Egy Magyarországon újfajta technológia elterjesztésén munkálkodik a Metra Kft. öntözéstechnikai nagykereskedésének csapata. Olasz és amerikai mintát követve néhány éve értékesítik és terjesztik a kukorica csepegtetőszalaggal és csepegtetőcsővel történő öntözésének eszközeit. A cél, hogy hazánkban is a lehető legnagyobb területen alkalmazzák a technológiát, mert megéri. A Szent István Egyetem szarvasi Agrár- és Gazdaságtudományi Karának kutatásai és gyakorló gazdák eredményei is azt bizonyítják, hogy tápoldatozással és öntözéssel meg lehet duplázni a terméseredményeket. A részletekről a cég kereskedelmi szervezője, Nagy Tamás beszélt a Magro.hu-nak a Bábolnai Gazdanapokon.

Az öntözésfejlesztés témájától hangos idén januártól a magyar mezőgazdaság. Mit érzékel Ön ebből, és hogyan reagálnak az ügyfeleik?

A gazdálkodók számára örömteli, hogy az agrárminiszter öntözéspárti. Nagy István miniszter úr nagyon jól látja a kihívásokat. Mi is igyekszünk ezt a célt szolgálni. Látjuk a szándékot az öntözés gyakorlatát megkönnyítő jogszabályalkotásra is, ami a vízhasználat és az engedélyezési eljárás egyszerűsítésére irányuló intézkedéseket jelenti majd. A vásárlók egyelőre szkeptikusak, aminek az az oka, hogy aki egy 30 oldalas hiánypótlást kap, az onnantól más szemmel néz a beadott kérelmére. A gazdák jelenleg nincsenek felkészülve egy ilyen hosszadalmas adminisztrációs folyamatra, ami komoly nehézséget okoz számukra.

A Metra Kft. kereskedelmi szervezője, Nagy Tamás mutatta be, miért érdemes csepegtetőszalag és csepegtetőcső használatával öntözni a kukoricát (Fotó: Magro.hu)

Ám szerencsére elindult egy kedvező folyamat, ami a Szent István Egyetem szarvasi Agrár- és Gazdaságtudományi Karán egy olyan kísérlettel kezdődött, ami azt igazolta, hogy az öntözéssel és a tápoldatozással a magyarországi éghajlatviszonyok között is jóval magasabb termésátlag érhető el a kukorica minden fajtáján, így takarmánykukoricában is. Azóta ezt már több gazdaságban is megtapasztalták azok a termelők, akik telepítették a kukoricájukban ezeket az öntözőrendszereket. A Szent István Egyetem szarvasi Agrár- és Gazdaságtudományi Karának munkatársai egyébként a mérési eredményeken kívül közgazdasági számításokat is végeztek, ezek alapján is egyértelműen megtérül a befektetés.

A Szent István Egyetem szarvasi Agrár- és Gazdaságtudományi Karának kísérleti eredményei a kukorica öntözéssel és tápoldatozással elért terméstöbbletéről

Milyen termékeket keresnek és vesznek leginkább a gazdák?

Az AquaTraxx csepegtetőszalagok a legnépszerűbbek. Ez többek között azért is van, mert ez tolerálja a legjobban a magyarországi víz negatívumait; a vízkeménységet, valamint a nagyon magas vas- és mangántartalmat. A gazdák részéről egyértelműen pozitív a visszajelzés, nagyobb terméshozamról számolnak be. A csepegtetőrendszerek kétféle változatát kínáljuk nekik. Az egyiknél 40 centiméter mélyre kerül a csepegtetőcső, a másiknál a felszínre, vagy kicsit az alá helyezik a csepegetetőszalagokat. Magyarországon még jóval elterjedtebb ez utóbbi változat, mert lényegesen kevesebbe kerül, mint a mélyre helyezett csőrendszer telepítése, ami ugyan drágább, de hosszú távon sokkal jobban megéri. Jelenleg a gazdák tesztelik a hatékonyságot, amire az egy év élettartamú csepegtetőszalagokat használják. Amikor aztán a termésátlagok növekedése igazolja az elvárásokat, eljutnak addig a döntésig, hogy már csepegtetőcsővel, hosszabb távú megoldást telepítsenek. Ráadásul ezzel nem csak az öntözés, hanem a tápoldatozás is lehetséges. Mi világszínvonalú termékeket forgalmazunk, és képesek vagyunk a teljes automatizálás megvalósítására is. Rendszerünk méri a talaj nedvességtartalmát, és minden külső körülményt. Ennek köszönhetően alacsony energia- és vízfelhasználással, minimális munkaerőszükséglettel tudjuk az öntözést optimalizálni.

A Metra Kft. standja a 2019-es Bábolnai Gazdanapokon (Fotó: Magro.hu)

Mi a hazai öntözés legnagyobb technológiai kerékkötője, és milyen fejlesztéseket terveznek ezzel kapcsolatban?

Szeretnénk megoldást javasolni a víz vastartalmának csökkentésére, mert a túl magas érték Magyarországon nagy gondot okoz. Nálunk az öntözéshez túlnyomórészt nem felszíni vizeket, hanem kutakat használnak. Az ezekből nyert víznek viszont magas a vastartalma, ami nem jó, mert akadályozza a technológia működését. A vasas víz a föld mélyében vízoldható formában van jelen, majd a felszínre kerülve a nyomásváltozás hatására oxidálódás történik, amitől vízoldhatatlan csapadék keletkezik. Ez pedig képes eltömíteni az öntözőrendszer apró nyílásait. A csapadékképződést oxidálással lehet megakadályozni: vagy levegőztetik a vizet a levegő oxigénjével egy medencében, vagy az ivóvízhez hasonlóan kémiai megoldást alkalmaznak, ami viszont nagyon drága az agráriumnak. Azonban létezik egy olyan technológia is, amikor a homokszemcsék felületére katalizátort visznek fel, és ezzel oxidálható a vas-ion. Ez olcsó és hatékony megoldás. Ezt szeretnénk a jövőben meghonosítani Magyarországon.

A Metra Kft. munkatársai a Mixrite vízárammal hajtott tápoldatozó berendezés előtt (Fotó: Magro.hu)

Mennyire nyitottak a gazdák az öntözésre?

A kertészeti ágazatban már teljes mértékben elfogadott az öntözés. A gazdák ismerik a rendelkezésre álló megoldásokat. A feladat itt az, hogy nagyobb fokú automatizálást kell elérni. A szabadföldi öntözésben óriási lehetőségek vannak; a termelők többsége jelenleg az út elején jár. Viszont egy szűk rétegnél, a 20-as 30-as korosztálynál már érezhető a nyitottság: ők keresik és várják az új megoldásokat az öntözésre és a tápoldatozásra. A magyar feltételek és adottságok között nem tudok olyan terményről vagy területről, aminél és ahol az öntözés és a tápoldatozás ne hozná vissza a befektetett összeget, és ezt előbb-utóbb a gazdák is felismerik. Cégünk pedig térítésmentes felméréssel és ajánlatadással támogatja őket a döntés meghozatalában. A részletekkel a 06-24-441-640-es telefonszámon várjuk az érdeklődőket.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás