Ahogy egyre melegebbre fordul az idő, a kártevők is napról napra többen lesznek a szántóföldeken és a gyümölcsösökben. A cserebogarak is mostanában bújnak elő a talajból és kezdik meg kártételüket, ami idén kiemelkedően erőteljes lehet az előrejelzések szerint.

A cserebogár élete a talajban kezdődik és a fák lombjai között zárul. A pajor (a cserebogár lárvája) a talajban él 3-4 éven át (törzstől függően), majd az imágó előbújik a földből és a fák lombkoronájában kezd károsítani.

Kártétele a föld alatt és a föld felett is rendkívül jelentős tud lenni. A legnagyobb problémát a májusi cserebogár okozza. Lárvája 3 évig a talajban él és táplálkozik, elrágja a növények gyökerét, amivel sok kárt képes okozni, míg az imágók a fák lombkoronáját lepik el és akár kopaszra is képesek rágni a fák tetejét.

A cserebogár elleni védekezés nem lehetetlen, de nagyon nehéz feladat
 

A cserebogár imágója megtalálható a kajszifákon, valamint a málnabokrokban – ezek a kedvenc csemegéi -, de nem veti meg a szilva- és diófákat sem. Védekezni ellene azonban nem egyszerű sem lárva, sem imágó alakban.

Azok a vegyszerek, amelyek hatékonyan tudták irtani a cserebogarakat, már nem használhatók, ugyanis környezeti károsításuk miatt kivonták őket a forgalomból. A még megvásárolható szerek viszont nem nyújtanak kielégítő védelmet ellenük.

A kifejlett egyedeket reggelente sikerrel gyéríthetjük, ha megrázzuk a fákat és a lepotyogó cserebogarakat összeszedjük, eltapossuk, vagy a baromfival, sertéssel feletetjük. A lárvák ellen talajfertőtlenítő szerekkel lehet valamelyest védekezni. Érdekesség, hogy több gyártó kísérletezik biológiai szerekkel is, melyet a talajra kijuttatva kiirthatóak a pajorok. Ezek a szerek lényegében a kártevők szervezetébe kerülve megfertőzik, majd elpusztítják azokat. Ennél a védekezési módnál fontos az egyenletes kijuttatás, ugyanis itt az a lényeg, hogy a szert elfogyasszák a lárvák. Csak akkor tudja kifejteni a hatását. Kérdés már csak az, az ilyen anyagok mikor fognak széles körben elterjedni.

További híreink

Világrekord-közeli dámtrófeát ejtettek el Magyarországon

2024.12.04.

Veszprémvarsány határában egy cseh bérvadász egy aranyérmes dámbikát ejtett el, amely a magyar vadgazdálkodás történetének egyik legkiemelkedőbb trófeája lett.

Több 100 palackot törtek szét a francia szőlőtermelők tüntetésén

2024.12.04.

A szőlészek az olcsó külföldi borok nagyarányú behozatala ellen tiltakoztak, kormányzati beavatkozást sürgetve Franciaország déli részén, Béziers városában.

Öntözési közösségek: új fegyver a szárazság ellen

2024.12.04.

Az elmúlt másfél évben az agrártárca 286 öntözési közösséget ismert el, amelyeket vissza nem térítendő támogatásokkal is segítenek.

Sok helyen módosult a AKG pályázati felhívás, hozzuk a részleteket

2024.12.04.

Megjelent a KAP Nemzeti Irányító Hatóság 58/2024. számú közleménye az „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések (AKG)” című (KAP-RD19a-1-24 kódszámú) felhívás módosításáról, sok részletet változtattak meg.

A magyar sertéshús új aranykorát építenék: hogyan érte el az éves fogyasztás a 30 kilót?

2024.12.04.

A Vidékfejlesztési Program keretében közel 450 sertéstartó vállalkozás részesült 85 milliárd forint támogatásban, és további 10,2 milliárd forint áll rendelkezésre az állatjóléti támogatásokra.

Havas eső és havazás érkezik

2024.12.04.

A következő három nap időjárását erősen felhős, párás idő jellemzi majd, helyenként gyenge csapadékkal, csütörtökön nyugaton több napsütéssel, pénteken pedig egy érkező csapadéksávval, amely esőt, havas esőt és havazást hozhat, miközben a hőmérséklet 1 és 7 fok között alakul.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 104 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás