Hirdetés
Fontos fajták a magyar diótermesztésben
A hazai diótermesztéssel és annak veszélyeivel foglalkozó cikkünk után egy újabb diós témával jelentkezünk. A diótermesztésnek hagyománya van Magyarországon, ehhez persze hagyományos magyar fajták is dukálnak. Lássuk, melyek ezek és mire használhatjuk termésüket.
Milotai 10
A Milotai 10 fajtát (ahogyan a neve is mutatja) Milotán szelektálta Dr. Szentiványi Péter, akinek a nevéhez még sok, hazánkban termesztett diófajta szelektálása fűződik. Ez a rendkívül bőtermő fajta a legkedveltebbnek számít a piacokon mind héjas, mind béldióként. Gömb alakú gyümölcsei 35-40 mm átmérőjűek és szeptember végén kezdenek érni. Héjuk sima, sárgásbarna színű, míg a bél világos-sárga, kellemes ízű. Felhasználását tekintve könnyebbség, hogy könnyen törhető és tisztítható. Fagyérzékeny, így fagyveszélyes helyeken termesztése nem javasolt.
Milotai kései
A Milotai kései a Milotai 10 és a Pedro diófajta keresztezéséből került kialakításra. Igen későn bontja leveleit, így a kései fagyok sincsenek rá veszéllyel. Érési ideje október közepére tehető, ekkor érik el gyümölcsei a 38 mm-es átlagos átmérőjüket is. Nagyméretű gyümölcsei tetszetősök, felületük rendkívül sima. Könnyen törhető és tisztítható, a dióbél minősége még a Milotai 10 fajtáét is felülmúlja.
Hirdetés
Tiszacsécsi 83
Ez a diófajta elsősorban béldióként kerül értékesítésre, amely szeptember vége és október eleje között érik. Nagyméretű gyümölcsei dudoros felülettel rendelkeznek, könnyen törhetőek és tisztíthatóak. A diófa rendkívül korán fordul termőre és igen jól terem.
Alsószentiváni 117
Ez a diófajta is Dr. Szentiványi Péter nemesítő munkájaként látta meg a napvilágot. Béldióként és héjas dióként is egyaránt keresik a piacokon a vásárlók. A tavaszi fagyok nem tesznek benne jelentős károkat, ugyanis későn bontja ki levélzetét. Szeptember utolsó harmadában érnek gyümölcsei, melyek a 36 mm-es átmérőt is meghaladhatják. A gyümölcs héja barázdált, világosbarna színű, a bél színe pedig sárgásbarna. Magas, 65 százalékos olajtartalma mellett kiemelkedő, 20 százalékos fehérjetartalma miatt is kedvelt fajtává vált.
Eszterházi 2
Ezt a fajtát Fertődön szelektálták ki egy francia fajta magonc populációjából. Sokak által kedvelt diófajta, mivel rendkívül jó minőségű a gyümölcse. Amennyire kedvelt, annyira kevesen termesztik, mivel termőképessége gyenge. A gyümölcsök mérete közepes, tojásdad alakúak. Mind a héja, mind pedig a dióbél világos színű, továbbá a dióbélről hiányzik a csersavtartalmú réteg is, ami a kiemelkedő minőségét adja a gyümölcsnek.
Mire hasznosítható a dió?
A diót elsősorban sütemények töltelékeként használják a háziasszonyok, de felhasználási módjai koránt sem merülnek ki ennyiben. Saláták ízesítőjeként is használhatjuk, mivel fogyasztása a vér koleszterinszintjére is pozitív hatással bír. A magvakból kinyert olaja étkezésre és szappangyártásra is fel lehet használni. A diólevélből készült tea pedig bélhurut, magas vérnyomás és bélférgesség ellen is kiváló gyógyszer lehet.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Talajmegújítás és megelőzés: a kukoricatermesztés jövője Magyarországon
A mezőgazdaság folyamatos változások előtt áll, de a Kukorica Kör Egyesület megoldást kínál a kihívásokra. Ebben az évben újra a „Kukoricázz Velünk!” termelési versennyel, az agrár rendezvényeken történő hangsúlyos megjelenésükkel és hasznos szakmai tartalmakkal segítették a gazdákat a hatékonyabb termesztési technológiák elsajátításában.
Közel hét évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra
A UPL cégcsoport tagjaként az Advanta Seeds nemesítőház európai és észak-amerikai prémium portfólióját az Alta Seeds vetőmagok képviselik. Magyarországi leányvállalatunk, az Advanta Seeds Hungary Kft. 2024-ben alakult.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatBioNutria Bór lombtrágya, Dánia
Több mint 1.000 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés