Felhúzta a gabona a mezőgazdasági exportot, visszaesett a hús, a zöldség és a hal
A mezőgazdasági termelés 2010-ben még csak a harmadát tette ki a nemzetgazdaság külkereskedelmi többletének, idén az első félévben már több mint a felét adta. Az agrárexportot leginkább a gabona húzta felfelé. Míg 9 éve még csak a teljes export 33,4 százalékát tette ki az agrárgazdaság, a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek aránya a teljes nemzetgazdaság külkereskedelmi többletéből 2019 első félévében már 54,2 százalék volt. A 2010-es első félév és 2019 első féléve között az agrárexport 79,5 százalékkal, az egyenleg 77,5 százalékkal bővült.
A magyar agrárgazdaság az elmúlt években látványos fejlődésen ment keresztül. A termelékenysége és a jövedelmezősége is jelentősen emelkedett - idézte az Agrárminisztériumot a Napi.hu. A magasan feldolgozott termékek kivitelének értéke a Minisztérium adatai szerint 2010-óta évről évre nő, ami kedvező a hazai hozzáadott érték és a foglalkoztatás szempontjából. A feldolgozás fejlődése az alapanyag-termelés számára is stabil és kiszámítható piaci környezetet teremt - vélik a tárcánál.
Nőtt a mezőgazdasági export a tavaly első fél évhez képest
Idén, a január 1-től június 30-ig terjedő időszakban az agrárgazdaság 1672 millió euróval - ami az előző év azonos időszakához képest 279 millió euróval több - járult hozzá a 3085 millió eurós nemzetgazdasági többlethez a NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet adatai szerint. Az év első 6 hónapjában az agrárexport 11,2 százalékkal 4714 millió euróra, az agrárimport 6,8 százalékkal 3042 millió euróra növekedett. Az agrár-külkereskedelmi többlet éves alapon 20 százalékkal lett nagyobb.
Hirdetés
Az idei év első felében az agrár-külkereskedelem exportárindexe 1,9, importárindexe 2,1 százalékkal emelkedett, a nemzetgazdasági export értéke 3,2 százalékkal, az importé 5,5 százalékkal lett nagyobb. A mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek részesedése a teljes nemzetgazdasági exportértékből 2019 első fél évében 8,6 százalék, az importértékből 5,9 százalék volt.
A gabona árucsoport export árbevételének aránya a teljes agrárexportból 2019 első fél évében 17,1 százalék, míg 2018. január-júniusban 13,8 százalék volt. A vizsgált időszakban összesen 35,4 százalékkal több, 3,4 millió tonna gabonát tudtak értékesíteni a külpiacokon, ebből 1,9 millió tonna kukorica és 1,4 millió tonna búza volt. A kukorica exportvolumene 33 százalékkal, a búza mennyisége 51,5 százalékkal volt több 2019 első fél évében, mint tavaly.
Eszerint 2019 első fél évében is a gabonafélék exportértéke és egyenlege volt a legmagasabb a 24 élelmiszeripari termék között.
Növekedett az érték és a mennyiség is
A gabonafélék exportjának értéke 38 százalékkal, volumene 35,4 százalékkal nőtt az előző évihez képest. A búza értéke 74,1, a kukoricáé 27,8 százalékkal lépte túl az egy évvel korábbit. A gabonaimport mennyisége 42,1 százalékkal, értéke 40,2 százalékkal nőtt 2019 első 6 hónapjában. A gabonafélék külkereskedelmének aktívuma az egy évvel korábbi 503,5 millió euróról 37 százalékkal, 692,2 millió euróra nőtt.
A második legnagyobb, 257,5 millió eurós külkereskedelmi többletet az olajos mag árucsoport aktívuma érte el első féléves összehasonlításban. 101,2 millió eurós export árbevétel növekedést lehetett érzékelni. Az állati takarmányok export árbevétele 36,6 millió, az ital, szesz, ecet árucsoportba tartozó termékeké pedig 25,2 millió euróval lett nagyobb a vizsgált időszakban a bázishoz viszonyítva. A legnagyobb, 22,8 millió eurós exportérték-csökkenés a húsféléket érte, elsősorban a baromfihús 8,2 százalékos exportcsökkenése miatt. A kivitel értéke a bázishoz viszonyítva, a zöldségféléknél 9,8 millió, a halaknál pedig 3,1 millió euróval mérséklődött 2019 első félévében.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés