A prémium paradicsomkülönlegességeket termelő Veresi Paradicsom Kft. megkapta a biológiai növényvédelem és a természetes beporzás terén piacvezető Koppert Biological Systems Mother Earth elismerését, amiért maximális figyelmet fordít a biológiai kártevőszabályozásra.

Az elmúlt egy évben a Veresi Paradicsom több rangos elismeréssel gazdagodott, elnyerte többek között az EY Újgenerációs gyártástechnológiák különdíját, a Highlights of Hungary Forbes-különdíját, az Agrárminisztérium Agrár Innovációs díját, legutóbb pedig a Koppert Biological Systems biológiai növényvédelemért járó Mother Earth oklevelét – köszönhetően annak, hogy innovatív technológiával, törekedve a vegyszermentes növényvédelemre tisztán termeszti Veresegyházon a prémium paradicsomkülönlegességeket, köztük a világ egyik legédesebb fajtáját.

Több mint ezer tonna külföldről behozott paradicsomot váltanak ki
hazai termeléssel (Fotó: Pixabay)

Organikus kókuszrostpaplanba ültetik a töveket

Magyarország legkorszerűbb, mesterséges pótmegvilágítással ellátott üvegházában az év minden napján ugyanolyan ízletes, magas minőségű és magas tápanyagtartalmú paradicsomokat termesztenek, ezzel több mint ezer tonna külföldről behozott paradicsomot váltanak ki hazai termeléssel – írja a magyarmezogazdasag.hu. A paradicsomok minden szempontból kimagasló minősége a kitűnő vetőmag használatán túl annak köszönhető, hogy – környezetbarát megoldásként – a termesztés során nem használnak felesleges vegyszereket, a beporzást poszméhek, a kártevők elleni védelmet fürkészdarazsak és ragadozó poloskák végzik.

A zárt hidrokultúrás rendszerben a töveket föld helyett Srí Lanka-i organikus kókuszrostpaplanba ültetik, amely komposztálható, vagyis használat után nem terheli a környezetet, ráadásul folyamatosan vizsgálják az öntözővizet, így a paradicsomokba kizárólag ellenőrzött anyagok juthatnak.

Tananyag a termesztési folyamat

Már több egyetemen is tananyag a Veresi Paradicsom tiszta termesztési folyamata, amelyet most a fenntartható növénytermesztési megoldásokat kínáló, több mint száz országban jelen lévő Koppert Biological Systems is elismerésben részesített.

A biológiai növényvédelemért járó Mother Earth oklevéllel a holland cég gratulációját fejezi ki a Veresi Paradicsomnak, amiért elkötelezetten dolgozik az élelmiszernövények felesleges vegyszerektől mentes, környezettudatos termesztésén.

Poszméheket alkalmaznak a természetes beporzás érdekében (Fotó: Pixabay)

Mindezt úgy valósítják meg, hogy a kártevők természetes ellenségeinek a segítségével veszik fel a harcot a kártevők okozta fertőzésekkel szemben, poszméheket alkalmaznak a természetes beporzás érdekében, továbbá biostimulánsokkal támogatják és erősítik a növények föld alatti és föld feletti részét. Filozófiájuk szerint ugyanis az egészséges termények és a kiegyensúlyozott környezet alapja az ökoszisztéma természetes módon történő helyreállítása és védelme.

A beporzást poszméhek segítik

„A Veresi Paradicsom Kft-nek nincs kifejezetten pontos adata arra, mennyivel lenne kevesebb a termésátlag, ha nem lennének poszméhek telepítve az üvegházba, hiszen termelői cégként nem célunk, hogy a beporzás ne legyen tökéletes. Volt olyan természetes fényre vonatkozó, fényszegény időszak a lámpás házunkban, hogy nem volt kielégítő a beporzás (mivel a méhek a Nap által tájékozódnak). Akkora kiesést nem okozott, hogy legyen belőle pontos adat és szignifikáns különbség hónapról hónapra termésmennyiség tekintetében, de ebben az időszakban a méhek ugyanúgy bent voltak” – mondta Somogyi Lilla, a cég növényvédelmi szakreferense.

A kártevők ellen azok természetes ellenségeit
telepítik be

„A beporzás elősegítése mellett más élőlények is vannak az üvegházakban. A kártevők ellen azoknak a természetes ellenségeit, predátorokat telepítünk be. A Macrolophus caliginosus egy ragadozó poloskafaj, rengeteg kártevő tojását és imágóját megeszi, így mondhatom, hogy a leghasznosabb élőlényünk. A Phytoseiulus persimilis egy ragadozó atka, ezt a kétfoltos takácsatka ellen telepítjük be, ha szükség van rá. Az Encarsia formosát, azaz a fürkészdarázsat üvegházi molytetű ellen vetjük be. Az Eretmocerus eremicust pedig a Bemisia tabaci ellen alkamazzuk, ez egy agresszívabb fajtája a molytetűknek.
A Capsanem (Steinerma crpocapsae) egy rovarpatogén fonálféreg különböző talajlakó- és levélzettel táplálkozó kártevők biológiai kezelésére alkalmas.
A ragadozó Nesidiocoris tenuis jó szolgálatot tesz a paradicsomlevél-aknázómoly vagy egyszerűen paradicsommoly (Tuta absoluta) elleni védekezésben” – sorolta a biológiai védekezési módokat a szakember.

A kártevők ellen azok természetes ellenségeit, a predátorokat telepítik be (Fotó: Pixabay)

Az eddigiek mellett alkalmaznak még fizikai csapdákat, fizikai kontrollpontokat és feromonos csapdákat is az üvegházakban, illetve a Bacillus thuringiensis mikrobiológiai rovarölő szert is használják hernyó kártevők ellen.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás