“Helyspecifikus mezőgazdaság: a tervtől a megvalósításig” címmel tart előadást január 17-én Debrecenben Nagy Bence, a Magtár Kft. GPS üzletágvezetője a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozaton. A szakember lassan 15 éve foglalkozik mezőgazdasági GPS-rendszerek értékesítésével, telepítésével, terméktámogatásával. Az elsők között hozta be az országba a Trimble és Ag Leader GPS-eszközöket, majd megszervezte, és jelenleg működteti az ország első és egyetlen közösségi RTK-hálózatát. Vele beszélgettünk a helyspecifikus gazdálkodás és az adatgyűjtés fontosságáról. Hol tart ma Magyarországon a mezőgazdaság technikai fejlődése? Jó lenne, ha a precíziós gazdálkodásnak több köze lenne a növényekhez. Sajnos, ez sok termelőnél és sajnos kereskedő cégeknél sincs meg. Működik az RTK-rendszer, szépen, pontosan megfordul a traktor, de a kultúrnövényekre nem, inkább csak a gépre koncentrálnak. Sokan, sokféle dolgot adnak el a termelőknek precíziós gazdálkodás címszóval. Ám a precíziós gazdálkodásnak a növényről kellene szólnia, mert ez hat a termelő pénztárcájára.
Nagy Bence, MagtárGPS üzletágvezető, Magtár Plusz Automatizálási Kft.
Azzal, hogy fiatal, képzett agrárszakemberek kerülnek döntéshozó, vagy döntést előkészítő pozícióba, változhat ez a hozzáállás? Igen, ennek pozitív hatása lehet, de sajnos, én úgy tapasztalom, hogy a kis-, a közepes- és a nagy cégeknél is csak ritkán hívják oda az agronómust a döntések előkészítéséhez. Sokszor csak a gépész vesz részt a megbeszéléseken a tulaj mellett. Azon a szemléleten kéne változtatin, hogy a precziós mezőgazdaság=RTK=2 cm-es kormányzás. Ez a része is fontos, de egy robotpilóta csak a precíziós mezőgazdaság első lépése kéne hogy legyen, semmiképp nem a végcél! Mit lehet tenni azért, hogy a megfelelő tudás és ismeretek eljussanak a gazdákhoz, a gazdaságokba? Az olyan szakmai események, mint a Magro KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozat, segítenek ezen. De ez alapvetően nagyon nehéz feladat. Egyesével mindenkivel órákat kell eltölteni, hogy helyükre kerüljenek a dolgok. Fokozatosan kell a tudást felépíteni, i, átnézni, hogy mi, mennyibe kerül, mire jó, és miért lehet fontos az adott gazdaságban. Nagy szívfájdalmam, hogy a precíziós gazdálkodás beruházásigényes, drága és bonyolult dologként szerepel a köztudatban. Sokan ezzel próbálják hívogatni és magukhoz kötin a termelőket. De ez nagyon nagy tévhit, ugyanis nem bonyolultabb, mint bármi más a mezőgazdaságban.
A III. Kukorica és Búza Konferenciasorozat a 2 fő szántóföldi növényünk termesztéstechnológiai újdonságait mutatja be
A GPS rendszerek telepítése után milyen hibákat szoktak elkövetni a termelők? Ha egy gazda már döntött arról, hogy megvesz egy modern rendszert, az esetek döntő többségében az szokott lenni a gond, hogy csak a legegyszerűbb alapfunkciókat használja. Ez leginkább a kormányzást meríti ki. Pedig a kezelőfelületek a dokumentálást is megoldanák, akár a komplett gazdálkodási napló is összeállítható az év végén, egy gombnyomással. De ez csak akkor lehetséges, ha végig, minden nap következetesen használják az eszközt. A gazdálkodóknak tudniuk kellene azt, hogy mit tud a program, és illene használni is ezt a többlettudást. De ez gondolom hasonlóképp van a modern traktoroknál is, az abban lévő tudást is csak nagyon kevesen használják ki. A jövő mindenképpen afelé vezet, hogy el kell kezdeni a munkagépekkel foglalkozni, majd a traktorok, munkagépek és kombájnok feletti szinten létre kell hozni egy egységes rendszert, amiben a gazdálkodás rögzített adataival tud majd dolgozni a termelő. Az adatoknak hatalmas értéke van, ideje lenne felismerni ezt a tényt! Ezekből nagyon hasznos információk nyerhetőek. Így a döntéshozatal sokkal nagyobb haszonnal valósul meg a gazdaságban. Ha ez a rendszer már adott, akkor lehet helyspecifikus növénytermesztésről beszélni, és itt jutunk el a növényig. Érdemes egy kezelőfelülettel dolgozni, hogy minden adat egységes és jól átlátható legyen. A szép távoli jövő pedig az, hogy a gazda tudni fogja, hogy a földjén egy szem kukoricának egy adott pillanatban épp milyen tápanyagra van szüksége. Néhány napja kombájnon láttam olyan eszközt, ami már aratás közben méri a beltartalmi értékeket. A nedvességen kívül a sikér- és a fehérjetartalmat, és további adatokat, amelyeket azonnal elemez. Így pedig a rendszer segítségével nem keveredik össze a különböző minőségű búza, kategóriánként szét tudja választani a termést, ami már ezer forint különbségnél is megéri. Mekkora és milyen hasznot hoz, ha így gazdálkodik valaki? A kukorica és a búza tekintetében hektáronként 10-20 százalékos profitnövekedés is elérhető a helyspecifikus növénytermesztés alkalmazásával. Viszont fontos, hogy az egész rendszer a hektáronkénti profitról, nem pedig a hozamról kell, hogy szóljon. Érdemes minden hektáron megnézni, hol a profitmaximum, mert van, ahol intenzív, van, ahol extenzív technológiával tud magasabb profitot elérni a termelő.

Tudjon meg még többet a a helyspecifikus gazdálkodás rejtelmeiről és hozzon ki többet a földjéből!

Ehhez jöjjön el a III. KUKORICA és BÚZA Konferenciasorozatra, Debrecenbe 2019. január 17-én, ahol az agrárszakma kiváló eladói számolnak be a kukorica és a búza termesztéstechnológiai újdonságairól, és adnak tanácsokat a korszerűbb és hatékonyabb termesztéshez.

További információ és regisztráció a rendezvényre a konferencia hivatalos oldalán: https://www.magro.hu/konferencia/
 

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás