Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
AMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Óriási pusztítást végeztek a tavaszi fagyok az almaültetvényekben
Az előző évinél lényegesen kisebb, 60-70 ezer tonna közötti almatermést várnak az osztrákok az áprilisi fagykárok miatt.
A gazdák rémálma: növekvő tavaszi fagykár és terméskiesés jöhet a klímaváltozással Magyarországon
A gyümölcsösökben tapasztalható terméskiesésért 80%-ban a tavaszi fagykár tehető felelőssé. Bár a globális felmelegedés miatt összességében csökken a fagyos napok száma Magyarországon is, továbbra vannak és lesznek tavaszi fagyos időszakok, ráadásul a korábbra tolódó virágzás miatt pont ebben a kritikus időszakban.
Fenyeget a fagykár – veszélyben az alma II.
A pesszimista forgatókönyv szerint, ha nem foglalkozunk a kibocsátásokkal, akkor a század végére jelentősen több fagykárral számolhatunk. Ez különösen az almát fogja érinteni, de az összes magyarországi gyümölcsösre is hatást gyakorol. A gyümölcsösöknél fellépő terméskiesésért 80 százalékban a tavaszi fagykár a felelős.
Fenyeget a tavaszi fagykár – veszélyben az alma I.
A pesszimista forgatókönyv szerint, ha nem foglalkozunk a kibocsátásokkal, akkor a század végére jelentősen több fagykárral számolhatunk. Ez különösen az almát fogja érinteni, de az összes magyarországi gyümölcsösre is hatást gyakorol. A gyümölcsösöknél fellépő terméskiesésért 80 százalékban a tavaszi fagykár a felelős
FitoNatur Aktív használatával a késő tavaszi fagyok hatásának mérséklésére
A FitoNatur Aktív kész tápanyagokat biztosít a növényi szöveteknek, tartalmaz sejtmembránt védő fehérjéket és természetes cukrokat, amelyek csökkentik a jégkristályok képződésének hőmérsékletét, így véf a fagy ellen.
Virágzik a kajszibarack és a mandula, ha fagy jön rájuk, nagy lesz a baj
Február közepén is a tavaszt idézi az időjárás. A szántóföldeken megindultak a munkák, a gyümölcsösökben és a szőlőültetvényekben metszenek. Sok helyen virágzik a mandula, a sárgabarack, és ez aggodalomra ad okot a termelőknek. Félő, hogy egy később jövő fagyos hajnal árthat az idei termésnek. A kiskertekben is megkezdődött a munka, már lehet ültetni a dughagymát.
BASF repcehibridek – fagyos körülmények között
A Kisnémediben beállított kisparcellás kísérletekből meggyőződöttünk róla, hogy az InV1188-as hibridünk fagykárokkal szembeni toleranciája magas. Ezt a fajtasorban elfoglalt helye és termésátlaga mutatta meg számunkra. Az InV1188 ilyen körülmények között is 1,96 t/ha termésátlagot ért el, amivel még ilyen extrém körülmények között is a második helyet érte el. Áprilisban már szabad szemmel is láthatóvá vált a jobb tolerancia, amikor erőteljesebben indult meg a növény a kevésbé jó toleranciával rendelkező társaival szemben.
Észak-Magyarországon már fagykárok vannak a gyümölcsösökben
Hőmérsékleti hullámvasúton jár időjárásunk, ami tavasszal gyakori eset. A délies áramlással érkező meleg légtömegben 20 fok fölötti maximumok alakulnak ki, míg az ezt követő sarkvidéki eredetűben hóesés és éjszakai fagyok jönnek. Az elmúlt három éjszaka előfordult -1, -7 fokos fagyok súlyos károkat okoztak elsősorban a csonthéjasokban, főleg a kajsziban. Esővel az ország döntő részén nagyon jól állunk, kivétel ez alól az északnyugati országrész, amely a Hajnalka napi, szinte saját légörvényünk markáns csapadékából is jórészt kimaradt. A folytatás hasonló, bolondos, immár áprilisi időt ígér: az átmeneti felmelegedés után újabb lehűlés, több-kevesebb csapadék és a jövő héten újabb fagyok érkeznek.
Hajnali fagyok ellenszere: öntözéssel jégréteget alakíthatunk ki a fákon, vesszőkön, rügyeken
Szinte alig fagyott a télen. Most viszont várható, hogy a legalább két-három héttel korábban lehet virágzás. És márciusban, áprilisban a hajnali fagyok kárt okoznak. Már előre lehetett félni tőle, és többen a mai napig tartják magukat ahhoz, hogy a korábbra várható gyümölcsfavirágzás miatt a következő két hónapban sorra fagykárt szenvedhetnek a fák. Akadnak viszont fogások, amelyekkel védekezhetünk
Részletek a közeli benyújtási határidejű és a 2022-ben záruló agrárpályázatokról
A mezőgazdasági pályázati lehetőségek mindig érdemesek néhány perc olvasásra. Most az aktuális támogatásokról számolunk be, így a fejlesztésen, a bővítésen vagy a beruházáson gondolkodó gazdák kedvükre válogathatnak az elérhető pályázatokról. Támogatást lehet igényelni a tavaszi fagykár elleni gépek beszerzésére, a tanyák háztartási léptékű villamosenergia- és vízellátásának, valamint szennyvízkezelési fejlesztéseinek beruházásaira, valamint a a közös érdekeltségű öntözőtelepek üzemeltetésére, fenntartására, fejlesztésére és öntözési beruházásokra is. Jó olvasást és sikeres pályázást kívánunk!
Újra megnyílt a pályázat a tavaszi fagykár megelőzését segítő gépek beszerzésére
A szélsőséges időjárási jelenségek, a klímaváltozás, illetve a tavaszi fagykár komoly nehézségeket okoznak a növénytermesztési ágazatnak. A környezeti feltételekhez alkalmazkodás, valamint a kármegelőző- és mérséklő tevékenység rendkívül fontos a termésbiztonság és a jövedelmezőség szempontjából. Újra elérhető a “Tavaszi fagykár megelőzésére szolgáló beruházások támogatása” pályázati kiírás.
Szárazság után vízbőség alakítja a magyar meggy sorsát
A csapadék okozta kirepedezés kevésbé érinti a meggyet, az eső várhatóan kedvezően hat a gyümölcs minőségére a FruitVeB szakértői szerint. A magyar meggy 2022-ben jól teljesíthet.
Visszavetik a növényfejlődést és nagy károkat okoznak a korábbra tolódott tavaszi fagyok Magyarországon
Egy héttel korábbra tolódott az utolsó országos tavaszi fagy időpontja Magyarországon az előző évszázadhoz képest. A vegetációs időszak (szintén a klímaváltozás miatt) gyorsabban tolódik korábbra, mint ahogyan azt az utolsó tavaszi fagyok követni tudnák. Ez a növények fejlődésében a jelenleginél nagyobb visszaeséshez és még súlyosabb mezőgazdasági károkhoz vezet majd.
Közel a határidő, még több 100 hazai pályázó előzheti meg 50 százalékos támogatással a fagykár bekövetkezését
Már csak néhány napig elérhető a gyümölcstermesztő gazdák körében népszerű a “Tavaszi fagykár megelőzésére szolgáló beruházások támogatása” című, VP3-5.1.1.1-21 kódszámú pályázati felhívás. A kiírás 80 százalékos maximális intenzitással támogatja a fagyvédelmi gépek beszerzését. Fontos feltétel a minimum 50 százalék mezőgazdasági árbevétel, és a legalább 6000 euró Standard Termelési Érték (STÉ).
A magyar őszibaracktermés 80 százaléka a tavaszi fagy áldozata lett
Az átlagos szezonokhoz képest 80 százalékkal kevesebb őszibarack terem idén, mert a tavaszi fagyok jelentős károkat okoztak a magyarországi ültetvényekben. A klímaváltozás egyre nagyobb veszélyt jelent, hosszabb távon nem megkerülhető az új, ellenállóbb ültetvények telepítése, a fajtahasználat optimalizálása és a korszerű termesztési módszerek elterjesztése. További kihívás, hogy az ültetvények döntő része elöregedett, elavult művelési rendszer és korszerűtlen fajtaszortiment jellemző a hazai gyümölcsösökre. Kevés az új telepítés, az elmúlt években csak néhány 100 hektár volt.
Mit ér a mezőgazdasági biztosítás és a kárenyhítési rendszer a szélsőséges időjárás jelentette kockázatok tükrében?
Amennyiben a mezőgazdasági termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló 2011. évi CLXVIII. Törvény (Mkk. Tv.) I. fejezetének 2. § 30. bekezdése szerinti tavaszi fagy miatt bekövetkező a 30. bekezdésben leírt tavaszi fagykár eseményre nem lehetséges mezőgazdasági termelőt sújtó időjárási kockázatokra kötött mezőgazdasági biztosítást kötni, annak a legfontosabb következménye az lehet a törvény, illetve a 27/2014. (XI. 25.) FM rendelet értelmében, hogy tovább romlik a helyzete azon termelőknek, akik egyébként is nehéz helyzetbe kerültek a gyakori fagykárok miatt.
Az elmúlt hét után sok gyümölcstermesztő és méhész szeretne felhagyni a tevékenységével
Csak egy hete kezdődött az április, de az elmúlt egy hétben nyári, tavaszi és téli időjárás egyaránt előfordult hazánkban. A héten visszatértek az erős hajnali fagyok is, amik már nem csak a korai gyümölcsfákban, hanem a többi csonthéjasban is kárt tettek. A szárazság által leginkább sújtott tájakra azonban most sem érkezett számottevő csapadék, és erre a jövő keddig nincs is kilátás. Péntektől viszont melegszik az idő, vasárnaptól a fagyok is megszűnnek.
Tavaszi fagy - a gazdák ellensége?
Hogyan lehet kiküszöbölni a fagy pénzügyi következményeit? Röviden: a megfelelő növénybiztosítással, amelyet összehangolva a kárenyhítési rendszerrel köt meg.
Hirdetés
Belépés
Oldalunk megújult. Amennyiben Ön regisztrált felhasználónk és nem tud belépni, kérjük, használja az elfelejtett jelszó funkciót!
Elfelejtett jelszó
Kérjük, adja meg a regisztrációkor használt e-mail címét!