldi zöldségtermesztő terület valamivel meghaladta a 82 ezer hektárt. A szabadföldi zöldségek termőterülete az elmúlt néhány évben a 80-83 ezer hektár közötti intervallumban ingadozik, így a termőterületet tekintve igazán érdemi változás nem, inkább csak szerkezeti átalakulás történt.
Dinnyékben is használható a Mospilan levéltetvek ellen nyár végéig
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal a Sumi Agro Hungary Kft. kérésére indult eljárásban 2021. április 6. napján kelt határozatában engedélyezte a Mospilan 20 SG rovarölő permetezőszer szükséghelyzeti felhasználását görög- és sárgadinnye kultúrákban levéltetvek ellen. Fontos, hogy a szükséghelyzeti engedéllyel rendelkező növényvédő szer felhasználása saját felelősségre, kizárólag a felhasználást engedélyező határozatban leírtak figyelembevétele és betartása mellett történhet.
Újabb permetezőszer engedélyek a vöröshagyma és a dinnyék növényvédelmében
Bővült a vöröshagyma, valamint a görög- és sárgadinnye kultúrák védelmére használható lehetőségek köre. A FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács számolt be róla, hogy a kisebb területen termesztett kertészeti kultúrák esetében milyen lépések szükségesek ahhoz, hogy a növényvédelmi technológiai hiányosságokat legális, engedélyes megoldásokkal lehessen orvosolni. Szélesedett a növényvédelmi megoldások köre, mert a Nébih 4 permetezőszer engedélyokiratát terjesztette ki az eddigiektől eltérő kultúrákra is.
Tovább csökken a magyar dinnyetermesztő terület, mégsem számítanak kiesésre a szakértők
A 2020-as kedvezőtlen időjárás után sok kisebb, jellemzően melléktevékenységként dinnyét termelő hagyja abba a termelést Magyarországon. Így a görögdinnye termőterülete várhatóan újabb 5 százalékkal csökkenhet idén. Ugyanakkor a nagyobb termelőknél még inkább előtérbe kerülnek a korszerűbb technológiák és a minőség. Ezért egyelőre – ha az időjárás is kedvez – termésmennyiségben nem számítanak kiesésre a szakemberek. A vetőmageladások adatai alapján 2021-ben még több magszegény görögdinnye terem majd. A sárgadinnye esetében egyelőre nincsen számottevő változás.
Európában is terjed a cukkini, a sárgadinnye és az uborka kórokozója
A francia mezőgazdasági minisztérium közleménye szerint a paradicsom levélgöndörödés újdelhi vírus (Tomato leaf curl New Delhi virus, ToLCNDV) a spanyol, az olasz, a görög és a portugál észlelés után most Franciaországban is terjedni kezdett. Fóliás cukkiniállományokban azonosították Okcitánia és a Provence-Alpes-Côte-d'Azur térségekben. A vírust Európában a cukkini-, uborka-, és sárgadinnyeállományok kórokozójaként tartják számon, míg Indiában a paradicsomtermesztésben is gondot okozhat.
Dinnyegondok és fejlesztések
Sok országban okoznak termésgondokat a kedvezőtlen időjárási körülmények a dinnyetermelőknek, de jó és eredményes programok segítségével kevésbé nehéz ezeket átvészelni. Ausztráliában például illetéket kell fizetni a termesztőknek, a pénz pedig egy kutatás-fejlesztési alapba kerül. A spanyolországi fejlesztések világpiaci vezető szerepet hoztak, Kína pedig ugyancsak komoly innovációkkal támogatja a dinnyéző gazdákat.
Szeletelt görögdinnyét árulnak a vevői igények miatt
Előrecsomagolt, azonnal fogyasztható görögdinnye-szeletekkel lép piacra a spanyolországi Peris cég belföldön is, miután a termék sikeres fogadtatásra lelt Nagy-Britanniában. A kedvező visszajelzéseknek köszönhetően a hasonló kiszerelésű sárgadinnye bevezetésén is dolgoznak. Az ötlet lényege, hogy szeletelt formában könnyebben fogyasztható a dinnye. Ezt a gyümölcsvásárlási szokások is igazolják: egyre többen vesznek fél vagy negyed görögdinnyét, mint egészet.
Az elmúlt öt év legmagasabb szamócaára a Budapesti Nagybani Piacon a 23. héten
A 23. héten a belföldi gömbparadicsom a 2019. azonos hetit 40 százalékkal meghaladó, a fürtös paradicsom az egy évvel korábbinál 18 százalékkal magasabb átlagáron került a Budapesti Nagybani Piac választékába. Az import magvas görögdinnye leggyakoribb ára 300-340 forint/kilogramm között mozgott, szemben a tavalyi azonos heti 200-250 forint/kilogrammal. A hazai szamóca termelői ára a 13–23. hetek átlagában 22 százalékkal magasabb volt 2019 azonos időszakának átlagárához képest, és egyben a legmagasabb az elmúlt öt évben.
Extra engedélyt kapott két rovarölő permetezőszer a takácsatkák és a levéltetvek ellen a dinnyékben
Két rovarölő permetezőszer kapott szükséghelyzeti felhasználási engedélyt a görög- és sárgadinnye kultúrákban való alkalmazásra. A Pyranica 20 WP a közönséges takácsatka, a Teppeki pedig a levéltetvek elleni növényvédelmet segíti. A permetezések időpontjáról a felhasználók a kezelések megkezdése előtt kötelesek tájékoztatni a területileg illetékes megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi hatáskörben eljáró járási hivatalát.
Egyre kevésbé éri meg sárgadinnyét termeszteni
Az átlagosnál kevesebb sárgadinnye volt a termőföldeken a szeszélyes időjárás és szűkülő termőterület miatt Franciaországban. A fogyasztás is csökkent, ráadásul a nagy nyári kereskedelmi árverseny miatt több, nagy múlttal és termőterülettel rendelkező dinnyetermesztő is abbahagyta a termelést. 2019. év végén például a három generáció óta sárgadinnyét termesztő Le Rouge Gorge családi vállalkozás jelentette be, hogy befejezi a dinnyézést.
Sárgadinnyéből 20 ezer, görögdinnyéből 200 ezer tonnás magyar termést várnak
Mintegy 500 hektárnyi termőterületen nagyjából 20 ezer tonna magyar sárgadinnye betakarítása várható a szedési időszakban - derült ki a legnagyobb hazai sárgadinnye-termelőnek számító cégnél rendezett sajtótájékoztatón. A Roszik Dinnye Kft. dunavecsei termőterületén tartott eseményen elmondták, hogy a sárgadinnye minőségével kapcsolatban egyelőre nem lehet ok panaszra. A termelők megtették a szükséges növény-egészségügyi intézkedéseket, így a növények és a termések is szépen fejlődtek a fóliasátrakban és a szabadban is. A 4800 hektár görögdinnye-termőterületről 200 ezer tonna termést várnak. Ilyen lesz a 2019-es dinnyepiac.
Dinnyepiac 2018: nagyobb területen van sárga, kevesebb lett a görög
A tavalyihoz viszonyítva csökkent a dinnye termőterülete Magyarországon, összesen 4.600 hektárra tehető. A területcsökkenés leginkább az ország déli részén lévő termőkörzeteket érinti. Hasonlóan csökkenés várható a „dobozos” méretű magvas és magnélküli dinnyéknél is. Ez főleg az exportpiaci keresletet érinti. Ellenben a belföldre történő céltermelés aránya nőtt, legnépszerűbb a közepes méretű, korai gömbölyű és hosszúkás, valamint a sötét magnélküli dinnye. Az oltott dinnyék aránya a tavalyi évhez képest szintén nőtt, arányuk már 84-85 százalék.
Sorra felrobbannak a dinnyék a földeken
A földeken maradhat a termés egy jó része és sorban robbannak ott fel a gyümölcsök, mert nincs, aki leszedje azokat. A dinnyetermelők kétségbeesettek, mert elméletileg hiába lenne jó a szezon, ha komoly problémáik vannak a gyümölcs betakarításával. A Magyar Dinnyetermelők Egyesülete szerint, vadászni kell a munkásokat.
A mézédes sárgadinnye kiválasztásának csalhatatlan fortélyai
A termesztő igyekszik stressztűrő sárgadinnyefajtákat alkalmazni a termesztéstechnológia során. Jó esetben olyat, ami találkozik a vásárlók ízlésével és keresik azt. Egy-egy fajta azonban nem produkál állandóan minőségi - értsd édes - termést, azért a fogyasztókban jogosan merül fel a kérdés, hogyan lehet édes sárgadinnyét választani a kapható választékból. Cikkünkben ezt foglaltuk össze.
Néhány szó az idei dinnyeszezonról
Beköszöntött a kánikula, a héten az első komolyabb hőhullám is várható hazánkban, így a dinnye is szépen érik a földeken. Mivel nyaranta Európa legjobb minőségű dinnyéjét itthon termelik, így nem érdektelen megnézni, mik a kilátások az idei szezonra.
Hirdetés
Belépés
Oldalunk megújult. Amennyiben Ön regisztrált felhasználónk és nem tud belépni, kérjük, használja az elfelejtett jelszó funkciót!
Elfelejtett jelszó
Kérjük, adja meg a regisztrációkor használt e-mail címét!