Élesednek 2023-tól a KAP új előírásai: mindent az agrár-ökológiai Program (AÖP) részleteiről
A kétéves átmeneti időszak után 2023. január elsejétől indul az Európai Unióban, így hazánkban is az új 7 éves támogatási ciklus. Rengeteg uniós kifizetés érkezik a következő időszakban is, amikre pályázhatnak a hazai gazdák. Érdemes megismerkedni az újdonságokkal, hogy sikeres legyen az EU-s támogatások megszerzése. A 2023-tól induló új KAP esetében a gazdálkodók egy éves vállalásokat tehetnek a gazdaságuk egészére az agrár-ökológiai Program (AÖP) választható gyakorlatai közül.
Az Európai Unió többféle irányelvet és stratégiát határozott meg a tagállamok számára, a Zöld Megállapodás, a Termőföldtől az asztalig, a Biodiverzitás stratégia is fontos eleme lesz a közeljövő gazdálkodásának. A kijelölt célok eléréséhez a hazai KAP Stratégiai Tervben ezért egy speciális rendszert, a zöld felépítményt hoztak létre. Ez egy olyan egymásra épülő, komplex támogatási rendszer, amely a környezeti állapot javítását és a természeti erőforrások fenntartható használatát hivatott elősegíteni - írta a NAK. Fontos, hogy a gazdálkodók számára is vonzóak legyenek a rögzített lehetőségek, melyek által a gazdaságaikat is gazdaságosabban tudják üzemeltetni, védve a talajaikat és az életteret is.
Az Agrár-ökológiai program fontos részleteit szedtük csokorba:
A 2023-tól induló új KAP esetében a gazdálkodók egy éves vállalásokat tehetnek a gazdaságuk egészére az agrár-ökológiai Program (AÖP) választható gyakorlatai közül. A választható „jó gyakorlatokat” úgy kell összeállítani, hogy azok értéke elérje a 2 pontot.
Hirdetés
A NAK cikke szerint gazdálkodói szempontból a gyakorlatok kiválasztásánál érdemes mérlegelni, hogy a kiválasztott gyakorlat milyen követelményeket támaszt a megvalósítás során.
- üzemi szinten megvalósítható-e?
- hatással van-e a munkafolyamatok ütemezésére?
- a megvalósítás milyen adminisztratív terheléssel jár?
- milyen beruházási igénnyel jár?
- várható-e költségcsökkenés a gyakorlat alkalmazásának következtében?
- javul-e a termelékenység a gyakorlat alkalmazásának következtében?
Az egyik ilyen lehetséges 2 pontot érő gyakorlat a következő: „A szántóterületek legalább 50 %-án mikrobiológiai készítmények alkalmazása vetés előtt, illetve vetéssel egy menetben kijuttatva és a talajba dolgozva, illetve szármaradványokra kijuttatva, majd azokat a talajba keverve.”
Az előírás választása előnyt hozhat a gazdálkodók számára. A mikrobiológiai készítmények alkalmazása több előnnyel is jár:
- Ennek a gyakorlatnak az alkalmazása a terület 50%-át érinti, de az alkalmazás következtében a gazdaság szántó területének 100%-ára igényelhető a támogatás.
- Az alkalmazott mikrobiológiai készítmény felhasználása egy éven belül több időpontban is lehetséges: a vetést megelőzően, a vetéssel egy menetben és a tarlók kezelésénél, így jól illeszthető a munkafolyamatokba, akár évente változtatható.
- Mikrobiológiai készítmény kijuttatására alkalmas eszköz megléte esetén a magágykészítéssel, a vetéssel vagy a tarlók kezelésével egy menetben kijuttatható, így külön munkaművelet nem szükséges a kijuttatáshoz.
- A modern készítmények alkalmazása nem igényel külön beruházást sem a tárolás, sem a szállítás, sem a kijuttatás területén. Alacsony hektárdózis miatt könnyen szállítható, kijuttatásuk akár meglévő szántóföldi vegyszerezővel megvalósítható. Bizonyos készítmények más folyékony kijuttatást igénylő inputanyagokkal keverhetőek (pl.: folyékony műtrágyák, folyékony starter trágyák)
- A mikrobiológiai készítmények alkalmazásával N-hatóanyag megkötése és a talajban lekötődött tápanyagok feltárása érhető el, ezáltal termésdepresszió nélkül csökkenthető a kijuttatott műtrágyák mennyisége.
- Szármaradványok bontása esetén gyarapítható a talajból felvehető tápanyag mennyisége, a mikrobiológiai aktivitás növelése jótékonyan hat a talajok szerkezetére, művelhetőségére, alacsonyabb gázolaj felhasználás érhető el.
- A vetésforgóban szereplő kevés növény miatt a talaj egyoldalúan hasznosított, a gazdanövények egymást követő visszavetése segíti a patogén szervezetek elszaporodását, ami ellen a talaj mikrobiológiai kezelésével védekezhetünk, csökkentve a káros hatású mikrobák elterjedését. Ezáltal alacsonyabb fertőzési nyomás érhető el, minek következtében csökkenthető a növényvédelmi kezelések száma.
- Amennyiben a talaj tápanyag készletének növelése, a talaj szervezetének javítása ezáltal művelhetőségének javítása és a patogénok általános nyomásának elérése a cél akkor a tarlómaradványok kezelésével és a talajba dolgozásával érhető el.
A további részletek:
A készítmény alkalmazása nem támaszt jelentős beruházási igényt, mérettől függetlenül minden gazdaságban könnyen adaptálható, az alkalmazás hatására gazdasági előnyök érhetők el. Csökkenthető a kijuttatott műtrágya mennyisége, csökkenthető a felhasznált növényvédelmi beavatkozások száma, javítható a talajok művelhetősége, csökkenthető a felhasznált gázolaj mennyisége. A talajélet regenerálásával feljavított talajszerkezet segít továbbá a vízmegőrzésben is, tehát csökkenthetjük átmenetileg a vízhiányos, vagy aszályos periódusokat, könnyebben alkalmazkodhatunk a változó környezeti körülményekhez - írta a NAK szakértője, Sztahura Erzsébet.
Az AÖP tudnivalók a NAK gyűjtésében, hivatkozásokkal a további tájékozódáshoz.
- Gondolkodjunk az Agro Ökológiai program lehetőségeiról 12. - A gazdaság ültetvényterületeire további választható gyakorlatok ismertetése
- Gondolkodjunk az Agro Ökológiai program lehetőségeiről 11. - Ismét gazdaságunk ültetvényeire fókuszálunk
- Gondolkodjunk az Agro ökológiai program lehetőségeiről 10. - Gazdaságunk ültetvényterületeire választható gyakorlatokat ismertetjük
- Gondolkodjunk az Agro ökológiai program lehetőségeiről 9. - A Natura2000 védettség alá nem tartozó gyepek választható gyakorlatait ismertetjük.
- Gondolkodjuk az Agro ökológiai program lehetőségeiről 8. - Gazdaságunk gyepterületeire választható gyakorlatokat ismertetjük.
- Gondolkodjunk az Agro ökológiai program lehetőségeiről 7. - A talaj forgatása nélküli technológiák alkalmazásának gyakorlati hasznát mutatjuk meg.
- Gondolkodjunk az Agrár/Agro ökológiai program lehetőségeiről 6. - A talaj, ill. a növények kondícióját javító technológiai elemeket, a karbamid használatához kapcsolódó választható gyakorlatokat tekintjük át.
- Gondolkodjunk az Agrár/Agro ökológiai program lehetőségeiről 5. – A zöldítésből részben már ismert, de újragondolt terménydiverzifikációs választható gyakorlat alapszabályai.
- Gondolkodjunk az Agrár/Agro ökológiai program lehetőségeiről 4. - Talajaink, valamint a biodiverzitás védelmét szolgáló gyakorlatok, annak a gazdálkodók számára is fontos kihatásai.
- Gondolkodjunk az Agrár ökológiai Program lehetőségeiről 3. - A biológiai sokféleség, a természetes élőhelyek, beporzó rovarok védelme érdekében vállalható előírások, melyek a gazdálkodó számára is gazdasági haszonnal járhatnak.
- Gondolkodjunk az Agrár ökológiai program lehetőségeiről 2. - Szántó hasznosítási mód esetén választható AÖP előírások.
- Gondolkodjunk az Agrár-ökológiai Program lehetőségeiről 1. - Kinek és miért érdemes a programban részt vennie. Célszerű átgondolni, s gazdaságszinten kialakítani az éves vállalásokat a többlettámogatásért.
- Agrár-ökológiai program és a mikrobiológiai készítmények
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés