Egy eszköz annyit ér, amennyit a felhasználója ki tud belőle hozni. Éppen ezért a gyártók és forgalmazók számára észszerű cél, hogy segítsék a felhasználókat a rendszerek minél gyorsabb és pontosabb használatában. Az Agropilot Kft. ügyvezetője, Karpjuk György mesélt arról, hogyan érdemes használni a munkagépvezérlés funkcióit a helyspecifikus gazdálkodásban és hogy ők milyen újdonságokkal könnyítik meg a termelők munkáját. Mindezt akár szezon közepén, távoli segítségnyújtással, azonnal.

Hogyan viszonyulnak a hazai gazdálkodók a precíziós mezőgazdasági alkalmazásokhoz?

Általánosságban elmondható, hogy nagy az érdeklődés a precíziós technológiai elemek iránt, azonban ezen belül igen vegyes a kép. Sajnálatos módon nagyon jellemző, hogy az ár alapján ítélik meg az eszközöket és hoznak döntést a gazdálkodók. GPS és GPS között óriási különbség lehet. Beszélhetünk egy egyszerű sorvezető készülékről, egy ISOBUS-képes terminálról és egy RTK automata kormányzásról is. Mindegyik GPS-alapon működik, de mást tud. A jó kiindulási alap itt annak kiderítése, hogy mit szeretne elérni a gazda? Amint ez ismert, következhet annak átbeszélése, hogy ezt a célt milyen eszközökkel és mennyiből lehet megvalósítani.

Munkagépvezérlés mesterfokon: a Topcon gépfüggetlen GPS-rendszerek kezelése egyszerű és logikus - Fotó: Adam's Photovision

Kevésbé számítanának az árak, ha lenne közvetlen támogatás a modern gazdálkodás eszközeire. Mégis hogyan lehet a beruházás megtérülési arányát javítani vagy annak idejét lerövidíteni?

Célzott támogatás sajnos valóban nincs, esetenként gépes pályázatok részeként GPS-eszköz beruházások is megvalósíthatóak voltak, mint gép opciók. Az utóbbi időben egyre többet hallani, hogy a Digitális Agrárstratégia (DAS) keretein belül várható a technológiai fejlesztés támogatása, illetve beszélnek még az RTK-jel díjmentessé tételéről is. Nyugat-Európában hasonló pályázatok évek óta elérhetőek voltak, úgy gondolom, hogy a magyar gazdáknak is szükségük lenne egy legalább 30-50 százalékos intenzitású támogatásra versenyképességük javítása érdekében.

Mire számít idén az Agropilot Kft. csapata a magyar piacon?

Várhatóan továbbra is az automata kormányzás lesz a legfontosabb technológiai beruházás a gazdák részéről. A másik fontos terület pedig az adatgyűjtés lesz. Itt elsősorban a hozamtérképező rendszerekre gondolok. Ez ugyanis jó alapot teremt a későbbi differenciált kijuttatás megvalósításához. A munkagépvezérléseket sokan nagyon bonyolultnak, drágának tartják, és azt gondolják, hogy a saját gépük nem megfelelő rá. Pedig a legtöbb használatban lévő gép alkalmas valamilyen szintű továbbfejlesztésre vagy vezérlésre. Ráadásul viszonylag minimális költséggel. Például egy permetezés szakaszvezérlése különösebb kezelői tudás nélkül alkalmazható, ha már megvan az automata kormányzás. A permetező automatikusan kapcsolgatja a szakaszait, amikor lefedett területre ér vagy elhagyja a táblát. Így a gazda máris 6-10 százalékos megtakarítással számolhat a munkagépvezérlés alkalmazásával, pedig ugyanazt csinálja, mint előtte.

Az Agropilot Kft. ügyvezetője, Karpjuk György mesélt arról, hogyan érdemes használni a munkagépvezérlés funkcióit a helyspecifikus gazdálkodásban - kép: Adam's Photovision

Nagyon sok szakértő hangsúlyozza az adatgyűjtés fontosságát. Hogyan valósul ez meg és lehet-e egyszerűsíteni a folyamatot a gyakorlatban?

Az teljesen egyértelmű, hogy szükség van az adatgyűjtésre és azt minél előbb meg kell kezdeni, hiszen erre lehet majd alapozni egy differenciált kijuttatást. Az adatgyűjtés egyik legjobb módja a kombájnokban alkalmazott hozamtérképező rendszer, melynek használatával évről-évre megbizonyosodhatunk róla, hogy területeink egyes foltjai milyen eredményeket hoztak, majd ezekre alapozva megvizsgálhatóak azok okai. Az egyes táblarészek kedvező, vagy éppen gyenge eredményeinek számos oka lehet a domborzati tényezőtől kezdve, a vadkáron át a tápanyag ellátottságon keresztül egy esetleges talajtömörödöttségig, melyre további vizsgálatokkal és a gazda saját tábláinak több éves ismeretével lehet reagálni. Az általunk forgalmazott eszközök egyik nagy előnye, hogy a teljes gazdálkodási ciklus során segíteni tudja felhasználóját. Mondok egy példát: a tavasszal vetéshez használt automata kormányzási rendszer antennája és monitora alkalmas arra, hogy a betakarítási szezonban adatgyűjtést végezzen hozamtérképező rendszerként funkcionálva, majd az aratás végeztével az őszi talajmunkák során ismét traktorban használható.

Ilyen a modern munkagépvezérlés: látványos és logikus a Topcon eszköze - Kép: Adam's Photovision

Hogyan segítik a gépkezelőket abban, hogy megtanulják használni ezeket a rendszereket?

Nagy hangsúlyt fektetünk a gépkezelők tudásának fejlesztésére. Minden rendszer sikeressége azon alapszik, hogy mit hozunk ki belőle. Hiába tud nagyon sokat egy eszköz, ha azt a tudást nem használja ki a kezelője. Ezt a tudást nyilván nem lehet egyszerre átadni, ezért lépésről lépésre, szezonról szezonra építjük egymásra az ismereteket. Fontos a folyamatos tájékoztatás és kapcsolattartás annak érdekében, hogy az információk naprakészen rendelkezésre álljanak a felhasználóknál. Ez esetünkben nagyon rugalmasan és kötetlen formában történik a visszajelzések szerint. Nagy népszerűségnek örvendtek a szezon előtti kihelyezett gépkezelői oktatásaink is, ahol a gazdálkodóknak saját gépeiken, gyakorlatiasan mutattuk be az eszközök helyes használatát.

Milyenek a visszajelzések a gyakorlati, helyszíni képzésekről?

Nagyon pozitív visszajelzések érkeztek. Azt tapasztaljuk, hogy az emberek jobban mernek kérdezni a saját környezetükben, a saját munkatársak között, ezért ez nagyon hatékony módja a tanulásnak.

A Topcon univerzális terminálja egyben kezeli az adatokat és egyszerűsíti a rendszer vezérlését - Fotó: Adam's Photovision

Az Agropilot Kft. egy új termékkel is készült 2019-re a munkagépvezérlés terén. Kérem, mutassa be ezt!

Így van. A System 230 fantázianevű csomag volt a tavasz fő újdonsága. Ennek az automata kormányzási rendszernek egyik nagy előnye, hogy kedvező áron lehet széleskörűen fejleszthető eszközhöz jutni. Ez jól illeszkedik a hazai gazdaságok igényeihez, hiszen a legtöbben automata kormányzás, vagy sorvezető beruházással lépnek az automatizáció ösvényére, majd 1-2 év elteltével elkezdenek az ISOBUS munkagépek irányába kacsingatni, vagy a meglévő gépeiket szeretnék mondjuk automatikusan szakaszolhatóvá alakítani. Erre kiváló ez az összeállítás, hiszen a kormányzási pontosságot nézve ugyanarra a magas teljesítményszintre képes. A Topcon rendszerek valamennyi előnyét tartalmazza: AES-35 kormányautomatika, kormányszögszenzor, HORIZON szoftver, stb. Ugyanakkor egy ISOBUS-képes kijelzőről beszélünk, tehát az ehhez opciózott munkagépek is üzemeltethetők az X23 monitorról, de egy akármilyen egyszerű permetezőgép automatikus szakaszvezérlése is kivitelezhető a használatával.

Az Agropilot Kft. többféle terméket kínál, ezek közül a Topcon univerzális terminálja egyben kezeli az adatokat és egyszerűsíti a rendszer vezérlését - Fotó: Adam's Photovision
Nemrég a szervizszolgáltatás terén is bevezettek egy újdonságot. Ha bármilyen gond adódik a GPS rendszerrel, azonnal segíteni tudnak. Hogyan működik ez a gyakorlatban?

A távfelügyeleti szolgáltatásunkkal úgy segítjük a gazdákat, hogy nem kell személyesen kiszállnunk. A rendszer lényege, hogy a GPS-monitor képét a kezelő kezdeményezésével át tudjuk venni egy laptopra, tabletre, vagy telefonra, így olyan, mintha a szervizes munkatárs ott ülne a gépkezelő mellett. A megoldás nagy előnye, hogy nem csak látjuk a kijelző képét, de aktívan be is tudunk avatkozni, és valamennyi beállítás módosítását/ellenőrzését el lehet végezni a távolból, legyen az jármű geometria, vagy kormányzási értékek. Ez távfelügyeleti rendszer hiányában személyes kiszállást igényelt. Amennyiben a probléma jellege mégis személyes kiszállást igényel, a szervizes kolléga már tudja, milyen feladattal áll szemben, milyen alkatrészekre lesz szükség, és a begyűjtött információk alapján ki tud zárni több hibát is ezáltal gyorsabb a javítás. A távsegítség a monitoron keresztül vehető igénybe. Csak meg kell nyomni a gombot és érkezik a segítség.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás