Összesen 45 őszi búzafajtát teszteltek az ország 10 különböző pontján a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács posztregisztrációs kísérletében. Az eredményekről egy összefoglaló kiadvány is készült, mi ebből szemezgettük ki a legjobb szemtermést hozó, és a legnagyobb nyersfehérje-tartalommal végző búzafajtákat. A korai éréscsoport élén a Hyfi, Basilio és a Princessz található.

Tizenkettedik alkalommal szervezte meg az őszi búza posztregisztrációs kísérleteket a Gabonatermesztők Országos Szövetsége és a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. Ennek célja, hogy hasznosítható, objektív információt adjanak a búzafajták képességeiről a gazdáknak. A kísérletek felügyeletét és a végrehajtással kapcsolatos feladatokat ebben az évben is a Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT) látta el. A FIT önálló tevékenységét a gabonatermelők, a vetőmag-előállítók, a -kereskedők és -feldolgozók egyetértésével, valamint a magyar mezőgazdaság fejlődését fontosnak tartó civil szakmai szervezetek erkölcsi és anyagi támogatásával végzi.

A fajtakísérletekből kiderült, hogy a 45 vizsgált tételből melyek voltak a legjobban termő őszi búzafajták - képünk Mezőfalván készült, a bemutató fajtasoron

2018 őszén összesen 10 helyszínen - Mosonmagyaróváron, Szombathelyen, Jászboldogházán, Tordason, Szarvason, Iregszemcsén, Eszterágpusztán, Székkutason, Újfehértón és Gyulatanyán - 45 búzafajtát vetettek el kisparcellás összehasonlító kísérletekben a Nébih szakembereinek segítségével. Minden fajtát 550 csíra/m2-es vetőmagnormával vetettek el. A kísérletsorozat fajtáit idén ismét 2 éréscsoportra bontva állították be. A 10 kísérleti helyszín mellett Mezőfalván egy bemutató fajtasort is elvetettek, melyet a NAK Szántóföldi napok keretében mutattak be.

Az elemzéshez 10 hely terméseredményeit, illetve – Iregszemcse és Mosonmagyaróvár kivételével - minőségvizsgálati adatait használták fel. A beltartalmi vizsgálatok közül a szakemberek a nyersfehérje-, sikér- és nedvességtartalmat gyorsvizsgálattal mérték, 3 jó minőséget adó termőhely esetében pedig alveográfos vizsgálatokat végeztek. A kísérletek eredményeiről készült összefoglaló kiadványt itt lehet elérni.

A korai őszi búzafajták legjobbjai

A minősített őszi búzafajták korai érésű csoportjának legnagyobb termését a Hyfi hozta hektáronkénti 8,12 tonnával, a Saaten-Union Hungária Kft. malmi búzája 93 centiméteres szalmamagasságot és 39,3 gramm ezerszemtömeget mutatott. A második az Isterra Magyarország Kft. Basilio fajtája lett 8,11 t/ha eredménnyel, a harmadik helyen pedig 8,04 t/ha szemmennyiséggel az Agromag Kft. Princessz fajtája végzett. A nyersfehérje-tartalom első helyezettje a korai érésű csoportban a Gabonakutató Nonprofit Kft. fajtája, a GK Békés lett 14,9 százalékos átlaggal.

Így zártak a középérésű fajták

A minősített őszi búzafajták középérésű csoportjában hektáronkénti 7,86 tonna szemterméssel ugyancsak a Saaten-Union Hungária Kft. fajtája, a Hyland volt a legjobb, a második helyre szintén ők értek be 7,52 tonnás hektáronkénti eredménnyel a Lindbergh fajtájukkal. A harmadik az Agromag Kft. fajtája, a Babona lett, 7,40 t/ha szemterméssel. A nyersfehérje-tartalom első helyezettje a középérésű csoportban a Debreceni Egyetem Karcagi Kutatóintézetének fajtája, a KG Vitéz lett 15,8 százalékos átlaggal.

Kapcsolódó: Gabonatermesztők, figyelem: ajánlati fajtalista készül őszi búzára is

A jó fajtaválasztás hektáronként akár egy tonnával nagyobb termést eredményezhet. Őszi búzára is készít ajánlati fajtalistát a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a szakmai szervezetek közreműködésével. A bő egy évvel ezelőtt bemutatott többéves fejlesztési programjavaslatból megvalósult, gabonatermesztőket érintő eredményekről számoltak be a Vas megyei Vasszilvágyon rendezett búza fajtabemutatón.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás