Forradalmat hozhat a mezőgazdaságban az 5G hálózat
A következő generációs mobilhálózat az élet számos területén hoz majd elképesztő változásokat, az 5G több iparágat alakít majd át teljesen. A növénytermesztés és az állattenyésztés az elmúlt bő 10 ezer évben mindig az adott kor legújabb technikai újdonságait használva fejlődött. Így van ez a 21. században is: a gazdálkodók számos fejlesztést használnak annak érdekében, hogy maximalizálják a terméshozamot és csökkentsék a veszteségek esélyét. Az 5G mobilinternet elterjedése pedig teljesen új szintre emelheti az okos gazdálkodást.
Az Mfor írta meg, hogy 5G a jelenleg használt 4. generációs hálózatokhoz hasonlítva óriási előrelépést jelent majd. Jóval nagyobbat, mint a 4G hozott elődjéhez, a 3G-hez képest. Az adatátviteli sebesség nagyságrendekkel lesz nagyobb, rendkívül rövid válaszidővel. Ezeken túl az egyidejűleg kezelt kapcsolatok száma is jelentősen meghaladja a korábbi technológiák lehetőségeit. Így az 5G hálózat lehetővé teszi, hogy a mezőgazdaságban tömegesen használjanak olyan vezeték nélküli érzékelőket, drónokat és más digitális elemző eszközöket, amelyek képesek a gazdákat adatokkal ellátni például a talaj tápanyag-ellátottságáról, a növények vagy állatok állapotáról vagy a kártevők megjelenéséről - írták.
Ahogy az érzékelőkből egyre többet helyeznek ki a mezőgazdaságban, úgy lesz egyre nagyobb a kezelendő adatmennyiség. A növekvő adattömeg gyors mozgatásához pedig az 5G hálózatok elterjedése jelentős segítséget nyújt. Ezáltal az adatok elemzése, a megfelelő válaszok kidolgozása és az okos eszközökhöz történő eljuttatása is jóval kevesebb időt vesz igénybe.
Hirdetés
Ilyen az igazán okos földművelés
A termelési körülmények valós idejű ismerete lehetővé teszi, hogy a gazdák azonnali döntéseket hozzanak, ha a talajban tápanyag-utánpótlásra vagy műtrágyázásra van szükség, esetleg a víztartalom csökken olyan szintre, ami az öntözőrendszerek beindítását igényli. Akár a műtrágya kijuttatása, akár az öntözés történhet már "okos" eszközök segítségével - ezek a gépek közti (machine 2 machine - m2m) kommunikációnak köszönhetően akár automatikusan is végbe mehetnek. Az érzékelők az 5G hálózaton keresztül villámgyorsan az adatközpontba juttatják az információt a hiányról, az adatközpontban elkészül az elemzés arról, milyen és mennyi műtrágyát vagy épp vizet kell kijuttatni a földekre, majd ugyancsak az 5G hálózaton keresztül utasítják a termőterületre telepített rendszereket a cselekvésre. Eközben az egész folyamatról értesítést küldenek a gazdának, szükség esetén egy adott állapotban jóváhagyást kérve a javasolt beavatkozásra.
Az okos érzékelők, a drónokra szerelt kamerák nagyfelbontású képeit elemző rendszerek abban is segíthenek, hogy az esetleges fertőzéseket, kártevőket a megjelenés korai fázisában észleljék. Minél hamarabb veszik észre ezeket, annál gyorsabban tudnak beavatkozni a részben vagy teljesen automatizált rendszerek. Így nem csak nagyobb eséllyel a sikeres védekezésre, de adott esetben kevesebb vegyszer használatával háríthatóak el a termést fenyegető helyzetek. Ahogy a drónok vezérlése, úgy a drónok kamerái által rögzített képek, videók továbbítása is csak nagy sebességű hálózaton keresztül történhet gyorsan és megbízhatóan. Az 5G hálózat ezen a téren is óriási fejlődést hoz.
Nagyon jókor jön az 5G
A mezőgazdaság fejlődését a mobilhálózati technológia fejlődése egy olyan időszakban segítheti, amikor a növekvő globális népesség egyre nagyobb élelmiszerigényét úgy kellene kielégíteni, hogy közben mérsékeljük a bolygó erőforrásainak túlzott felhasználását. Az újgenerációs mobilhálózatok segíthetnek radikálisan javítani a mezőgazdaság hatékonyságát és így a megtermelt élelmiszer mennyiségét növelni anélkül, hogy a termőterületek, legelők további bővítésére lenne szükség akár az erdők rovására. Az 5G által lehetővé váló automatizálás pedig a munkaerőhiánnyal küzdő gazdaságok számára is megoldást kínálhat.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés