A kiskertekben megjelenő gyomok a kultúrnövények versenytársai kertészeti szempontból. Igyekeznek a vizet, tápanyagokat elvonni azoktól, és ha föléjük nőnek, még a napfényt is eltakarják. Érdemes megismerni a kertekben gyakran megjelenő gyomokat, mert akkor jobban lehet védekezni ellenük. Vannak például egyáltalán nem veszélyes gyomok, melyek nem túl szaporák, és nem nőnek túl magasra. Fontos összefoglaló a kerti növényvédelem témájáról.

Az Agrárszektor anyagát szemléztük. Eszerint gyomnak számít minden olyan növény, ami nem jó helyen van, nem kell oda, ahol éppen kinőtt. Ez egy igen szubjektív kategória, hiszen például a tyúkhúr fogyasztható salátaként, teája koleszterincsökkentő, így gyógynövény is. Ám ha a zöldséges ágyást igyekszik ellepni, akkor gyom. Gyomnak tekinthető az árvakelés is: amit előző évben termesztettünk, elszórva magját a következő évben kikelhet. Ám nem biztos, hogy ott ismét jó helyen van. És akkor még nem beszéltünk a távoli tájak növényeiről, például az érintésre leveleit összecsukó mimóza nálunk kedvelt szobanövény, míg eredeti élőhelyén üldözött gyom - fogalmaztak.

A kiskertekben megjelenő gyomok a kultúrnövények versenytársai kertészeti szempontból, összefoglaló segít a kerti növényvédelem témájában

A gyomok jelenlétének hátrányai

A létért való küzdelem során a gyomok is versenyeznek a korlátozottan jelenlévő, de a növényi élethez szükséges tényezőkért. Ilyen a hely, a víz és a benne lévő tápanyagok, valamint a fény. A gyomok nagy stratégák, kikelésük után igen intenzíven növekednek, ebben kultúrnövényeink többsége hátránnyal indul. A gyomok kórokozók, kártevők köztesgazdái is lehetnek, ami szintén hátrány az eredményes termesztés során.

Gyomirtási módszerek

Korábban sokan esküdtek a gyomirtó szerekre, ám az egyre egészségtudatosabb szemlélet, és e szerek magas ára miatt egyre többen más alternatívákat választanak. Az utóbbi időben a gyomirtás miatt a gyomszabályozás jött a divatba, hiszen nem szükséges a gyomokat totálisan kiirtani, elég csak olyan szinten tartani a gyomfertőzöttséget, hogy az ne legyen hátrányos hatással a kertek növényeire.

Fontos a gyomfelismerés

Érdemes megismerni a kertekben gyakran megjelenő gyomokat, mert akkor jobban lehet védekezni ellenük. Vannak egyáltalán nem veszélyes gyomok, melyek nem túl szaporák, nem nőnek túl magasra. Az egynyári gyomok is általában kevésbé veszélyesek, mint az évelők. Az invazív gyomok azonban nagyon gyorsan képesek terjedni, emiatt ezekre is jobban oda kell figyelni, hogy ne lepjék el a kertet - írták.

A mechanikai gyomirtás

A cikk szerint a legegyszerűbb módszer a mechanikai gyomirtás, azaz a gyomlálás, vagy a kapálás. Előbbinél gyökerestől távolítjuk el a gyomokat, utóbbinál ez nem biztos, hogy sikerül. Hatékonyabb, ha gyökerestől szedjük ki a gyomokat, mert ha a gyökér, vagy annak darabja a földben marad, akkor előbb utóbb kihajt. A taracknál például kimutatták, ha gyökerének csupán 5 százaléka, azaz egy kis darabja marad a talajban, arról képes magát újra reprodukálni a növény. Ám a bennmaradó gyökereknek megvan az az előnyük (nem a taracknál, hanem a kevésbé agresszívan terjedő gyomfajoknál), hogy összetartják a talajt, így a szél és víz eróziós hatása kevésbé tud érvényesülni, tehát annak is van előnye esetenként, ha a gyökér a földben marad - közölték.

Gyomprevenció

A megelőzésre is vannak jó megoldások. Az egyik ilyen, hogy ha folyamatosan igyekszünk a gyomokat kordában tartani, mennyiségüket csökkenteni, akkor idővel magától is csökkenni kezd az állományuk kertünkben. Soha ne várjuk meg, hogy virágozzanak, és magot érleljenek, ennél előbb gondoskodjunk eltávolításukról, hiszen a magzó gyomok újabb plusz munkát eredményeznek - tanácsolják. 

Jó megelőző megoldás a talajtakarás akár szalmával, akár a lekaszált fűvel. A takart talajon kikelő gyomok többsége, még mielőtt a takaróanyag fölé nőne, elpusztul. A talajtakarás továbbá segít a talaj nedvesség tartalmának megőrzésében, csökkenti annak kipárolgását, valamint hosszabb távon komposztálódik, lebomlik és tápanyagokkal is gazdagítja a talajt.

Az időzítés itt is kiemelkedő jelentőségű

Az évelő gyomok irtását bármikor elvégezhetjük, a magról kelőknél érdemes megvárni minél több kikelését, hogy egy menetben a legtöbbtől egyszerre tudjunk megszabadulni. Azonban a gyomállomány néhány lombleveles állapotánál ne halogassuk tovább a munkát, mert ha megerősödnek, akkor már jelentős mennyiségű vizet és tápanyagot vonnak el kerti növényeinktől. 

Arról már volt szó, hogy a virágzásukat semmiképp ne várjuk meg. Sok gyomnövény képes arra, hogy ha virágzáskor kapáljuk ki, és a területen hagyjuk, miközben elszárad, beérleli és elszórja magjait. Rendszeres gyomirtás mellett is számítsunk rá, hogy a kertünk soha nem lesz gyommentes. Ennek több oka is van. Az egyik, hogy a környező területekről a szél is hoz gyommagvakat, másik, a gyomok túlélési taktikája. 

Így védik a növények a faj fennmaradását, hiszen, ha a területen élő egyedeik valami miatt mindannyian elpusztulnak (gyomirtás, tűz, beszántás, bármi), akkor is a faj később újra populációt tud képezni az adott területen, hiszen a ki nem kelt magok túlélik azt, amit a már kifejlett növények nem éltek túl - fogalmazott az összefoglaló.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás