Hatékony tippek a talajegészség megőrzésére
A termés mennyiségének és minőségének egyik legmeghatározóbb alapfeltétele a talaj állapota, illetve egészsége. A nagyüzemi termesztésre jellemző anyagok intenzív használata viszont a talajban élő hasznos szervezetek csökkenését eredményezheti. Az ennek következtében nem megfelelő állapotú termőtalajok kevésbé képesek ellenállni a víz és a szél romboló hatásának, illetve kevésbé képesek fenntartani a talajlakó élőlények egészséges egyensúlyát. Ez a növénytermesztés hatékonyságának csökkenését eredményezi, ezért érdemes figyelni a jó talajegészség elérésére.
A KAVOSZ írta meg, hogy a talajvédelem jelentőségére mindenképpen figyelmet kell szentelni annak érdekében, hogy a megtermesztett élelmiszerek minősége az adottságokhoz képest a legmegfelelőbb legyen. Gazdálkodóként sokat lehet tenni annak érdekében, hogy ez maradéktalanul megvalósulhasson. Mindenképpen lényeges a legmegfelelőbb termesztés-technológiák kiválasztására is figyelni.
Tudatában kell lenni annak, hogy minden talajterület eltérő jellemzőkkel rendelkezik, emiatt érdemes alkalmazkodni az adottságaihoz. Ennek érdekében a területnek megfelelő tápanyaggazdálkodást kell folytatni, illetve fontos jól megválasztani a termesztett növényeket is. A talajjal kapcsolatos információk gyűjtése és alkalmazása minden esetben megtérülő ráfordítás - írták. A talaj egészségének javítása érdekében érdemes szármaradványt hagyni a felszínen vagy takarónövényt termeszteni rajta. A talajtakarásnak köszönhetően védjük a termőterületet
Hirdetés
- a széltől,
- a naptól,
- az esőcseppek talajtömörítő hatásától,
- a fokozott kipárolgástól.
A talajtakarás továbbá védelmet jelent a talajban élő hasznos élőlények számára is.
A talajművelés időzítése, gyakorisága és mélysége
Amennyiben van rá mód, érdemes csökkenteni a talajművelés mennyiségét, illetve érdemes változtatni a mélységét is. Fontos arra is figyelni, hogy a művelés során a talaj ne legyen túl száraz, de ne legyen nedvesebb sem az ideálisnál. Éppen ezért az időzítés rendkívül fontos ennek a munkálatnak az elvégzése során. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a rendszeresen végzett mély talajművelés tömörödött réteg kialakulását eredményezi, ami a talajegészség és -állapot romlásához vezet.
Azt javasolják, hogy próbáljunk minél nagyobb mennyiségben komposztot készíteni, illetve használni. Rendszeres alkalmazása javítja a talaj szervesanyag-tartalmát, illetve növeli a talajban élő mikrobák sokféleségét és mennyiségét. A komposzt egészségesebbé teszi a termőtalajt, ezért érdemes megfontolni a gazdálkodást segítő mértékű alkalmazását.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés