Elfogadta a kormány a Digitális Agrár Stratégiát, hatalmasat növekedhet a mezőgazdaság teljesítménye
A kormány 2019. augusztus 1-én elfogadta a Digitális Jólét Program (DJP) részét képező Digitális Agrár Stratégia (DAS) terveit, amelynek legfőbb célja az agrárium digitalizációjának előmozdítása és a hatékonyságának növelése. A Stratégia megvalósítása több intézkedést is tartalmaz. Ezek közül a legfontosabb a mezőgazdasági termelők digitális kompetenciáinak és ismereteinek fejlesztése, amely elősegíti a korszerű mezőgazdasági technológiák használatát.
A Stratégia az agrár-felsőoktatási intézményeken kívül is hatékonyabbá kívánja tenni az oktatást. Összetett oktatási, szemléletformálási programot dolgozott ki a szakképzési és a hozzájuk kapcsolódó felnőttképzési területen is: lesz „Okos Gazda” program és a tudásbázis működtetését szolgáló Digitális Agrár Akadémia - írta az Agro Napló.
Gödöllő és Mezőhegyes is központ lesz
A gödöllői Szent István Egyetemen Digitális Agrár Innovációs Központot kívánnak létrehozni, hogy adottak legyenek a felsőoktatás és a szaktanácsadás gyakorlati képzőhelyei, biztosítsák a digitális kutatási, fejlesztési és innovációs tevékenység körülményeit, valamint kialakítsák az agrár digitális megoldások innovációs és módszertani tudásbázisát. A mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zártkörűen Működő Részvénytársaság digitális agrár-mintagazdaságként is működhet majd, itt a mezőgazdasági gépek és technológiák tesztelésére lesz lehetőség.
Hirdetés
Hulladékgazdálkodás, ingyenes meteorológiai adatok, élelmiszeripar
Az intézkedések között várható még az agráriumban keletkezett hulladékok újrahasznosítását segítő, digitális alapú elosztó és értékesítési sharing economy módszerek fejlesztése és a kereskedelmi láncok rövidítése is. Ilyen például a blockchain megoldások alkalmazási lehetőségeinek vizsgálata. A precíziós technológiák elterjedésének elősegítésére modernizálják a műholdas helymeghatározási szolgáltatást és a referenciaállomás-hálózatot (GNSS), valamint kiterjesztenék és ingyenessé tennék a hozzáférhetőségét.
A Stratégia térítésmentesen hozzáférhetővé kívánja tenni a termelők részére az Országos Meteorológiai Szolgálat és a Mezőgazdasági Parcella Azonosító Rendszer mezőgazdasági termelést segítő adatait is. Az üzemi folyamatok digitalizására és adminisztratív terhek csökkentésére „Okos Tesztüzemi Rendszer”-t fejlesztenek majd és ágazati adatintegrációval kívánják támogatni a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek digitális nyomon-követhetőségét.
A kormányhatározatban a DAS-hoz szervesen kapcsolódó Digitális Élelmiszeripari Stratégia kidolgozása is szerepel, amely tartalmazza a szükséges költségvetési forrásokat. Az élelmiszergazdaság szereplői számára kitörési lehetőség a termelési folyamatok egyszerűsítése, digitalizálása, valamint a munkaerőhiány kiváltása. Az agrárium infrastrukturális IT beruházásain túl kiemelt hangsúlyt kap a gazdálkodók digitális kompetenciáinak fejlesztése. A további részletek az 1470/2019. (VIII.1.) Kormányhatározatról a Magyar Közlönyben olvashatóak el.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés