Együtt szerveznek a precíziós agrárgazdálkodási szakmérnök és drónpilóta képzést Vásárhelyen
A magyar mezőgazdaságban is megállíthatatlanul terjed a digitalizáció. A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara szerint 10 éven belül a piaci viszonyok között működő mezőgazdasági vállalkozások többségében adatalapú, tudásvezérelt precíziós gazdálkodást folytatnak majd, mert ezt a gazdasági környezet kikényszeríti. A kar azoknak kíván segíteni, akik tudatos alakítói akarnak lenni a folyamatnak. A Precíziós agrárgazdálkodási szakmérnök/szakember képzésben a fő hangsúlyt a drónos monitoringra helyezik, ami várhatóan a leggyorsabb fejlődés előtt áll a precíziós mezőgazdaságon belül.
A gazdáknak fel kell ismerniük, hogy a munkájuk során rengeteg adat keletkezik, akár akarják, akár nem. Ezek az adatok, ha tudatosan használják azokat, nagy értéket képviselnek. Ezért a képzés szervezői szerint a gazdáknak a saját kezükbe kell venniük a dolgok irányítását, meg kell tanulniuk az adataik felhasználását, mert eljuthatnak oda, hogy a saját területükről a Föld másik felén lévő számítógép többet tud majd, mint ő maguk. Az ilyen helyzetet jobb megelőzni, mert van rá lehetőség - írja az egyetem honlapja.
Miért éppen a drón?
A precíziós gazdálkodásról sokaknak a 10 és 100 milliós gépek jutnak eszükbe, amelyek centiméteres pontossággal mozognak a táblán. Való igaz, ez is a precíziós mezőgazdaság része, de nem itt kezdődik az egész, hanem a gazda fejében.
Hirdetés
Vannak ingyenesen elérhető adatforrások, amelyekkel megfelelő tudás birtokában bárki élhet. Vannak továbbá viszonylag olcsó módszerek, amelyekkel nagyon pontos képet lehet kapni a növényállomány változásáról, és rengeteg információ nyerhető a gazdálkodás fejlesztéséhez. Az egyik ilyen módszer a drónos felmérés, ami robbanásszerű fejlődés előtt áll. A gazdák közül egyre többen ismerik fel ennek a jelentőségét, de nem tudja, hogyan kellene nekifogni. Nekik kívánnak segíteni. Szegeden, és Hódmezővásárhelyen úgy vélik, 10 éven belül minden gazdaságban lesz egy vagy több drón, és a gazdák folyamatosan figyelemmel kísérik a területük minden négyzetméterét, hogy időben be tudjanak avatkozni, ha szükséges. A drónos felvételezéshez is tudás kell, de az adatok értékeléshez még több. A szakon drónpilóta képzést és alapos mérnöki tudást kapnak a hallgatók, hogy az adatokat értelmezni tudják. Ennek érdekében mind a három félévben van drónokkal foglalkozó tantárgy.
A jelentkezés feltétele:
- Agrár szakterületen szerzett BSc, MSc, főiskolai vagy egyetemi diploma. Ebben az esetben precíziós agrárgazdálkodási szakmérnök megnevezésű diplomát kap a végzett hallgató.
- Műszaki és természettudományi szakterületen szerzett BSc, MSc, főiskolai vagy egyetemi diploma. Ebben az esetben precíziós agrárgazdálkodási szakember megnevezésű diplomát kap a végzett hallgató.
Távoktatás, idő-, energia- és költségkímélés
A koronavírus sok problémát és nehézséget okozott, de hasznos tapasztalatokkal is járt. Ez rákényszerítette az egyetemet olyan oktatási módszerek kipróbálására, amelyek hatékonynak bizonyultak, és most ezeknek a tapasztalatoknak a hasznát szeretnék megosztani a hallgatóikkal is. Az új képzésüket ezért online levelező oktatás (blended learning) formában indítják. Ennek az a lényege, hogy az elméleti anyagot távoktatás formájában kapják meg a hallgatók, míg a gyakorlati képzés továbbra is közvetlen részvétellel zajlik olyan helyszínen, ahol a legalkalmasabb a hallgatók és az oktatás minősége szempontjából. Ezzel szemeszterenként 2-4 hosszú hétvégét (akár 100-200 ezer forintot) és sok időt spórolnak a jelentkezőknek.
A jelentkezési határidő 2020. augusztus 23.
A jelentkezési lap az intézmény Tanulmányi és Továbbképzési Osztályán személyesen kérhető, illetve ide kattintva letölthető. A jelentkezéshez mellékelni kell a felsőfokú végzettséget igazoló oklevél másolatát.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés