Eldőlt, hogy 9,5 milliárd forintnyi uniós agrártámogatást kell visszafizetnie Magyarországnak
Elutasította az Európai Unió Törvényszéke egy február közepén meghozott ítéletével Magyarországnak keresetét, és elrendelte a 2011 és 2016 között a minősített termelői csoportok részére kifizetett uniós támogatások visszafizetését. Az ország uniós csatlakozása után éveken át lehetett támogatni a termelői csoportok létrehozását. Továbbá évről évre csökkenő mértékben ugyan, de a működési költségeikhez is hozzá lehetett járulni az alapításuktól számítva 5 éven át. A támogatás összegét a csoport éves értékesített termelése alapján számították ki egy bizonyos felső határig. Több feltétel teljesítésében is hiba történt, ezért 9,5 milliárd forintnyi összeget kell visszafizetni.
Az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról szóló rendelet szerint támogatásban csak olyan termelői csoportok részesülhetnek, amelyeket a tagállam legkésőbb 2013. december 31-ig (a hétéves pénzügyi ciklus végéig) hivatalosan elismer. Ezt írta az Európai Unió Törvényszékének ítélete. Azonban a támogatást szabályozó hazai 81/2004. FVM rendelet 2015. szeptember 17-ig volt hatályban, így a termelői csoportok támogatása továbbra is folyamatos volt. A gondot az okozhatta, hogy a vidékfejlesztési források a futó pénzügyi ciklus határidején túl még jellemzően 2 évig felhasználhatóak. Ám ez a lehetőség az építéssel járó beruházások befejezését szolgálja - írta meg az Agrárszektor.
Hazánkban a határidőn túl is járt a támogatás
A Bizottság 2015. szeptember 7. és szeptember 11. között a termelői csoportok részére nyújtott támogatásokra vonatkozó ellenőrzéseket végzett. Ezek alapján megállapította, hogy Magyarországon a határidő lejártát követően is sor került a termelői csoportok minősített elismerésére, ami további 5 évre tette lehetővé a számukra támogatás igénybevételét. A Bizottság azt is közölte, hogy az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program e kiegészítő jogállásra nézve nem tartalmazott hivatkozást, így ezt a Bizottság nem is hagyhatta jóvá. A Bizottság a 2017. február 10-i levelében írta meg azt, hogy a fenti okokból javasolja Magyarország 28.469.656 euró uniós finanszírozásból való kizárását. A határozatot Magyarország megtámadta.
Hirdetés
Azonban álláspontját nem tudta megvédeni a bíróság előtt, így 2020. februárjában bizonyossá vált, hogy:
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 90 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés