Az emberek többnyire olyan ételt vásárolnak, amire valóban szükségük van. A többség pedig rendszeresen figyeli a lejárati időt is, így általában nem dob ki ételt a lejárati idő előtt. Ha mégis lejár a szavatossági idő, akkor leginkább zöldség, gyümölcs, tejtermék, felvágott és pékáru landol a kukában. A K&H Bank kutatása arra kereste a választ, hogy mennyire tudatosan vásárolnak élelmiszert a magyarok, milyen gyakran dobják ki a szemétbe a különböző típusú élelmiszereket, és hogy szoktak-e közeli lejáratú élelmiszereket vásárolni. Mennyire jellemző ránk az élelmiszerpazarlás?

A K&H Bank tájékoztatása hivatkozik az Agrárminisztérium jelentésére, miszerint 2017-ben fejenként közel 68 kilogramm élelmiszert dobtak ki a magyarok, ami a teljes lakosságra számítva évi 1,8 millió tonna élelmiszerhulladékot jelent. Az Agro Napló cikkét szemléztük. „A Boston Consulting Group jelentése szerint 2030-ig világszinten évente 1,9 százalékkal emelkedik majd a kidobott élelmiszer mennyisége. Az élelmiszerpazarlás nagyon aktuális téma. A probléma a fejlett országokban főként a kiskereskedelemben, még jelentősebben pedig a fogyasztóknál fog jelentkezni. Főként amiatt, hogy túl sok olyan terméket vásárolnak az emberek, amit végül nem tudnak elfogyasztani. Továbbá meg sem vesznek bizonyos élelmiszereket, mert nem felelnek meg az esztétikai követelményeknek.

Komoly pénz- és erőforrásveszteséget okoz az élelmiszerpazarlás

A pénzintézet reprezentatív, 500 fő megkérdezésével történt kutatása során arra kereste a választ, hogy mennyire tudatosan vásárolnak a magyar emberek élelmiszert, milyen gyakran dobják ki a szemétbe a különböző típusú élelmiszereket, illetve, hogy szoktak-e közeli lejáratú élelmiszereket vásárolni – ismertette a kutatás témáját Tresó István, a K&H Bank agrárfejlesztési főosztály vezetője.

Amikor lejárna, megesszük, vagy kidobjuk

A K&H kutatása alapján az a következtetés vonható le, hogy a magyarok többnyire csak azt az élelmiszert vásárolják meg, amire valóban szükségük van, és a szavatossági időre is figyelnek. Amikor pedig közeleg a lejárati idő, inkább gyorsan felhasználják vagy kidobják az ételt. Sajnos csak töredékük juttatja el ezeket az ételeket a rászorulóknak. Ha pedig többet főztek vagy vásároltak a kelleténél, akkor szinte ugyanannyian vannak azok, akik a háziállatuknak adják a vacsorájukat, és akik szerint a maradék nem a kedvenceknek való. A kutatás arra is kitért, hogy a magyar lakosság úgy gondolja, többnyire nem szokott ételt a szemetesbe dobni. Viszont ha a kutatók megnézték külön-külön az egyes ételfajtákat, nagy eltéréseket találtak. Természetesen a tartós élelmiszerek – tészta, rizs, konzerv, olaj – és a hústermékek esetében fordul elő a legkevésbé, hogy szavatossági probléma miatt került a szemétbe, bár azért ez is előfordult.

Ezeket inkább kidobták az emberek

A zöldség, gyümölcs, a tejtermékek, hús, felvágottak és pékáru esetében ugyanakkor már azok a fogyasztók vannak nagyobb arányban, akik ritkán ugyan, de kidobják a szóban forgó élelmiszereket. A vizsgált típusok közül a pékáru és a felvágott emelkedik ki. A válaszok alapján ugyanis ez az a két élelmiszerfajta, amely a leggyakrabban végzi a hulladékban. Eközben egyre több boltban találkozhatnak a vásárlók külön polccal, ahova a közeli lejáratú élelmiszereket helyezik ki az eredeti ár töredékéért. Erre van is kereslet, ugyanis összességében a válaszadók többsége – 87 százaléka – szokott ilyen termékeket vásárolni, bár egyelőre csak ritkán – összegzi a tapasztalatokat a bank legfrissebb kutatása.

Cikkajánló: Közel 800 tonna élelmiszert adott ingyen tavaly az egyik élelmiszerlánc Magyarországon

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás