Felértékelték a zöldségközösség jelentőségét a koronavírus hatásai
Aki friss, és megbízható minőségű zöldségre vágyik, lépjen be egy zöldségközösség tagjai közé. Ám a várólisták a koronavírus járvány idején tovább növekedtek, mert hirtelen sokan jöttek rá arra, hogy így friss árut szerezhetnek be, szabadtéri átvétellel, közvetlenül a termelőtől. A Rádió9 adásában a közösségi gazdaságok fontosságáról és szerepéről beszélgettek. A témában Perényi Zsófia, a Tudatos Vásárlók Egyesületének képviseletében, a Birs Közösség részéről pedig Héjjas Szilvia ismertette a működés részleteit. A vásárlói oldalt Kovácsné Borbély Krisztina mutatta be.
A Greenfo számolt be a Nemesné Singer Edina által szerkesztett rádióadásról. Ebben kitértek rá, hogy a közösségi gazdaságok olyan együttműködések termelők és a vásárlóközösség között, melyekben a gyümölcsökön és a kockázatokon a gazda és a vásárló közösen osztozik. A vásárló egy szezonra elköteleződik a termelő mellett, a termelő pedig a megtermelt mennyiséget osztja szét a közösség tagjai között. A közösségi gazdaságoknál az általában tavasztól tavaszig vagy tavasztól télig tartó évad áprilisban indul, már most hosszú várólistákkal - mondta Perényi Zsófia, a TVE csapatának egyik vezetője. A Birs Közösségben, melyet Héjjas Szilvia és családja működtet, szintén nőtt a várakozók száma, így hozzájuk is csak várólistára lehet bekerülni. Várni ugyan kell, de mindenképp érdemes, ahogy azt Kovácsné Borbély Krisztina is véli. Ő új zöldségeket ismert meg, vagy épp a már ismert zöldségek új felhasználását sajátította el. Előnyként említi azt is, hogy az átvevőpont közeli, és hogy friss zöldséghez juthat hozzá, melyet típustól függően aznap vagy előző nap szednek a gazdaságban. A szállítás napja eseménydús, a hét napjai pedig szintén be vannak osztva, mikor, mit csinálnak a gazdaságban.
Kapcsolattartás, fejlődés, képzés
A közösséggel való kapcsolattartás minimális szinten fér bele, erre viszont vannak külföldi jó gyakorlatok. Amennyiben egy-egy lelkes tag feladatot vállal, gördülékenyebben megy a tagok közötti kommunikáció. Az egyes átvevőpontokon megjelenő tagok között így is van szerveződés: zöldségek csereberéje, receptek megosztása, tárolási praktikák megbeszélése segíti a végfelhasználókat.
Hirdetés
Tapasztalatmegosztás persze a termelők között is van, az évek során kimondottan jó kapcsolatok alakultak ki a közösségi gazdálkodóknál. A Tudatos Vásárlók Egyesülete Covid-mentes időkben szervezett tapasztalatmegosztó találkozókat a közösségi gazdaságok termelőinek. Ezeknek a szervezését folytatni szeretnék - mondta Perényi Zsófia. Idén egy képzést is terveznek közösségépítés témában, amire várják az új termelők, új gazdaságok jelentkezését, mert vásárlói oldalról igény mutatkozik rájuk. Egy térképes kereső és bővebb információ a gazdaságokról a Tudatos Vásárlók Egyesületének honlapján, ide kattintva található.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés