Egyre nő az igény a fogyasztói oldalon a biohúsok iránt. A biomalacok már most is igencsak drágák: egy 30 kilós hízó 150 euróba (48 ezer forint) kerül. Ám hiába nőtt az igény, a gazdáknak még mindig nehéz a dolguk, amikor a biosertés eladásáról van szó. Ugyanakkor az átvételi árak stabilan és magasan a hagyományos vágósertés árai felett vannak. Annak ellenére, hogy a költségek növekednek, még mindig nyereséges az ökológiai sertéstartás.
Az Agrárszektor cikkét szemléztük. Eszerint Németországban 2018-ban 20 százalékkal több biosertést vágtak le, mint egy évvel azelőtt. A kereslet továbbra is nagy az ökogazdaságokban tartott állatokra, viszont a termelők szerint az eladási árral probléma van. Míg a zárt tartásban nevelt állatok könnyen és jól értékesíthetőek, a szabadban is tartott disznókra nehezen találnak vevőt.
A biosertés húsa jóval magasabb áron kerül forgalomba, van is rá igény, de nem könnyű megtalálni a felvásárlókat - képünkön mangalicák
A sertéstartók magas tartási és takarmányozás költségekkel küzdenek, továbbá a felvásárlókat is nehéz megtalálni. Az ökogazdaságokban tartott disznók száma 2013 és 2015 között csökkent, de 2016 óta ismét növekedik. 2017-ben 13 százalékos bővülés következett be Németországban, így az állomány elérte a 133 ezres létszámot. Ezzel párhuzamosan az ár csökkent. Viszont a húsmennyiség a kereslethez képest elenyésző.
Nagyon kevés a biosertés ágazati aránya
A biohúsok a húsipari kibocsátás nagyon kis szegmensét adják, a forgalomba kerülő húsáru kevesebb, mint 1 százaléka származik ökogazdaságokból. A sertéshús piacán a biosertés még kisebb részarányt, mindössze fél százalékot képvisel. Szarvasmarhát például lényegesen egyszerűbb ökogazdaságban tartani, és mivel az ára is magasabb, jóval többen is foglalkoznak vele. A marhahúsok 4,3 százaléka biotermék, de a tejpiacon is 3 százalékos a bio részesedése. Még jobban megéri a juhok ökológiai tartása, itt a biominősítésű húsok aránya eléri 11 százalékos részesedést.
A piaci előrejelzések a közeljövőben sem várnak jobb értékesítési lehetőséget a biosertés számára. Az ökológiai tartást ráadásul az Európában terjedő afrikai sertéspestis is megnehezíti. Pedig az átvételi árakat nézve az elmúlt 3 év átlagában 3,70 eurót (1180 Ft) fizettek hasított melegsúlyban egy kilogramm biosertésért.
Hazánkban 2018. decemberben 454 forintba került a hagyományos disznó. Ha a német árakkal hasonlítjuk össze, náluk 1,46 euró, azaz 467 forint volt a kilogrammonkénti konvencionális ár. Két és félszeres a különbözet a bio javára. A bionál is igaz, hogy a leszerződött sertéstartók magasabb és stabilabb árakat remélhettek, mint a szabadpaicon értékesítők.