Gombnyomásra érkezik a segítség a Topcon GPS rendszerek távfelügyeleti szolgáltatásának köszönhetően
Egy eszköz annyit ér, amennyit a felhasználója ki tud belőle hozni. Éppen ezért a gyártók és forgalmazók számára észszerű cél, hogy segítsék a felhasználókat a rendszerek minél gyorsabb és pontosabb használatában. Az Agropilot Kft. ügyvezetője, Karpjuk György mesélt arról, hogyan érdemes használni a munkagépvezérlés funkcióit a helyspecifikus gazdálkodásban és hogy ők milyen újdonságokkal könnyítik meg a termelők munkáját. Mindezt akár szezon közepén, távoli segítségnyújtással, azonnal.
Hogyan viszonyulnak a hazai gazdálkodók a precíziós mezőgazdasági alkalmazásokhoz?
Általánosságban elmondható, hogy nagy az érdeklődés a precíziós technológiai elemek iránt, azonban ezen belül igen vegyes a kép. Sajnálatos módon nagyon jellemző, hogy az ár alapján ítélik meg az eszközöket és hoznak döntést a gazdálkodók. GPS és GPS között óriási különbség lehet. Beszélhetünk egy egyszerű sorvezető készülékről, egy ISOBUS-képes terminálról és egy RTK automata kormányzásról is. Mindegyik GPS-alapon működik, de mást tud. A jó kiindulási alap itt annak kiderítése, hogy mit szeretne elérni a gazda? Amint ez ismert, következhet annak átbeszélése, hogy ezt a célt milyen eszközökkel és mennyiből lehet megvalósítani.
Hirdetés
Kevésbé számítanának az árak, ha lenne közvetlen támogatás a modern gazdálkodás eszközeire. Mégis hogyan lehet a beruházás megtérülési arányát javítani vagy annak idejét lerövidíteni?
Célzott támogatás sajnos valóban nincs, esetenként gépes pályázatok részeként GPS-eszköz beruházások is megvalósíthatóak voltak, mint gép opciók. Az utóbbi időben egyre többet hallani, hogy a Digitális Agrárstratégia (DAS) keretein belül várható a technológiai fejlesztés támogatása, illetve beszélnek még az RTK-jel díjmentessé tételéről is. Nyugat-Európában hasonló pályázatok évek óta elérhetőek voltak, úgy gondolom, hogy a magyar gazdáknak is szükségük lenne egy legalább 30-50 százalékos intenzitású támogatásra versenyképességük javítása érdekében.
Mire számít idén az Agropilot Kft. csapata a magyar piacon?
Várhatóan továbbra is az automata kormányzás lesz a legfontosabb technológiai beruházás a gazdák részéről. A másik fontos terület pedig az adatgyűjtés lesz. Itt elsősorban a hozamtérképező rendszerekre gondolok. Ez ugyanis jó alapot teremt a későbbi differenciált kijuttatás megvalósításához. A munkagépvezérléseket sokan nagyon bonyolultnak, drágának tartják, és azt gondolják, hogy a saját gépük nem megfelelő rá. Pedig a legtöbb használatban lévő gép alkalmas valamilyen szintű továbbfejlesztésre vagy vezérlésre. Ráadásul viszonylag minimális költséggel. Például egy permetezés szakaszvezérlése különösebb kezelői tudás nélkül alkalmazható, ha már megvan az automata kormányzás. A permetező automatikusan kapcsolgatja a szakaszait, amikor lefedett területre ér vagy elhagyja a táblát. Így a gazda máris 6-10 százalékos megtakarítással számolhat a munkagépvezérlés alkalmazásával, pedig ugyanazt csinálja, mint előtte.
Nagyon sok szakértő hangsúlyozza az adatgyűjtés fontosságát. Hogyan valósul ez meg és lehet-e egyszerűsíteni a folyamatot a gyakorlatban?
Az teljesen egyértelmű, hogy szükség van az adatgyűjtésre és azt minél előbb meg kell kezdeni, hiszen erre lehet majd alapozni egy differenciált kijuttatást. Az adatgyűjtés egyik legjobb módja a kombájnokban alkalmazott hozamtérképező rendszer, melynek használatával évről-évre megbizonyosodhatunk róla, hogy területeink egyes foltjai milyen eredményeket hoztak, majd ezekre alapozva megvizsgálhatóak azok okai. Az egyes táblarészek kedvező, vagy éppen gyenge eredményeinek számos oka lehet a domborzati tényezőtől kezdve, a vadkáron át a tápanyag ellátottságon keresztül egy esetleges talajtömörödöttségig, melyre további vizsgálatokkal és a gazda saját tábláinak több éves ismeretével lehet reagálni. Az általunk forgalmazott eszközök egyik nagy előnye, hogy a teljes gazdálkodási ciklus során segíteni tudja felhasználóját. Mondok egy példát: a tavasszal vetéshez használt automata kormányzási rendszer antennája és monitora alkalmas arra, hogy a betakarítási szezonban adatgyűjtést végezzen hozamtérképező rendszerként funkcionálva, majd az aratás végeztével az őszi talajmunkák során ismét traktorban használható.
Hogyan segítik a gépkezelőket abban, hogy megtanulják használni ezeket a rendszereket?
Nagy hangsúlyt fektetünk a gépkezelők tudásának fejlesztésére. Minden rendszer sikeressége azon alapszik, hogy mit hozunk ki belőle. Hiába tud nagyon sokat egy eszköz, ha azt a tudást nem használja ki a kezelője. Ezt a tudást nyilván nem lehet egyszerre átadni, ezért lépésről lépésre, szezonról szezonra építjük egymásra az ismereteket. Fontos a folyamatos tájékoztatás és kapcsolattartás annak érdekében, hogy az információk naprakészen rendelkezésre álljanak a felhasználóknál. Ez esetünkben nagyon rugalmasan és kötetlen formában történik a visszajelzések szerint. Nagy népszerűségnek örvendtek a szezon előtti kihelyezett gépkezelői oktatásaink is, ahol a gazdálkodóknak saját gépeiken, gyakorlatiasan mutattuk be az eszközök helyes használatát.
Milyenek a visszajelzések a gyakorlati, helyszíni képzésekről?
Nagyon pozitív visszajelzések érkeztek. Azt tapasztaljuk, hogy az emberek jobban mernek kérdezni a saját környezetükben, a saját munkatársak között, ezért ez nagyon hatékony módja a tanulásnak.
Az Agropilot Kft. egy új termékkel is készült 2019-re a munkagépvezérlés terén. Kérem, mutassa be ezt!
Így van. A System 230 fantázianevű csomag volt a tavasz fő újdonsága. Ennek az automata kormányzási rendszernek egyik nagy előnye, hogy kedvező áron lehet széleskörűen fejleszthető eszközhöz jutni. Ez jól illeszkedik a hazai gazdaságok igényeihez, hiszen a legtöbben automata kormányzás, vagy sorvezető beruházással lépnek az automatizáció ösvényére, majd 1-2 év elteltével elkezdenek az ISOBUS munkagépek irányába kacsingatni, vagy a meglévő gépeiket szeretnék mondjuk automatikusan szakaszolhatóvá alakítani. Erre kiváló ez az összeállítás, hiszen a kormányzási pontosságot nézve ugyanarra a magas teljesítményszintre képes. A Topcon rendszerek valamennyi előnyét tartalmazza: AES-35 kormányautomatika, kormányszögszenzor, HORIZON szoftver, stb. Ugyanakkor egy ISOBUS-képes kijelzőről beszélünk, tehát az ehhez opciózott munkagépek is üzemeltethetők az X23 monitorról, de egy akármilyen egyszerű permetezőgép automatikus szakaszvezérlése is kivitelezhető a használatával.
Nemrég a szervizszolgáltatás terén is bevezettek egy újdonságot. Ha bármilyen gond adódik a GPS rendszerrel, azonnal segíteni tudnak. Hogyan működik ez a gyakorlatban?
A távfelügyeleti szolgáltatásunkkal úgy segítjük a gazdákat, hogy nem kell személyesen kiszállnunk. A rendszer lényege, hogy a GPS-monitor képét a kezelő kezdeményezésével át tudjuk venni egy laptopra, tabletre, vagy telefonra, így olyan, mintha a szervizes munkatárs ott ülne a gépkezelő mellett. A megoldás nagy előnye, hogy nem csak látjuk a kijelző képét, de aktívan be is tudunk avatkozni, és valamennyi beállítás módosítását/ellenőrzését el lehet végezni a távolból, legyen az jármű geometria, vagy kormányzási értékek. Ez távfelügyeleti rendszer hiányában személyes kiszállást igényelt. Amennyiben a probléma jellege mégis személyes kiszállást igényel, a szervizes kolléga már tudja, milyen feladattal áll szemben, milyen alkatrészekre lesz szükség, és a begyűjtött információk alapján ki tud zárni több hibát is ezáltal gyorsabb a javítás. A távsegítség a monitoron keresztül vehető igénybe. Csak meg kell nyomni a gombot és érkezik a segítség.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés