Fordulat a glifozát-engedélyek ügyében: 4 ország újraértékeli a hatóanyagot
Az Európai Bizottság javaslatára Franciaország, Hollandia, Magyarország és Svédország közös jelentéstevőként értékeli a glifozát - növényvédő szer hatóanyag - megújítását. A Bizottság biztosítani szeretné a lehetőséget, hogy ne egy jelentéstevő tagállam, hanem több és együttesen végezze az értékelést. Ennek megfelelően módosítani szükséges a hatóanyagok megújítási eljárását szabályozó 884/2012. számú bizottsági végrehajtási rendeletet.
A Nébih számolt be arról, hogy Franciaország, Hollandia, Svédország és Magyarország képviselői megállapodtak abban, hogy közös jelentéstevőként végzik a hatóanyaghoz beadott dosszié értékelését. Ezután pedig egy mindegyikük által elfogadott jelentés-tervezetet nyújtanak be az EFSA-nak (Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság) 2021-ig. A csoport a felkészülést és a szakértői munkát AAG (the Assessment Group on Glyphosate - Glifozát-értékelő csoport) néven kezdi meg. Magyarország részéről ezt a feladatot, azaz a dokumentáció értékelését a Nébih fogja végezni.
Jövő nyárig kell beadni a teljes anyagot
Az ügy azért fontos, mert 2017 decemberében 5 évre, 2022 végéig hosszabbodott meg a glifozát hatóanyag engedélye. Az eljárás alapján a megújításra vonatkozó kérelmet 2019. december 15-ig kell benyújtania az érdekelt növényvédő szer gyártó cég(ek)nek. A teljes dokumentációt 2020. június 15-ig kell benyújtani, ami az újraértékelés alapját fogja képezni.
Hirdetés
További és a folyamattal kapcsolatos információk találhatóak az Európai Bizottság honlapján, ide kattintva.
A glifozát nélküli gazdálkodás sok milliárd dolláros károkat okozna
A GMO-kultúrák és GMO-eredetű élelmiszerek általános betiltásával a gazdaságok termelésében és ezt követően a glifozáttoleráns kultúrák kiesésével világszerte jelentős veszteségek várhatók. A glifozát nélküli gazdálkodás megvalósulása esetére 6,7 milliárd dollár kiesést jósolnak a világon a szója-, a kukorica- és a repcetermés csökkenése miatt. A szójánál 18,6 millió tonna, a kukoricánál 3,1 millió tonna, a repcénél 1,44 millió tonna termésveszteség várható a glifozát teljes betiltása esetén. A kieső glifozát helyettesítéséhez szükséges 8,2 millió kg gyomirtó hatóanyagköltsége, továbbá az ezen gyomirtószerek okozta környezetkárosodás plusz veszteséget jelent. Ehhez jön még a mezőgazdasági művelő eszközök és talaj szénháztatásának csökkenése okozta megnövekedett széndioxid-kibocsátás.
[csali-szalag]
Gondoljon már most a gyomirtásra! Kattintson a képre és kérje az ingyenes listát arról, hogy milyen gyom ellen melyik gyomirtó szer a leghatékonyabb!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés