Egy idei jogszabályváltozásnak köszönhetően rugalmasabb rendszerben adhatják el saját termékeiket a kistermelők, mert szinte minden alapanyag feldolgozásával előállított termék értékesíthető a rövid élelmiszerláncban. Ráadásul már nem csak a termelő, de közeli hozzátartozója vagy alkalmazottja is értékesítheti ezeket az árukat. A családi gazdaságoknak nagy segítséget jelenthet, hogy az alapításukról szóló szerződés benyújtására a veszélyhelyzet végéig van lehetőség.

A kistermelők, őstermelők közvetlen értékesítési lehetőségeinek szélesítése azért is fontos, mert a Covid-19-járvány felerősítette a helyi és kézművestermékek iránti keresletet – írta a Magyar Nemzet. Az új szabályozás lehetővé teszi, hogy a termelői tevékenység mellett kiegészítő tevékenységet is lehessen folytatni. A termelők az úgynevezett rövid élelmiszerlánc-csoportok tagjaként tovább bővíthetik értékesítési lehetőségeiket. A januártól életbe léptetett, a családi gazdaságok működését megújító törvény szerint eredetileg június 30-ig kellett eleget tenni az őstermelők családi gazdaságának alapításával kapcsolatos nyilvántartási kötelezettségnek, ám az enyhítés következtében a veszélyhelyzet végéig nyújthatják be az alapítói szerződést a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarához.

Egyszerűbben árulhatják termékeiket a kistermelők egy jogszabálymódosítás következtében - Fotó: Magro.hu, CSZS, Bábolna

A 2021. május 22-én hatályba lépett jogszabálymódosítás révén a kistermelői értékesítés szabályozása több szempontból is rugalmasabbá vált - írta a NAK. Egyrészt a módosító rendelet feloldotta a kistermelői értékesítés területi korlátozását szinte minden, a kistermelő által termesztett alaptermékből előállított élelmiszer vonatkozásában, érvényes FELIR azonosító megléte esetén. 

Területi korláthoz kötött kivételként egyedül a tőkehús és a baromfin kívüli egyéb szárnyasok húsa maradt meg. 

Másrészt ugyanennek a rendeletnek köszönhetően lehetővé vált, hogy a kistermelő közeli hozzátartozója és alkalmazottja is részt vehessen a termelési, értékesítési folyamatokban. Mindezek a változások, a családi gazdaságokat szabályozó új törvény előremutató intézkedéseivel (pl. kiegészítő tevékenység végzésének lehetősége) kiegészülve a már stabil mennyiségű és minőségű termékkínálat előállítására képes kistermelőknek további növekedésre adnak lehetőséget - írták.

Rövid ellátási láncok és ötletek

A NAK szerint a növekedési potenciál kiaknázása érdekében érdemes rövid élelmiszerlánc (REL) csoportok tagjaként bővíteni a közvetlen értékesítési csatornákat, amennyire a kapacitások engedik ilyen értelemben is többlábon állni. A REL együttműködéseknek sok formája van, így mindenki megtalálhatja az igényei szerint a legmegfelelőbbet. A különbözőségek ellenére minden formában közös az a pozitívum, hogy a termelő és fogyasztó közé -a hagyományos értékesítési rendszerekkel ellentétben- csak egy közvetítő ékelődik be. Így a profit java helyben, a termelőnél tud maradni. Ráadásul az elmúlt, pandémiás időszak tapasztalatai azt mutatják, hogy a REL együttműködések a nagyfokú vevői hűségnek köszönhetően válságállóak és ügyes szervező segítségével fejlődőképesek. 

Vásárlóközösségek

A termelői piacok mellett a REL együttműködések ismertebb formája a vásárlóközösség, melyben a fogyasztók egy online platform segítségével előre leadott rendelésüket, fix időben és átvevőponton tudják átvenni. A dobozrendszer esetében a fogyasztók egy termelővel szerződnek le egy teljes szezonra, idényjellegű termékeinek felvásárlásra. Ezen kívül működnek még a termelői boltok, illetve polcok (melyeket akár automata is helyettesíthet), és a mozgóboltok is. Mindegyik, eddig felsorolt formánál kulcsszerepe van a kényelmi szolgáltatásoknak, a könnyen kezelhető digitális platformnak, a gyors átadás, házhoz szállítás megszervezésének. Azonban legalább ilyen fontos a rendszeres személyes találkozási alkalmak biztosítása is, mert ez megalapozza a termelő és vevő elköteleződését. 

Vendéglátás és élmények

A REL-ek másik nagy csoportja az élménygyűjtéshez, a vendéglátáshoz köthető. Jól bevált formája a falusi vendégasztal szolgáltatás, amikor a kistermelő saját termékeit (szükség szerint kiegészítve más kistermelő termékeivel) felhasználva látja vendégül fogyasztóit. A másik, a fogyasztói tudatosság megerősödésével mind nagyobb teret nyerő forma, a vendéglátóhelyekhez történő beszállítás (ideértve a közétkeztetéstől kezdve a szezonális alapanyagokra specializálódott éttermekig sokféle típusú vendéglátóipari egységet). Ennek magas minőségi és logisztikai követelményei vannak, ezért komoly felkészülést igényel a termelők részéről. Ebbe a csoportba tartozik még -a helyi adottságok szerint formálódó témautak és nyitott gazdaságok hálózata. Ezen REL típusnál a gazdaságok hálózatba szerveződve előre meghatározott időpontban (lehetőségeikhez mérten akár kísérő programokkal tarkítva) megnyitják gazdaságukat az érdeklődők előtt. A vendéglátáshoz köthető REL formáknál szintén kulcsszerepe van a személyes kapcsolatnak, de ezen túl professzionális termékmarketing („brandépítés”) is elengedhetetlen hozzá.

Megosztás

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás