A termés mennyiségének és minőségének egyik legmeghatározóbb alapfeltétele a talaj állapota, illetve egészsége. A nagyüzemi termesztésre jellemző anyagok intenzív használata viszont a talajban élő hasznos szervezetek csökkenését eredményezheti. Az ennek következtében nem megfelelő állapotú termőtalajok kevésbé képesek ellenállni a víz és a szél romboló hatásának, illetve kevésbé képesek fenntartani a talajlakó élőlények egészséges egyensúlyát. Ez a növénytermesztés hatékonyságának csökkenését eredményezi, ezért érdemes figyelni a jó talajegészség elérésére.

A KAVOSZ írta meg, hogy a talajvédelem jelentőségére mindenképpen figyelmet kell szentelni annak érdekében, hogy a megtermesztett élelmiszerek minősége az adottságokhoz képest a legmegfelelőbb legyen. Gazdálkodóként sokat lehet tenni annak érdekében, hogy ez maradéktalanul megvalósulhasson. Mindenképpen lényeges a legmegfelelőbb termesztés-technológiák kiválasztására is figyelni.

Érdemes betartani a hatékony tippeket a talajegészség megőrzésére, amivel a termesztés hatékonysága is javul - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőfalva

Tudatában kell lenni annak, hogy minden talajterület eltérő jellemzőkkel rendelkezik, emiatt érdemes alkalmazkodni az adottságaihoz. Ennek érdekében a területnek megfelelő tápanyaggazdálkodást kell folytatni, illetve fontos jól megválasztani a termesztett növényeket is. A talajjal kapcsolatos információk gyűjtése és alkalmazása minden esetben megtérülő ráfordítás - írták. A talaj egészségének javítása érdekében érdemes szármaradványt hagyni a felszínen vagy takarónövényt termeszteni rajta. A talajtakarásnak köszönhetően védjük a termőterületet 

  • a széltől, 
  • a naptól, 
  • az esőcseppek talajtömörítő hatásától,
  • a fokozott kipárolgástól.

A talajtakarás továbbá védelmet jelent a talajban élő hasznos élőlények számára is.

A talajművelés időzítése, gyakorisága és mélysége

Amennyiben van rá mód, érdemes csökkenteni a talajművelés mennyiségét, illetve érdemes változtatni a mélységét is. Fontos arra is figyelni, hogy a művelés során a talaj ne legyen túl száraz, de ne legyen nedvesebb sem az ideálisnál. Éppen ezért az időzítés rendkívül fontos ennek a munkálatnak az elvégzése során. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a rendszeresen végzett mély talajművelés tömörödött réteg kialakulását eredményezi, ami a talajegészség és -állapot romlásához vezet.

https://www.youtube.com/watch?v=8aztF0y9Ums
Talajegészség - Gyakorlati tudnivalók

Azt javasolják, hogy próbáljunk minél nagyobb mennyiségben komposztot készíteni, illetve használni. Rendszeres alkalmazása javítja a talaj szervesanyag-tartalmát, illetve növeli a talajban élő mikrobák sokféleségét és mennyiségét. A komposzt egészségesebbé teszi a termőtalajt, ezért érdemes megfontolni a gazdálkodást segítő mértékű alkalmazását.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás