Az elmúlt évek tapasztalatai egyebek között azt mutatták meg, hogy a talajmegújító gazdálkodásra való átállást sem siettetni, sem elkapkodni nem érdemes. Ugyanakkor az is biztos, hogy a jelenlegi agrártámogatási rendszer adta lehetőségeket (zöldítés, AKG) érdemes lehet kihasználni, megtanulni azokat és kísérletezni velük. Anyagunkban a kritikus első 3 év során jelentkező legfontosabb kérdéseket, hibákat és téveszméket mutatjuk be a talajmegújító gazdálkodás gyakorlatáról.

Az Agrárágazat szakcikkét szemléztük, amely pontokba rendezve ad választ a talajmegújító gazdálkodás gyakorlatáról feltett fontos kérdésekre.

A talajmegújító gazdálkodás gyakorlata a Tolna megyei Regölyben - Fotó: Magro.hu, CSZS
  • Letettem az ekét, hogyan tovább?

Ugyan az eke a mai napig a kemény munkát jelképezi a mezőgazdaságban, a cikk szerint nem kell attól tartani, hogy a gazda unatkozni fog a szántás nélkül. Sőt! Ha valaki végiggondolja, hogy milyen feladatokat oldott meg a szántással, akkor rájön, hogy mindegyiknek meg kell találnia a helyettesítőjét. Ezek a következők:

  • A talaj felső 35 centiméterének lazítása, levegőztetése: ezt eddig a szántással vagy lazítással lehetett megoldani, erre most ott lesznek a takarónövények gyökerei;
  • Gyomszabályozás: erre is megoldás volt a szántás, most előtérbe kerülnek a takarónövények és a gyomirtó szerek vagy a talaj felső pár centijét érintő mechanikai gyomszabályozás;
  • Védekezés a kártevők és kórokozók ellen: a legnagyobb félelem a gazdák fejében a fuzárium, a drótférgek és a rágcsálók elleni védekezés eszközeinek elvesztése a szántással;

Fontos, hogy ezekre is van alternatíva, a biológiai szemlélet mindháromra megoldást jelent.

Az őszi alaptrágya vagy szerves trágya beforgatása: a tapasztalatok azt mutatják, hogy 35-40 t/ha szerves trágyát egy sekély tárcsázással is be lehet dolgozni, az alaptrágya pedig akár a takarónövény-állományra kiszórva is hasznosul;
Magágykészítés: a cikk szerzői is meglepődtek, amikor a takarónövények után tavasszal megásták a talajokat, és összemorzsolták a markukban – szerintük ennyire morzsalékos és nedves magágyat acéllal sosem tudnának készíteni.

  • Át lehet-e állni egyből a direktvetésre (no-tillre)?

Bizonyos talajokon gyorsabban, más talajokon lassabban megy az átállás folyamata. A vályogos vagy agyagos talajok, amelyek jobb szerkezetűek, jobban reagálnak a művelés elhagyására, mint a lazább, szerkezet nélküli talajok. Ugyanakkor általános tapasztalat, hogy sokat segít 3-4 évnyi minimum művelés alkalmazása, és utána a fokozatos átállás a direktvetésre.

Miért van ez így?

Mert ennyi időre a talajoknak is szükségük van, hogy a biológiai folyamatok beinduljanak bennük és a szerkezetük is jelentősen javuljon. A cikk szerint talán még fontosabb, hogy az újító gazda szemlélete is nagyjából ennyi idő alatt alakul át, és tanulja meg igazán a talajegészség 5 alapelvének alkalmazását. Voltak próbálkozások a szántásos művelésből a direktvetésre 2-3 év alatt történő átállásra, de ezek sajnos a talaj, az éghajlat és a gazdálkodói gondolkodás sajátosságai miatt nem a legjobban működtek.

Ha valaki szeretne átállni a direktvetésre, akkor az 5-7 vagy 7-8 év, amivel a szakirodalom és tapasztalt no-tilles gazdák riogatnak, sajnos igaz.

Ettől függetlenül természetesen érdemes korábban is próbálkozni a direktvetéssel: egy takarónövényt vagy egy kisebb, erre kinevezett területen kukoricát, szóját már hamarabb is lehet direktbe vetni, és tanulni a tapasztalatokból.

  • Mi a különbség a min-till és a no-till között?

Jogos kérdés, és gyakran nem tisztázzák le ezt az elején, pedig nagy szükség lenne rá.

Az alábbiak szerint csoportosíthatóak a művelési formák:
  • forgatásos művelés (szántás),
  • mulcshagyó művelés (kultivátor),
  • csökkentett menetszámú művelés, azaz min-till (tárcsázás és lazítás),
  • direktvetés, azaz a no-till (nincs talajművelés).

A forgatásos művelést minden gazdálkodó ismeri. A szántás, majd a szántás elmunkálása, aztán a magágykészítés. Eszköze az eke, majd a tárcsa, a borona, a simító és a kombinátor jön. A mulcshagyó művelést legtöbbször kultivátorral végzik el 15–25 cm mélyen, aminek célja az, hogy a szármaradvány ne tűnjön el teljesen felszínről. Ennek sikere természetesen nagyban függ a kultivátorra szerelt kapáktól és a tárcsasortól. A csökkentett menetszámú művelés vagy min-till általában sekély, 5-10 cm mélyen történő tárcsázást és bizonyos esetben a középmély lazítást foglalja magában.

https://www.youtube.com/watch?v=2UrXCIn4d0c

Direktvetés, a talajmegújító gazdálkodás egyik legfontosabb része

A direktvetés lényege egyszerűen összefoglalható: vetés-aratás, vetés-aratás. Nincs semmilyen talajbolygatás (az utóbbi időben előfordult, hogy az ultrasekély, 2-3 cm mélyen történő művelés – például vertikális művelés eszközei vagy küllőskapa használata – megfelel-e a no-till kritériumainak, de a kérdés a szerzők szerint inkább akadémiai). Látható, hogy a min-till, azaz a csökkentett menetszámú művelésben a sekély tárcsázás, de akár a lazítás is használható. Míg a no-till területeken nem nyúlnak a talajhoz. Érdemes-e belevágni a min-tillbe annak, aki tudja, hogy a no-tillnél szeretne kikötni? Lehet értelme egy ilyen fokozatos átmenetnek, ahol már több szármaradvány marad a területen, kevesebb a munkaművelet, bekerülnek a rendszerbe a takarónövények. Magyarul egy jó felkészülés a direktvetésre való átállásra. Mi több, ha ezt a min-till rendszert kialakítja valaki, arra is lehetősége nyílik, hogy amennyiben a no-till nem válik be, visszalép egyet, és a minimumművelésben folytatja a talajai megújítását.

  • Érdemes meglazítani a területet az átállás elején?

Ha a gazda a szántásos művelésről kezdi az átállást, akkor mindenképpen érdemes egy lazítást csinálni a területen. Fontos, hogy a lazított területet rendesen lezárjuk, sőt ha tudjuk, vessük be takarónövénnyel, hogy az acéllal létrehozott repedéseket a gyökerek fenn tudják tartani. A szerzők leírták: sokszor kérdezték az amerikai kollégákat a lazítás fontosságáról, és ők általában azt mondták, hogy nem csinálták a területeiken. Ám ha csinálták volna, akkor 1-2 évvel gyorsabb lett volna a terület átállítása a no-till rendszerre. Ugyanakkor a talajlazító nem csodaeszköz, önmagában nem oldja meg a problémákat. A nagyon rossz vízgazdálkodású területeket érdemes későbbre sorolni az átállási folyamatban, mert itt más kihívásokat is le kell küzdeni.

Milyen talajlazító szükséges a művelethez?

Fontos, hogy lehetőség szerint egyenes késekkel felszerelt legyen, szárnyak és tüskék nélkül. A cikk tapasztalatokra hivatkozva írja, hogy egy olasz rendszerű lazító teljes fegyverzetben nem a megfelelő eszköz a min-tillre vagy no-tillre való átállás előtti lazítás elvégzéséhez. A lazítás lehetőleg a nyáron lekerülő kultúrák után történjen. Ekkor a száraz talajban jobban dolgoznak az egyenes kések, és érdemes utánuk még egy takarónövényt, majd azt követően egy tavaszi kapás kultúrát betervezni.

  • A szármaradványt nem hagyhatom a felszínen, mert…

…a betegségek, a drótférgek, a pockok, a vadak túrása nagy gondokat okoz. Mindegyikben van igazság, mind előfordult már a technológia ellenérveként, és mindre van megoldás. Mi a helyzet a kártevőkkel és a kórokozókkal? A fuzáriumtól való legnagyobb félelem az, ami miatt a kukoricaszárat sokan leszántják. Pedig a 10 tonnás termést hozó kukorica szármaradványába belevetett őszi búzában elenyésző volt a fuzárium.

Hogyan lehetséges ez?

A gombáknak és a baktériumoknak is van egy egyensúlya a talajban, és ha a talaj túlzott művelésével a hasznos gombákat és baktériumokat elpusztítjuk, akkor túlsúlyba kerülhetnek a káros szervezetek. A fuzáriumfajok szaprofita életmódot élnek, vagyis ha van mit lebontaniuk, akkor érzik jól magukat – amikor a szármaradványt beforgatjuk, valamint a felső aerob réteg hasznos szervezeteit leforgatjuk az anaerob rétegbe, és ezzel elpusztítjuk őket, akkor bőven adunk munkát a fuzáriumnak. Amennyiben nem bolygatjuk a talajt, akkor az a biológiai önszabályozó folyamatai révén kordában tudja tartani ezeket a károkozókat. A talaj nem három-, hanem négyfázisú. Amit a levegő, a víz vagy az ásványi anyagok nem tudnak megoldani, arra ott a biológia. A drótférgek és rágcsálók terén ugyanez a helyzet – a biológiai önszabályozás ebben is segít. A drótféregprobléma egy-egy rosszabb évjáratban nem a no-till területek sajátja, ugyanúgy jelen van a szántással művelt területeken is.

Kell-e a talajfertőtlenítés?

Nagy dilemma, hogy a talajélet gondos építgetése mellett kell-e talajfertőtlenítőt használni. Ám mivel a gazdák pénzből élnek, a válasz egyszerű: ha még nem képes a javuló talajélet kontrollálni ezt a problémát, akkor a termelőnek kell megtennie, hogy ne csak vessen, aratni is tudjon. A pockok és egerek kérdése hasonlóan alakul: nem tapasztaltak nagyobb problémát a no-till táblákon, mint a konvencionálisan művelt területeken. Természetesen a búza-búza vetésforgóba beékelt nagy szármaradványú takarónövény okozhat problémát, de a megfelelő vetésforgó, a jól megválasztott takarónövény és a takarónövény megfelelő kezelése segíthet az ilyen helyzetekben.

Mit lehet tenni a kikerülhetetlen vadkár ellen a talajmegújító gazdálkodás során?

A vadkár kérdése sokkal összetettebb, hiszen jelenlétük nem csupán a gazdáktól függ. Az bizonyos, hogy a nem művelt, takarónövénnyel ellátott területek bevonzzák a vadakat. Így a talaj taposása és a takarónövények legelése, rágása nem kerülhető el. A szármaradványok vadak általi feltúrása nem ok arra, hogy leforgassuk a mulcsot, mert a vaddisznó akár egy méter mélyre is leáshat egy otthagyott kukoricacsutkáért. A bekerítés mellett a vadnak kevésbé tetsző növények termesztése, vadriasztó alkalmazása és az új művelési rendszernek a vadásztársasággal való megértetése egyaránt eredményes lehet.

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás