Hagyományos vagy gyorspácolt? Melyik sonkát tegyük az asztalra?
Közeleg a Húsvét és vele együtt a hazai sonkapiac kiemelt időszaka. Vásárlás előtt azonban célszerű mindenkinek tájékozódni, mit is tesz az ünnepi asztalra, mert a sonkák között is van már számtalan fajta.
A húsvéti sonkákat alapvetően két csoportba sorolhatjuk. Az egyik a hagyományosan pácolt sonka. Azt a sonkát nevezzük így, ami hosszú hetek során kapja meg a pácanyagot, ami lassan szívódik fel a húsba. A folyamat és a füstölés során nyeri el a hús az érettségét és a jellegzetes aromáját, valamint az érés során a víztartalmának jelentős részét is elveszíti.
A másik változat az úgynevezett gyorspácolt sonka. Ezek a sonkák gyorspácolás, füstölés és érlelési folyamat során nyerik el végleges ízüket és állagukat. Az így készített sonka nem hogy leadja a víztartalmát, hanem pont ellenkezőleg: súlyának akár 30 százalékát helyettesítő víz is kerülhet a termékbe. Ilyen sonka vásárlása esetén fokozottan észnél kell lenniük a vásárlóknak: ha már felvágatlan állapotban is jelentős mennyiségű vizet ereszt a sonka, akkor az már jelentős mennyiségű páclétartalomra utal, élvezeti értéke romlik.
Hirdetés
Sertéssonka kizárólag combból és lapockából készülhet. Előfordul olyan eset is, hogy a megvásárolni kívánt termékre nem a „sonka” megjelölés kerül, hanem pácolt, füstölt comb vagy pácolt, füstölt lapocka. Ennek oka, hogy a termék nem felel meg 100 százalékban a sonka előírásainak. Ettől függetlenül ezek a termékek is szabályosan előállított és forgalmazott élelmiszerek.
Manapság már nem csak sertésből készül sonka, találkozhatunk marha, valamint vadhúsból készített sonkával is. Külön érdekesség, hogy akár baromfiból is készülhet sonka.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés