Mezőgazdasági vízgazdálkodási és környezettechnológiai mérnöki alapszakot indít 2022-ben a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara. Az új képzést angol nyelven is meghirdetik. Hazánkban jelenleg ezen kívül nincs önálló mezőgazdasági vízgazdálkodási alapképzés. A szak beindítását a növekvő gazdasági és szakmai igény is sürgette. A mezőgazdasági vízgazdálkodási és környezettechnológiai mérnöki képzés elsősorban a környezetváltozás agráriumot érintő gyakorlati kihívásaira kívánja felkészíteni az egyetemistákat.

Az induló mérnöki BSc-szak hiánypótló, amely két, egymással szoros kapcsolatban álló agrárszakterületet fog össze. Ez a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudomány és Környezetgazdálkodási Kar (MÉK) mezőgazdasági vízgazdálkodási és agrárkörnyezet-gazdálkodási MSc-képzésének biztosít alapot.

A cél, hogy olyan szakembereket képezzenek, akik 

  • az öntözésfejlesztés, 
  • a belvízgazdálkodás,
  • a vízrendezés vagy 
  • az alternatív vízkészletek hasznosításának problémáira adnak mérnöki választ.
Magyarországon először indítanak Mezőgazdasági vízgazdálkodási és környezettechnológiai mérnöki alapszakot Debrecenben - Fotó: Unideb.hu

Az Unidebnek mondta el Tamás János, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudomány és Környezetgazdálkodási Kar Víz- és Környezetgazdálkodási Intézetének vezetője, hogy új szemléletre van szükség. Olyan szakemberekre, akik a körforgásos gazdálkodás részeként a mezőgazdasági melléktermékekre nem hulladékként, hanem új termékként tekintenek.

A környezettechnológia része 

  • a talajok minőségének fenntartása, illetve javítása, 
  • a szennyezett talajok kármentesítése, 
  • a szennyvíziszapok, 
  • a hígtrágya kezelése. 

A modern agrárium a hulladékmentes körforgásos mezőgazdaságról szól, amely a korszerű technológiák révén zéró emisszóra törekszik. Szagmentesen, zajmentesen, talaj- és vízszennyezés nélkül állít elő termékeket. Erre kell felkészítenünk a hallgatóinkat. Azokat a fiatalokat várjuk a MÉK-re, akik érzékenyek a környezeti kihívások iránt. Nem csak követői a folyamatoknak, hanem magas szintű mérnöki tudással az alakítói szeretnének lenni a környezet állapotának - mondta Tamás János.

Tamás János, a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudomány és Környezetgazdálkodási Kar Víz- és Környezetgazdálkodási Intézetének vezetője szerint az agráriumnak olyan szakemberekre van szükség, akik a körforgásos gazdálkodás részeként a mezőgazdasági melléktermékekre nem hulladékként, hanem új termékként tekintenek - Fotó: Unideb.hu

A szak továbbtanulási lehetőséget kínál a mezőgazdasági vízgazdálkodási MSc- és agrárkörnyezet-gazdálkodási MSc-képzésre. Később pedig a kar doktori iskoláiban folytathatják tanulmányaikat a diákok - írták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Infrastruktúrát és energiahatékonyságot is fejlesztenek Keszthelyen, a MATE helyi Campusán

2025.02.05.

Jelentős infrastrukturális és energiahatékonysági fejlesztés veszi kezdetét a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Georgikon Campusán

Komoly a fogyasztói igény és a gyártói kihívás is a mentes termékekkel kapcsolatban

2025.02.05.

A mentes termékek iránti vásárlói igény világszerte nő, azonban az ilyen árukat gyártóknak számos szigorú előírásnak kell megfelelniük.

Rágcsálók, szennyezett hús, engedély nélküli vágás – bezártak egy túrkevei üzemet

2025.02.05.

A Nébih ellenőrzése során súlyos élelmiszerbiztonsági problémákat és engedély nélküli tevékenységet tárt fel egy túrkevei húsüzemben.

Nagy az érdeklődés a vállalkozások részéről az 1+1 Beruházás-élénkítő Támogatási Program iránt

2025.02.05.

Hatalmas az érdeklődés a 21 intézkedésből álló új gazdaságpolitikai akcióterv részeként megvalósuló Demján Sándor 1+1 Beruházás-élénkítő Támogatási Program iránt.

Plusz pontot jelent a felvételizőknek a MATE új drónos felnőttképzése

2025.02.04.

A felsőoktatási felvételi eljárás során plusz pontként is beszámítható dróntechnológiai képzést indít a MATE és az ABZ Drone Kft.

A Fenntartható Termelési Rendszer (FTR) a KITE Zrt.-től

2025.02.04.

A Fenntartható Termelési Rendszer (FTR) egyik alappillére a talajvédelmi megoldások bevezetése: talajjavítás, sávos művelés, kontrollált művelőnyomok (CTF), valamint a szármaradványok okozta növényvédelmi kockázatok csökkentése precíziós technológiák alkalmazásával.

Partnerhírek
Partner

Lenmag, toxinkezelés és fenntarthatóság – merre tart a magyar állattenyésztés?

2025.02.04.

A Noack új tulajdonoshoz, a holland Barentz csoporthoz került. Ez a lépés stabilabb pénzügyi hátteret biztosít, miközben a Noack továbbra is önállóan működik a bécsi központ irányítása alatt.

Partner

A jövő mezőgazdasági technológiái és növényei egy helyen, a HATÉKONYSÁG 2025 Konferencia & Kiállításon

2025.02.03.

2025. február 13-án a Debreceni Egyetemen kerül megrendezésre a HATÉKONYSÁG 2025 Konferencia & Kiállítás, ahol - többek között - a növénytermesztés jövője és hatékonysága kerül a középpontba. Mindkét téma kitárgyalása igen aktuális, hiszen az elmúlt évek bebizonyították, hogy a változó magyarországi klíma már nem teszi lehetővé, hogy az eddig megszokott növényeket bárhol az országban a korábbi technológiával termeszteni lehessen.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 166 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás