Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
AMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Megviselte a tavaszi fagy és a nyári szárazság a magyar szilvát
A szilva Magyarországon a harmadik legnagyobb mennyiségben termesztett gyümölcs az alma és a meggy után. Közel 7000 hektáron termesztik, melynek 70 százaléka három megyében, Bács-Kiskun, Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében van. Idén a tavaszi fagy és a nyári aszály miatt valamivel az átlag alatti, 50 - 60 ezer tonna szilvatermés várható.
Több szilva és alma termett az ültetvényeken, mint tavaly
A Destatis legfrissebb becslései szerint a 2022-es német almatermés volumene 1,051 millió tonna lesz, ami 46 ezer tonnával, 4,6%-kal nagyobb a 2021-ben betakarított mennyiségnél. A 2022-es német szilvatermés mennyisége 42 ezer tonna körül várható, ami 6,4%-kal haladja meg a 2021-ben betakarított 40 ezer tonnás volument.
Tovább esik a szilva ára, a termelők inkább feldolgozzák a termést
A Stanley fajta betakarításával csúcsra ért a szilvaszezon a szomszédos Szerbiában. A felvásárlási ár csak a fele a tavalyinak. Szerbia Toplica régiója az ország legnagyobb meggy- és szilvatermesztő körzete. A meggyel idén nagyon rossz évet zártak a gazdák.
Egyre több piacon jelenik meg az ukrán szilva
Az East Fruit elemzői szerint az idei szilvaszezon egyik nagy meglepetése, hogy az ukrán piacon rekordalacsony árak alakultak ki. Ennek legfőbb oka, hogy míg tavaly a jelentős tavaszi fagykárok és a pandémia miatt jelentősen felfelé mozdultak az árak, idén bőséges terméssel számolhattak a termelők, és az ukrán szilvaültetvények területe is folyamatosan növekedett. A szilva jelenlegi nagyker ára 70-80 Ft/kg körül mozog Ukrajnában. Az ország kezd egyre erősebb piaci szereplővé válni a térségben, holott korábban a szilva exportja nem volt kifejezetten jellemző rá.
Kiemelkedik a különleges magyar szilvafajta a német piacon
Változó a szilvatermesztés és a -piac helyzete a világ legjelentősebb, termesztéssel foglalkozó országaiban. Az egyik legkomolyabb szilvatermesztő Németország, ahol szokatlanul korán kezdődött a szezon, és jellemzően egy magyar szilva uralja a piacot. A spanyolok árcsökkenéssel és piacvesztéssel küzdenek, a kínaiak szezonja pedig a kedvezőtlen időjárás és az exportjuk csökkenése miatt került nehéz helyzetbe.
A hazánkban termeszthető szilvafajták gyűjteménye
Összegyűjtöttük a Magyarországon termeszthető szilvafajták egy csoportját, felsorolva a tulajdonságaikat, termőképességüket, és fajtajellegeiket. A felsorolás nem törekszik a teljességre, ezért nem minden olyan fajta szerepel benne, amely megterem az országban. Cikkünkben egy kis barangolásra hívjuk az olvasót az egyik legkedveltebb gyümölcsfajta jellemző és kedvelt változatai között.
Ilyen a magyar szilvakörkép idén: van min javítani, és volna hol eladni
Idén a szilva minősége nagyon jó, a hazai becsült termésmennyisége pedig átlagos, 60 ezer és 70 ezer tonna közé tehető. Magyarországon jelenleg 6551 hektáron folyik üzemi szilvatermesztés, ezen kívül a szilva kedvelt házikerti gyümölcs is. A jó minőségű magyar étkezési szilva keresett exportcikk, a kivitel 8-12 ezer tonna között mozog évente, a Magyarországra – jellemzően szezonon kívül – behozott friss szilva mértéke ehhez képest elhanyagolható, mindössze 400-600 tonna.
Így néz ki az idei szilvaszezon Magyarországon a FruitVeB szerint
Közepes/jó szintre várja a 2019-es hazai szilvatermés eredményét a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. A virágzás összességében jó volt, ám az időjárás jelentős kiesést okozott a termésben. A március-áprilisi rendkívüli aszály (ami a virágzás időszakára csúcsosodott ki erős talaj- és légköri aszállyal) és a több alkalommal kialakuló éjszakai fagyok, majd a nagyon hűvös, borult, fényszegény és extrém csapadékos május gyengítette a termékenyülést és a terméskötődést. Emiatt május-június hónapokban erős tisztuló gyümölcshullás következett be.
Profiktól profiknak: a szilvatermesztés és a gyümölcskártevők elleni védekezés lesz a téma
Szigetszentmiklóson rendezi meg a FruitVeB a Profiktól Profiknak című szakmai programsorozatának első rendezvényét 2019. január 15-én és 16-án. A kétnapos képzés első napján a szilvatermesztés olyan aktuális kérdéseivel foglalkozik, mint a piaci igények változása, a perspektivikus fajták és a hatékonyságot növelő főbb termesztéstechnológiai beavatkozások. A második napon pedig a gyümölcsök legveszélyesebb kártevői elleni védekezés lesz a téma, a pajzstetvek, a foltosszárnyú muslica és az atkák kerülnek terítékre.
A magyar szilva népszerű külföldön, többet is vennének belőle
A szilva gyümölcs frissen, lekvárként, befőzve és pálinkaként is közkedvelt; átlagosan 1,3 kilót fogyasztanak belőle évente a magyarok. A hazai szilvaültetvények több mint fele Bács-Kiskun, Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található. A minőségi, friss magyar szilva és a szilvapüré pedig külföldön is keresett.
Átlag felett alakul idén a szilvatermés
Idén várhatóan 80 ezer tonna szilva terem Magyarországon, ami több az utóbbi néhány év átlagánál - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) csütörtökön az MTI-vel. Az utóbbi években 45-70 ezer tonna közötti volt a szilvatermés.
Az uniós szilvapiac vesztésre áll a faggyal szemben idén
Az EU-ban az elmúlt években csökkent a szilvaültetvények területe. Ennek ellenére a szilvapiac nem zsugorodott, sőt tavaly 1,45 millió tonnára nőtt a batakarított szilva mennyisége 2015-höz képest. Az unió legnagyobb szilvatermelő tagországai egyébként Románia, Franciaország, Spanyolország, Olaszország és Lengyelország, amelyek az össztermelés mintegy 85 százalékáétrt felelnek.
Lenne rá kereslet, de nem bírja az iramot a szilvaágazat
A magyar szilvaágazat a 90-es évek elején fénykorát élte. Mára azonban az akkori termés fele, harmada terem meg csupán a hazai szilvafákon. Idén 62 ezer tonna termést várnak a termelők, amiből változatos termékek készülnek.
Ennél furább nevű szilva a világon nincs
Magyarországon a szilvatermesztésnek kultusza van, gondoljunk csak a pálinkára, vagy éppen az üstben főzött szilvalekvárra. Számtalan fajtája ismert hazánkban ennek a gyümölcsnek és évről évre kerülnek elő érdekesebbnél érdekesebb fajták. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is létezik egy fajta, amely szinte minden háznál megterem, sokáig mégsem tudta senki, mi a neve.
Itt szedhet szilvát – Szedd magad szilvaföldek listája!
A korai fajtákkal megkezdődött a szilva érése hazánkban. Mint az eperből, vagy a sárgabarackból, úgy a szilvából is van már Szedd magad! lehetőség országszerte. Cikkünkben összeszedtük az eddig rendelkezésre álló információkat. Amennyiben később bővül a lista, természetesen bővítjük cikkünket!
Hirdetés
Belépés
Oldalunk megújult. Amennyiben Ön regisztrált felhasználónk és nem tud belépni, kérjük, használja az elfelejtett jelszó funkciót!
Elfelejtett jelszó
Kérjük, adja meg a regisztrációkor használt e-mail címét!