A fenntartható gazdaság nem megvalósítható, amíg a természeti erőforrásokat egyszer használatosként kezelik. “A körforgásos gazdasági modell megvalósíthatósága a hazai agráriumban, és annak potenciális hatása a környezeti fenntarthatóságra” címmel tartott előadást Prof. dr. Popp József, a Magyar Agrár- és Élettudományi egyetem tanára. Az EU klíma- és környezetvédelmi céljaiból adódó kihívásokról, és ezeknek a magyar agrárgazdaságra gyakorolt hatásairól egész napos konferencián tanácskoztak a Debreceni Egyetem Böszörményi úti Campusán. 

A professzor szerint – aki egyben a Magyar Tudományos Akadémia Körforgásos Gazdaság Osztályközi Állandó Bizottságának az elnöke – a globális népességnövekedés továbbra is időzített populációs bomba. A Földön 7,95 milliárd ember él, 2050-re pedig meghaladja a 10 milliárd főt. A biokapacitás ezzel a gyors ütemű növekedéssel ellentétben korlátozott. Bolygónk felszínének mindössze 18 százaléka termékeny földterület, melynek a harmadát használják mezőgazdasági célokra. A következő 30 évben az élelmiszer iránti kereslet másfélszeres növekedésére lehet számítani, mivel egyre több ember engedheti meg magának, hogy nagyobb hozzáadott értékű élelmiszert fogyasszon, főleg húst és tejterméket - írta a Haon.

Elképesztő méreteket ölt a pazarlás a környezetszennyezés miatt, ideje az agrár-újrahasznosítás felé fordulni Magyarországon és a világban is - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva, 2022

A növekvő élelmiszerigény jelentős erdőirtáshoz vezet, meglepő módon ehhez a mezőgazdasági tevékenység 73 százalékban járul hozzá. 

Pazarló (agrár)világ 

A gőzgép és az elektromos áram feltalálásával az energiafelhasználás felét a szén adta a 20. század elején. A belső égésű robbanómotor megjelenése pedig hirtelen megnövelte a keresletet a kőolaj iránt, így manapság a felhasznált energia 80 százaléka fosszilis eredetű, és mindössze 20 százalékban megújuló. A világgazdaságban továbbra is a lineáris modell a jellemző. A felhasznált nyersanyagok 70 százaléka véges készlettel rendelkezik. Ezzel szemben a globális nyersanyag-felhasználás 9 százalékát hasznosítják újra, ekkora mértékben nevezhető körforgásosnak a gazdaság. A természetes erőforrások biztonságos elérése ráadásul folyamatos politikai viták és nemzetközi egyezségek részét képezik, amint azt nap mint nap látjuk az orosz–ukrán háborúról szóló hírekben – közölte Prof. dr. Popp József. 

Nyilvánvaló tény, hogy a fosszilis tüzelőanyagokat ki kell váltani megújuló energiával. Prof. dr. Popp József szerint a gazdaság dekarbonizációja azonban csak részben teljesíthető. A nap, a szél, a víz és a hidrogén csak akkor tekinthetők szénmentes energiaforrásnak, ha az előállításukhoz szükséges berendezéseket is megújuló energiából állítjuk elő. A vegyiparban létrehozott szerves kemikáliákban – például a műanyagok esetében – a beágyazott szén 85 százalékban fosszilis eredetű, és csupán 5 százalékban újrahasznosítás eredménye

A körforgásos gazdaság előnyei és hatásai, újrahasznosítás a helyes irány

A bioökonómiában, vagyis a biomassza-alapú gazdaságban nem is a szén teljes kivonása a terv. A cél valójában a fosszilis szén helyettesítése megújuló szénnel. Ez a szén megkötésével és újrahasznosításával elérhető. A légkörben ugyanis 1,5 millió tonna szén-dioxid található. Tehát elegendő szén van a földfelszín felett, nem szükséges mélyre ásni fosszilis eredetű energiaforrásokért. A körforgásos, biomassza-alapú gazdaság fogalomkörébe tartozik a felújítás, újrahasznosítás, újragyártás. Lényege, hogy a természeti erőforrások élettartamát növeljük a hulladék minimalizálása mellett. 

Sürgető probléma a bioökonómia helyes kialakítása

Az Európai Unió kutatásai szerint az újabb tagországok – beleértve hazánkat is – jelentős gazdasági lemaradásokkal számolhatnak bioökonómiai stratégia és cselekvési terv nélkül. Ezekben az országokban új üzleti modellek kialakítása, magas hozzáadott értékű, bioalapú termékgyártás és speciális oktatási környezet szükséges. Mindezt Prof. dr. Popp József szerint 

jelenleg Magyarország kevésbé képviseli. Továbbá magasabb technológiai fejlettségi szintre és komolyabb hatékonyságra is elvárt lenne, hogy az innovációs és gyakorlati szakadékot áthidaljuk. 

Fejlődni kell a fejlesztés területén is itthon

A professzor úgy véli, ma ott tartunk, hogy kifejlesztenek egy egyetemi laborban egy bioműanyagot, és itt a kutatási folyamat meg is áll, holott a termék piaci bevezetéséhez még több lépcsőfokra lenne szükség. 

Prof. dr. Popp József szerint a biomassza-alapú gazdaság versenyképes lehetőséget kínál a mezőgazdaság számára is, mivel sokkal több nyersanyagot kell előállítani a gyógyszer-, a textil- vagy akár a vegyipar számára. Ugyanakkor ehhez helyettesíteni kell a fosszilis eredetű műtrágyát és vegyszert. A fenntartható körforgásos bioökonómia az uniós források sikeres lehívásának a kulcsa is lehet. Az elkövetkező három évben ugyanis kétmilliárd eurós támogatást osztanak szét egy bioökológiai programon keresztül - írta a szakcikkben Hajnal László.

További híreink

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás