Bár csak tavaly egyesült a Dow és a DuPont vállalat, a DowDuPont™ mezőgazdasági divíziója a tervek szerint 2019 nyarától Corteva Agriscience™ néven folytatja tovább. A 2017 őszétől történt változásokról, a vetőmagpiacról, a kukorica hibridekről, a növényvédelemről és a generikus szerekről beszélgettünk Borsos Lászlóval, a DowDuPont™ mezőgazdasági üzletágának ügyvezető igazgatójával.
Hogy került kapcsolatba a mezőgazdasággal, hogyan indult el a karrierje?
Keszthelyen az agrokémiai szakon tanultam, ahol agrárkémikus agrármérnökként végeztem. A diploma megszerzése után azonnal munkába álltam, 5 szezonon keresztül koordináltam egy 2600 hektáros gazdaság növényvédelmét. Az itteni munkám során sok kísérletet végeztünk, többek között a DuPont termékeivel is. Így ismertem meg a céget és a szakembereit. Amikor megüresedett náluk egy pozíció, jelentkeztem és nagy örömömre fel is vettek. Ezután 8 évig voltam Baranya, Somogy és Tolna megye területi képviselője.
Borsos László, a DowDuPont™ mezőgazdasági üzletágának ügyvezető igazgatója
Később az egykori Jugoszlávia utódállamaiban és Bulgáriában, Albániában szerveztem a vállalat kereskedelmi tevékenységét, majd helyi csapatot alapíthattunk Bulgáriában és Szerbiáiban. Ezután 3 évig dolgoztam a helyi szerbiai csapattal. A hétéves balkáni időszakot követően jöttem vissza Magyarországra, ahol a Pioneer marketingmenedzsere lettem. 4,5 évet töltöttem el a vetőmag üzletágban. Ennek köszönhetően ebbe a szektorra is betekintést nyertem a növényvédő szerek piaca mellett.
Hogyan érintette a változás a saját munkáját és milyen kihívásokkal néz szembe?
Az eddigiekhez képest teljesen más a feladatköröm. A koordináció és az integráció szervezése a dolgom. Azon munkálkodom, hogyan lehet a legjobban összehangolni a két üzletág működését. Meg kell találnom és ki kell használnom a szinergiákat és a lehetőségeket. Ezen kívül az üzletág vezetőkkel együtt gondolkodunk azon, hogy a későbbiekben akár közös ajánlatokat dolgozzunk ki.
Hol tartanak az átállással?
A funkciókat nézve a mezőgazdasági üzletág eladási oldala teljesen elkészült. A logisztika és az értékesítő csapatok kialakítása már befejeződött és már a marketinges csapat is elkezdte a munkát.
Hogyan hat az egyesülés az új vállalat technológiai és kutatási lehetőségeire?
Az együttműködés eddig is megvolt a két cég között az Egyesült Államokban és Dél-Amerikában is. Előnyt jelent, hogy a Pioneer nagy mennyiségű és jó minőségű genetikai bázisához kaptunk a Dow Seedtől egy újat, amivel újabb lehetőségek nyíltak meg. Ha a két céget külön nézzük, a vetőmag és a növényvédőszer üzletág is olyan szegmenseket kapott, amivel bővíteni tudtuk az ajánlatokat. A DuPont limitált kínálata repcében kiegészült a Dow erősségeivel. Korábban a Dow kukorica gyomirtási technológia palettája szűk volt, amit jól támogat a DuPont kínálata. Tehát több kultúra esetén is nagyon szépen kiegészíti egymást a két cég. A kalászos növényvédelmében a Dow kiemelkedő portfóliójához most hozzájött a DuPont gombaölő szeres technológiája. A gyümölcs és a szőlő alap technológiai elemeinél a termelők eddig is kombinálták a két cég szereit, ezek egymást kiegészítve működtek a gyakorlatban.
Az egyesülés következő lépcsője, hogy jövő nyáron három önálló vállalattá fogják felosztani a céget. Miért kellett ezt meglépni?
Az a terv, hogy a két anyavállalat egyenrangú félként olvad össze, majd később három, a saját piacán önmagában is meghatározó céggé alakul át. Így lesz a mezőgazdasági divízió neve a tervek szerint 2019 nyarától a Corteva Agriscience™. Ennek oka a profiltisztítás, hogy a különböző szektorok ne egy nagy gigavállalat alvállalataiként működjenek. Lesz egy tisztán mezőgazdasági vállalat, külön szervezettel és struktúrával, egy műanyagipari üzletág, továbbá egy speciális termékekkel foglalkozó vállalat.
A mezőgazdasági termények árának esése miatt az utóbbi években csökkent a kereslet a vegyszerek iránt - mivel ellensúlyozzák ezt?
A terményárak csökkenése egy világpiaci folyamat, amit nem tudunk befolyásolni. Arra törekszünk, hogy olyan genetikai alapot adjunk a termelőknek, amivel a lehető legjobb termést érhetik el. Emellé olyan technológiákat és új megoldásokat ajánlunk, amivel maximálisan ki lehet használni ezt a genetikai potenciált. A nagy hatékonyságú növényvédő szerekkel a hozam biztosan magasabb lesz. A Pioneer Optimum® AQUAmax® kukorica hibridek például a lehető leghatékonyabban használják fel a rendelkezésre álló vizet. Az N-Lock® technológia egy másik fejlesztésünk, ami a területre kijuttatott nitrogént köti meg a talaj gyökérzónájában, így az tovább rendelkezésre áll a növény számára. Akkor veheti fel a növény, amikor arra szüksége van, ha pedig eső vagy napsütés miatt elveszne a nitrogén a talajból, ezzel a megkötéssel ott lehet tartani. Ebből pedig jobb termés lesz, sőt, még a környezetet is kíméli, mert nem mosódik ki a talajvízbe a műtrágya.
Mi a véleménye a világpiacon előre törő generikus növényvédelmi termékekről?
Az eredeti gyártók által forgalmazott termékek minőségbiztosítása a termelőknek biztonságot ad. Ha valaki csak a termék ára alapján döntene, érdemes számolnia. Az összes termelési költség 10-15 százalékát teszik ki a növényvédő szerek. 1-2 százalékos megtakarításért nem biztos, hogy megéri erről a biztonságról lemondani.
Milyen újdonságokra és fejlesztésekre számíthatnak a gazdák? 
Hamarosan érkezik egy káposztarepcében alkalmazható inszekticid csávázószerünk, a Lumiposa®, amit az őszi vetésnél lehet majd használni. Az EU regisztráció miatt a rovarölős csávázószereket eddig csak eseti engedéllyel lehetett alkalmazni, ami adminisztrációs terheket jelentett a termelőknek. Ám mivel ez a termék EU-regisztrációt kapott, szabadon fel lehet használni, könnyebb a gazdák munkája, több idejük marad a termeléssel, vagy a családdal foglalkozni. Hosszabb távon fungicidekkel is készülünk mindkét korábbi cég fejlesztési vonalán és tart az Arylex® - re alapozott gyomirtó szerek fejlesztése is. A termékkör később repcére és kalászosokra is elkészül, őszre várjuk a repcére az engedélyt. Az egyesülésnek köszönhetően már most is tudunk közös ajánlatokat tenni. A kukorica gyomirtásánál például a Principal® Plus mellé a Python® kapcsolódik. Ez azokra a területekre lesz kitűnő megoldás, ahol a nagyon erős selyemmályva fertőzés miatt az eddigi ajánlatok nem voltak elég hatékonyak. Közös technológiákat is összeállítottunk, például Mustang® Forte + Wirtuoz®. Továbbá újdonság, hogy a kalászosok egy- illetve kétszikű gyomirtását is tudjuk már biztosítani. Ennek az egyre nagyobb széltippan fertőzés miatt van jelentősége, amire a Bizon® és a Genius® termékeinkkel őszre és tavaszra is van megoldás. Így már rendelkezésre áll a kalászos gyom- és gombaölő szerek teljes szortimentje. A kukorica molykártevők elleni védelmére pedig a Runner® új választéka a megfelelő.
A termékeken kívül mivel készülnek még a tavaszi szezonra?
Egy okostelefonos alkalmazással, az Agro-Assist-tal, ami egy rovarkártevő, talajhő előrejelző központ. 85 meteorológiai állomás adatai alapján segíti a gazdálkodást. Az állomások információi mellett a gazdaság saját adatait is be lehet vinni, majd össze lehet hasonlítani azokat, akár a korábbi adatokkal is.
Magyarország esetében milyen egyedi terveik és programjaik vannak?
A szegedi kutatóközpontunkban a magyar klimatikus viszonyoknak megfelelően lehet nemesíteni, ami sokat segít a hazai munkában. A szolnoki kísérleti telepünkön pedig kis és nagy parcellákon tesztelik a növényvédelmi technológiákat, hogy a helyi viszonyokra megfelelő ajánlatokat tehessük. A szarvasi üzemünkben vetőmagtermesztéssel és feldolgozással foglalkozunk. Az együttműködő gazdáknak olyan extra profit lehetőségét nyújtjuk, amit hagyományos gazdálkodással nehezen tudnak elérni. A DuPont Pioneer nagyjából 13-14 ezer hektárnyi hibridkukorica előállítást koordinál Magyarországon, amely több, mint a hazai termesztés fele. Ennek 25-30 százalékát itthon adjuk el, a nagyobb rész nyugat európai, kelet-európai, orosz és ukrán piacokra megy. Az európai vetőmag-előállításban és - ellátásban hazánknak meghatározó szerepe van.
A növényvédő szer vagy a vetőmag ágazat áll közelebb a szívéhez?
A növényvédelemben év közben nagyon sok kihívással kell megküzdeni, szép eredményeket lehet elérni, de lehet nagyokat hibázni is. Szívesen emlékszem vissza azokra az időkre, amikor sikerült megvédeni egy-egy állományt, és ezáltal jó termésátlagot értünk el. Sok szép emlékem kötődik a korábbi munkatársaimhoz, jók és hasznosak voltak a velük megbeszélt szakmai kérdések és az együtt megélt tapasztalatok. A vetőmag üzletágban is arra törekszem, hogy folyamatosan fejlődjek és hasonló sikerek részese lehessek.

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás