Ez nem hiányzott: új paradicsom vírusbetegség jelent meg
A hazai paradicsomtermesztők egyik legfrissebb félelme, hogy Magyarországon is elterjedhet a paradicsom barna termés-ráncosodás vírus. Ennek fertőzése ugyanis eladhatatlanná teszi a termést, és az állomány teljes leromlásához is vezethet. A terjedés megelőzése érdekében a közelmúltban szükséghelyzeti határozatot fogadtak el.
A Magyar Mezőgazdaság adta hírül, hogy a tobamovírusok csoportjába tartozó paradicsom barna termés-ráncosodás vírus az utóbbi években a növényegészségügy látóterébe került. Az első, hivatalosan megerősített kimutatása 2014-ben Izraelben történt, majd 2015-ben Jordániában, 2018-ban pedig Mexikóban bukkant fel. Európában először Olaszország déli csücskében, Szicíliában és Németországban találták meg 2018-ban. A németországi fertőzést az ottani hatóság sikeresen felszámolta. Idén év elején Szicíliában újra előkerült, ezen kívül Kínában is kimutatták a jelenlétét. Az európai esetek eddig minden alkalommal elszigetelt fertőzések voltak. Idén az Egyesült Királyságban és Hollandiában is fennállt a fertőzöttség gyanúja, de hivatalosan igazolt előfordulásáról egyelőre nem lehet tudni - írják.
A paradicsom barna termés-ráncosodás vírus az év elején került fel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) riasztási listájára (alert list), amelyen a nem karantén szervezetnek számító, de lehetséges veszélyt hordozó károsítók találhatóak. 2019. áprilisában már szükségessé vált az európai uniós szintű intézkedés. Ennek következtében júliusban szükséghelyzeti határozatot fogadtak el, ami az ültetésre szánt növényre (pl. vetőmag, palánta) terjed ki, a termésre viszont nem. A harmadik országból történő behozatal esetén szükséges a növényegészségügyi bizonyítvány megléte, amely igazolja a károsítótól való mentességet. Ha a szállítmány a vírustól igazoltan mentes területről származik, akkor külön vizsgálatra nincs szükség. Ellenkező esetben az exportőr ország illetékes hatóságának a vetőmagot hatósági laboratóriumi vizsgálatnak, a növényt pedig hatósági szemlének kell alávetnie. Az Európai Unión belüli forgalmazásnál növényútlevélre van szükség. Arról, hogyan érdemes védekezni ellene, ebben a cikkünkben írtunk bővebben.
Hirdetés
Felderítésbe kezdett a Nébih
A szükséghelyzeti határozat értelmében a Nébih hatósági felderítést végez hazánk károsítótól való mentességének igazolása érdekében. A szaporítóanyagok most is az ellenőrzés hatálya alá tartoznak. A továbbiakban megtörténnek a szemlék és a laboratóriumi vizsgálatok is, a forgalmazott árukat ugyancsak hatósági mintavételek keretében fogják ellenőrizni. A termőhelyi ellenőrzés hatékonyságának növelése és a széles körű felderítés segítése érdekében megállapodás született a Nébih és a FruitVeB között. A zöldség-gyümölcs szakmaközi szervezet koordinálásában hatósági laboratóriumban megvizsgálják a termelők által vett mintákat is - mondta Székely Tamás, a Nébih Növény-, Talaj- és Agrárkörnyezet-védelmi Igazgatóság Növényegészségügyi Osztályának vezetője.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés