Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
AMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Milliárdos a vadak okozta kár
Évente mintegy 21 milliárd forintos kárt szenved el a magyar mezőgazdaság a vadak okozta károk miatt, miközben a gazdák csupán 3 milliárd forint kompenzációban részesülnek.
Megjelent az új Vadgazdálkodási pályázati kiírás, a földhasználókat is érinti
Megjelent az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) 2025/2026-os vadászati évre vonatkozó pályázati kiírása, melynek forrása az Országos Vadgazdálkodási Alap.
Vadkerítések évtizedekre kivitelezve - szakértelemmel és megfelelő gépparkkal
Két év teljeskörű garancia, profi kivitelezés, minőségi alapanyagok, előzetes konzultáció, gyors, megbízható munka. Többek között ezekről számolnak be a Cont-Eco Kft. megrendelői, partnerei, akik sok esetben már évtizedek óta üzleti kapcsolatot ápolnak a vadkerítéseiről és villanypásztor-rendszereiről ismert szombathelyi vállalattal.
Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése
Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.
Súlyos agrárkárokat okoznak a túlszaporodott nagyvadak
Jócskán meghaladja az eltartóképességet a hazai nagyvadállomány, elszaporodtak ugyanis a szarvasok és a vaddisznók. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézet professzora elmondta, hogy a jelenség egész Európában megfigyelhető. Dr. Heltai Miklós hozzátette, hogy a vaddisznók esetében csak részlegesen lehet beszélni a túlszaporodásról.
A vadkár kiperlése, a nyári szántás betiltása és a vesztett terménypiac is téma volt
Kényes témákról is beszéltek az agrárszakemberek Siófokon, a Portfolio Agrárszektor Konferencia előadásain. A vadkár megtérítéséről, a terménypiac helyzetéről és arról is szó volt, hogy fontos piacokat vesztett a magyar mezőgazdaság. A vállalkozásoknak alkalmazkodniuk kell változásokhoz, fenntarthatóan kell gazdálkodniuk, és döntő, hogy bankképesek legyenek.
Győrffy Balázs NAK-elnök beszélt a vadkárkövetelések átvállalásáról
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vadkárral kapcsolatos közleménye miatt a Nimród vadászlap megkereste Győrffy Balázst, a NAK elnökét, és feltették a témához kapcsolódó kérdéseiket. A köztestület a jövőben e téren határozottan kiáll a gazdák érdekeiért: peres ügyekben átvállalja a gazdálkodók megalapozott vadkárköveteléseit, és lefolytatja a vadásztársaságokkal a kártérítési eljárásokat.
Viaskodik a vadászatra jogosultakkal a vadkár behajtásáért a NAK
A mezőgazdasági vadkár rendre óriási gazdasági veszteségeket okoz a termelőknek, akik számára azoknak csak a töredékét térítik meg a vadászatra jogosultak. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közleményben írta, hogy megelégelte ezt. Győrffy Balázs elnök Siófokon bejelentette, hogy a NAK céget alapít, hogy peres ügyekben átvállalja a gazdálkodók jogos vadkárköveteléseinek behajtását.
Indul a vadászat: összesen 600 hódot lőhetnek ki Győr-Moson-Sopron vármegyében
A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Kormányhivatal 2023. november 15-én 600 hód kilövésére adott engedélyt. Mivel két évvel ezelőtt már kiadtak egy hatszázas kvótára engedélyt, de végül mindössze 18 példányt lőttek ki, most is valószínűsíteni lehet, hogy végül jóval kevesebb egyedet fognak elejteni a megadott keretnél. A határozatból kiderült az is, hogy a vadászok lőfegyverrel végezhetik a gyérítést.
Részletek a várfalvai medveportyáról és a körülményes kártérítésről
A Kolozs megyei Várfalván is medvetámadásokról érkeztek hírek: a nagyvad két gazdaságban öt kecskét megölt, majd egy kecskenyájat több kilométernyi távolságra elhajtotta a portáról. Sem a gazdák, sem a helyi önkormányzatok nincsenek tisztában a jogszabály által megkövetelt ügyiratcsomó helyes összeállításával, ezért a pontatlanul összeállított dossziékat a környezetvédelem elutasítja.
Mit és hogyan tehetnek a vadászok a települések belterületén?
Magyarországon évek óta probléma egyes vadászható fajok belterületen való megjelenése. A nyest és a róka mellett a vaddisznó és az őz, esetenként a szarvas vagy akár a medve okozhat riadalmat a lakosság körében. Ezeknek a fajoknak a belterületen okozott kártételéről sem szabad megfeledkezni, ami egyre gyakoribb ember-állat konfliktust eredményez.
Karbidágyúval madárkár ellen: galamb és gerle ellen is használják a magyar földeken a technológiát
A tavaszi vetések időszakában újra napirendre kerülnek az örvös galamb és a balkáni gerle által a vetésekben okozott károk. Mit tehet a gazdálkodó a károk megelőzése, illetve a bekövetkező kárigények érvényesítése érdekében? Az örvös galamb és a balkáni gerle nem védett, idényben vadászható madárfaj.
A medvét nem a kukoricásban vagy a faluban kell megvédeni
Szigorúbb megelőző intézkedéseket hoz a környezetvédelmi minisztérium a barnamedvék magas száma miatt, az új miniszteri rendelettervezet jóval több nagyvad kilövésére adna engedélyt, és a védekezést is jobban elősegítenék – jelentette be sajtótájékoztatón Bukarestben Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter.
Tudja, mi a teendő, ha vadkár éri?
Magyarország vadlétszáma jóval magasabb a terület optimális vadeltartó-képességénél, így a különféle vadkárok számbelileg és a károk nagyságrendje tekintetében is komoly problémát jelentenek. A legutóbbi vadászati évben 3,2 milliárd forint volt a vadkár Magyarországon, ami egymilliárd forintos növekedést jelent a megelőző vadászati évhez képest. Ebből a mezőgazdasági kár 3,144 milliárd volt, amelyhez képest az 50 millió forintos erdei károkozás elhanyagolható. A megelőző vadászati évben ez az összeg még csak 2,5 milliárd volt, a növekvésben nagy szerepet játszottak a megemelkedett terményárak.
Nagyon rossz a vadhelyzet és rengeteg a vadkár Vas megyében
Az utóbbi 20 évben több, mint duplájára emelkedett a gímszarvas és a vaddisznó kilövések száma Vas megyében. Ennek ellenére óriási a vadkár. A megye több területén kerítés építése nélkül ma már szinte lehetetlen a növénytermesztés. Folyamatosan nő a nagyvadállomány sűrűsége, ezért több vadászatra lenne szükség, de ennek is vannak korlátai. Vadkár szempontjából országosan Somogy, Zala és Vas megyében a legrosszabb a helyzet.
Sok veszteség oka az erdei vadkár és annak rendezése
A vad a természeti környezet és az erdei ökoszisztéma része, melyre élete során hatással van. E hatás bizonyos vadsűrűség felett a normál erdőgazdálkodás akadályává is válhat. Az újabb és újabb környezeti kihívások elé állított erdőgazdálkodók úgy érzik, hogy a még elviselhető vadlétszámot már évtizedek óta magunk mögött hagytuk. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara online erdészeti tájékoztató fórumának témája az erdei vadkár, annak megelőzése, illetve érvényesítése volt.
Villanypásztor feldöntésével okoztak gabonatüzet a vaddisznók
Romániában, a Bihar megyei Bokorvány határában a termést dézsmálni szándékozó vaddisznók szakítottak át egy villanypásztort, aminek következtében felgyulladt egy búzatábla. Kizárólag a szerencsén múlt, hogy a lángok nem terjedtek át a közeli erdő fáira. A 0,6 hektáros terület porig égett, a helyi település képviselői az illetékes hatósághoz fordult a segítségért, hogy a ritka eset ne fordulhasson elő többé.
Vadgázolás: ki a felelős és ki fizeti meg a kárt?
A járművezetők egyik legnagyobb félelme, hogy egy erdei vad féktávolságon belül kiugrik az autója elé, és összeütköznek. Az ilyen balesetek milliós kárt okozhatnak az autókban és sajnos gyakori a személyi sérülés is. Ráadásul az esetek többségében a vadgázolás után nehéz érvényesíteni a kártérítési igényt. Miért van ez? Kinek a felelőssége egy ilyen baleset, kinek és mit kell fizetnie, ha bekövetkezett a szerencsétlen állat-gépjármű találkozó?
Hirdetés