Szigorúbb előírásokra és elvárásokra kell számítania a magyar gazdáknak 2020 után az ammónia kibocsátásával kapcsolatban. Ennek a hazai állattartóknak is meg kell felelniük, főleg, ha külföldön szeretnék értékesíteni a termékeiket. Ez elsősorban a nyugati és északi fejlettebb tagállamok fogyasztóinak az EU döntéshozóira gyakorolt nyomásának következménye. A változások minden hazai telepet érintenek, és sok esetben fájdalmasak lesznek.

A XXVI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok csütörtöki szakmai konferenciáján a Hód-Mezőgazda Zrt. Irodaházában tartott előadásban Juhász Anikó, az Agrárminisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára beszélt a témáról. Elmondta, hogy a következő Európai Uniós Közös Agrárpolitika sokat kíván tenni a környezet és az élővilág megvédéséért, amiben számítanak az állattartó gazdák együttműködésére is, és több támogatástípus kifizetését is ezek betartásához kötik. A változásoknak nem mindenki fog örülni, mert a korszerű technológiák alkalmazása komoly beruházásokat igényel. Viszont a fejlesztésekkel költségeket is lehet csökkenteni – mondta.

A szarvasmarhatartók is szigorúbb EU-s szabályokra számíthatnak néhány éven belül, amelyek az ammónia kibocsátás csökkentésére irányulnak - képünk az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napokon készült

Az Ammónia cselekvési terv és pozitív minták, ötletek állattartók részére című előadásból kiderült, hogy az új Közös Agrárpolitika 9 konkrét célt határoz meg, ezek közül a Klíma- és környezetvédelmi célok csoportja érinti az állattartási gyakorlatokat. A klímaváltozás elleni küzdelem, a környezetvédelem, valamint a tájkép- és biodiverzitás célok teljesítéséhez a gazdáknak változtatniuk kell az eddig megszokott módszereken, hogy csökkentsék az ammónia kibocsátását.

A XXVI. Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok csütörtöki szakmai konferenciáján a Hód-Mezőgazda Zrt. Irodaházában tartott előadásban Juhász Anikó, az Agrárminisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára beszélt az ammóniakibocsátás csökkentésének lehetőségeiről

Nagy feladat az országos levegőterhelés csökkentési program feltételeinek való megfelelés, aminek része a mezőgazdasági alprogram. Ezt egy 2016-ban elfogadott uniós irányelv alapján kötelező bevezetni, amiben Magyarország 2019. április 1-ig vállalta, hogy cselekvési programot dolgoz ki arra, hogyan fogja kevésbé szennyezni a levegőt a mezőgazdaság. Magyarországnak a 2020-ra 10, a 2030-ra pedig 32 százalékkal kell csökkentenie az ammónia kibocsátását.

Ezekhez a következő területeken kell változtatni a gyakorlatokon:

  • trágyakijuttatás
  • trágyatárolás
  • nitrogén műtrágya használat

A csökkentéshez az alábbi megoldásokat javasolják:

  • Nitrogénmenedzsment
  • Teljes nitrogén ciklus létrehozása
  • Takarmányozási stratégiák kidolgozása és végrehajtása
  • Alacsony kibocsátású állattartási technológia
  • Trágyatárolási és trágyakijuttatási technológiák javítása
  • A műtrágya kijuttatás szabályozása

Nem csak kiadás, bevétel és hatékonyság jár a fejlesztésekkel

Amennyiben a gazdák figyelnek a felsoroltakra, a környezet megóvásán túl azt is segítik, hogy az országot nem büntetik meg a vállalt levegőminőségi mérték túllépése miatt. Ez azt jelenti, hogy az EU nem korlátozza emiatt a területalapú támogatásokat. Az ammónia cselekvési terv helyes megoldási gyakorlataiban egyébként is sok olyan rész van, ami növelheti az állattartó gazdák versenyképességét: a fejlesztés és a korszerűsítés ugyanis hosszú távon több bevételt, hatékonyságot és kevesebb kiadást jelentenek. A témában az idén várható részletes gazdálkodói útmutató a NAK részéről, hogy a gazdák pontosan tudják, mit kell tenni ezekért a gyakorlatban.

A tejelő tehenészetek számára is új kihívásokat hoz az EU szigorúbb környezetvédelmi szabályozása

Ezért veszélyes a kibocsátás

Az állattartó telepeken keletkező különböző részecskék és vegyületek, mint a kén-dioxid, a nitrogén-oxidok, a szálló porok, és az ammónia negatív hatásúak a környezetre: következményeik a savas eső, az eutrofizáció (elmocsarasodás), a talajsavanyodás. Leginkább a mezőgazdaság felelős azért, hogy hazánk nem tudja csökkenteni az ammónia kibocsátást – mondta Juhász Anikó.

Csurja Zsolt

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás