A mezőgazdaságba is begyűrűzött a negyedik ipari forradalom, a jövő gazdaságában a termőterületre szenzorokat telepítenek, amelyek mérik a talaj nedvességtartalmát, tápanyag-ellátottságát, hőmérsékletét, a kultúrnövények fejlődését és egyéb tulajdonságait. Az érzékelők a mért adatokat automatikusan továbbítják egy számítógépes felhős rendszerbe, ahol az elemzi azokat. A termelő lekérheti az eredményt az okostelefonjára, számítógépére vagy közvetlenül a munkagép fedélzeti egységére. Ez pedig az elemzés ajánlása alapján automatikusan adagolja a vetőmagot, a műtrágyát és a növényvédő szert.

A Bitport.hu anyaga szerint miközben a világ leginkább az ipar digitalizációjáról, ipar 4.0-ról beszél, a mezőgazdaságban is digitális forradalom zajlik. Ez megoldást ígér arra a kihívásra, hogy miközben a Föld népessége nő, a termelésbe bevonható terület csökken. Az ökológiai kihívások és a klímaváltozás hatásai egyre kiszámíthatatlanabbá teszik az élelmiszertermelést. Ezért úgy kell növelni a mezőgazdaság termelékenységet, hogy közben csökkenjen a környezetszennyezés és a termeléssel járó szén-dioxid-kibocsátás is.

A szenzorok segítségével teljesen megváltozik és hatékonyabbá válik a mezőgazdasági termelés - Fotó: Adam's Photovision

Gyorsuló digitális agrárfejlődés

Azt, hogy milyen tempóban hódítja meg a digitalizáció a mezőgazdaságot, szemléletesen mutatja a Research and Market egy tavalyi kutatása. 2018-ban a mezőgazdasági robotok globális piaca 4,1 milliárd dollár volt, ami 2024-re meghaladhatja a 10 milliárd dollárt. És ez a digitális vagy precíziós mezőgazdaság csak egy szegmensét adja. A fenntartható mezőgazdaságot egyre inkább digitális ökoszisztémaként érdemes elképzelni. Ebben autonóm drónok és munkagépek, szenzorok és felhős rendszerek folyamatos kapcsolatán alapul a termelés a vetéstől egészen a betakarításig. Az állattenyésztésben az állatok élettani adatait figyelő szenzorok használatától az automata fejőgépekig szintén a modern technológia segíti, hogy a gazdálkodás hatékonyabb legyen, és mégis kisebb környezeti terheléssel járjon.

A nagyobb gazdaságok kiváltsága

A mezőgazdaságban a hatékonyság nagyban összefügg a fenntarthatósággal. Ilyen például, ha adatgyűjtéssel pontosan meg lehet határozni a növények állapotát, pontosabban lehet adagolni a növényvédő szereket, a műtrágyát és öntözéshez szükséges vizet. Ezzel egyszerre lehet csökkenteni a környezeti terhelést és a termelés költségeit. Ehhez azonban a cikk szerint nagyon sok pénz kell, ami még a fejlett országokban is komoly kihívást jelent.

Egy német digitalizációs szervezet, a BitKom április végén adott ki egy kutatásról készített anyagot a német mezőgazdaság digitalizációs állapotáról. A felmérés szerint a német termelők négyötöde használ valamilyen digitalizációs technológiát, főleg GPS-vezérlésű munkagépeket. A továbblépést azonban a megfelelő szakemberek hiánya akadályozza, ezt a gazdálkodók közel fele említette meg. A kitöltők ötöde szerint az ilyen digitalizációs beruházások túl kockázatosak, mert drágák és egyelőre alacsony a (rövid távú) megtérülésük valószínűsége.

Az adat lesz a kulcs és a kincs

A hátráltató tényezők ellenére a kézi munkafolyamatokat kiváltó robotok egyre többen vannak az agráriumban. A továbblépéshez azonban még más is kell: az adat. Azonban a mezőgazdaságnak van egy különleges tulajdonsága az iparhoz képest. Az igazi értéket a különböző, sokszor egymással versenyző gazdaságokból származó adatok összessége jelenti. Ehhez egységesen kell kezelni más-más tulajdonos birtokában lévő területeket, ami csak nagyobb területi kooperációval jöhet létre. Ezt egyre inkább elfogadják a mezőgazdasági vállalkozók is. A több adat több tudást jelent, ami minden együttműködőnek hasznosabb, mintha csak a saját adatai alapján döntene.

Így a mezőgazdaságban is kulcsszóvá vált a konnektivitás, amikor különböző gazdasági egységek és fizikailag egymástól távoli eszközök (szenzorok, felhős rendszerek, munkagépek) kapcsolódnak össze. Az együttműködés fontosságát egyébként a BitKon-kutatás is kimutatta. A válaszadók nagy többsége hajlandó lenne részt venni egy olyan adatszolgáltatási rendszerben, amelynek végső eredménye a hatékonyság növelése - írták.

Egyre komolyabb ágazat lesz az agtech

A digitalizációs törekvések létrehozták a mezőgazdaság fintechjeit, csak ezeket a startupokat agtecheknek (agriculture technology) nevezik. Érdekes képet mutat az agtech világáról, illetve a fejlődési irányokról a StartupCity egy összeállítása, ami a legígéretesebb agtech cégekről szól. A tizenötös listán több olyan cég is van, amelyik adatgyűjtéssel és -elemzéssel foglalkozik, például deep learning vagy mesterséges intelligencia használatával. A mezőgazdaságban az adatok speciális helyzetét jól szemlélteti a listán található Farmobile cég fejlesztése. A vállalkozás abból indult ki, hogy a gazdálkodók egymással megosztott adatai és az azokból kinyerhető információk jelentik az igazi értéket. Ehhez standardizált adatformátumra van szükség. Ezt biztosítja a startup szolgáltatása, igaz, egyelőre csak a munkagép-flotta üzemeltetéséhez. Az egységes formátumra hozott adatok elemzése segít az alapvető költségtényezők tervezésében, az erőforrások optimalizálásában, összességében a pontosabb tervezésben és a kockázatok felmérésében és kezelésében.

Agrárrobotok és drágaság

A robotok is egyre jelentősebb szerepet kapnak a kézimunka-igényes termelésben. Vannak kísérletek például arra, hogy a legtöbb emberi munkát igénylő zöldségtermesztést automatizálják. Ennél a vetőmagok kijuttatásától a gyomtalanításon át a betakarításig gépek végeznek minden folyamatot. A kifinomult képfelismerő technológiákkal az is megoldható, hogy a robotok felismerjék a gyümölcsök, zöldségek érettségi állapotát, és csak az arra alkalmas stádiumban lévő terményt szedjék le. Az ígéretes technológiákat egyelőre csak a legtőkeerősebb agrárvállalkozások engedhetik meg maguknak. Ezek a technológiák ugyanis egyelőre jóval nagyobb befektetést igényelnek, mint a hagyományos megoldások, miközben a BitKon kutatása szerint a gazdálkodók az IT-biztonsági kockázatoktól is tartanak - írták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás