A homoktövis hazánkban alapvetően egy vadonélő faj és egyre nagyobb népszerűségnek örvend. A bogyótermés fogyasztása betegségek megelőzésére és bizonyos betegségek gyógyítására is alkalmas. Mai cikkünkben ennek a növénynek a termesztését járjuk körül.

Nagyüzemi körülmények közötti telepítés

Talajigény

Az egyik legfontosabb feltétel a homoktövis termesztésénél, hogy laza szerkezetű, homokos talajon érzi jól magát. Telepítés előtt érdemes mélyen megforgatni a talajt és érett szerves trágyát beledolgozni némi kálium és foszfortartalmú műtrágyával kiegészítve, ugyanis ezt meg fogja hálálni a növény. Az így előkészített talajt néhány hétig hagyjuk ülepedni, mielőtt kijuttatnánk a talajba a szaporítóanyagot.

Telepítés, öntözés

Fontos tudni dugványvásárlás előtt, hogy milyen arányban kell elültetni hím, illetve nőivarú egyedeket. A szakkönyvek szerint nagyüzemi telepítésnél 8 nőivarú egyedhez kell számolni 1 hímivarú növényt. A sortávolság 4 méter, míg a tőtávolság 2 méter legyen az ideális fejlődés elérése érdekében.

Megtévesztő tény, hogy a homoktövis a homokos, laza szerkezetű talajokat preferálja, ugyanis könnyen gondolhatjuk azt, hogy ezzel együtt a szárazságot is jól tűri, pedig ez nem így van. Különösen a telepítés utáni két évben rendkívül vízigényes, amíg gyökérzete nem kapaszkodik meg kellőképpen a talajban, de nem szabad átesni a ló túlsó oldalára sem! A pangó vizes, belvizes területeken a dugványok elpusztulnak. Homoktövist ezért csak olyan területen lehet sikeresen termeszteni, ahol megoldott az öntözés, ugyanis a nyári szárazságokat csak megfelelő vízutánpótlással képes átvészelni a növény.

Vegyszerezés, gyomirtás

A homoktövist a belőle készült gyógyhatású készítmények miatt termesztik, amiből egyértelműen adódik, hogy vegyszerezni szigorúan tilos a növényeket. Műtrágya helyett szerves trágyát, molykártétel ellen vegyszerek helyett baktériumalapú szereket (Bacillus Thüringiensis), gombás betegségekre pedig hagyományos kén- és réztartalmú szereket használjunk. Tenyészidőben nem alkalmazunk vegyszeres védekezést, kártevők ellen a tél végi réz és kén alapú lemosó permetezés javasolt.

Gyomirtó szereket sem használunk, a sorközöket sekély mélységű kultivátorral ápoljuk, míg a tövek között sekély kapálással távolítjuk el a gyomokat.

Betakarítás

Kézzel is szedhetjük, de gépi betakarítás is létezik, mindkét módszernek van pozitív és negatív oldala is. Betakarítás során a fő cél, hogy a bogyók ne sérüljenek és minél kevesebb léveszteséggel szedjük le a termést. A kézi szedés, amikor közvetlenül a fáról/bokorról szedjük a bogyókat egyrészt igen kényelmetlen (a sok tüske miatt, melyek az ágakat és a termővesszőket borítják), valamint ugyanezen okból rendkívül lassú folyamat.

Egy másik módszer, amikor a termővesszőket - rajtuk az érett bogyókkal - levágjuk, majd ezt követően a fürtökben álló bogyókat leszedjük.

Nagyobb területen történő betakarítás esetén a terméssel megrakott gallyakat levágják, fóliára gyűjtik, hűtőházba szállítják, majd fagyasztás után egyszerűen lerázzák a bogyókat. Ez a módszer Szibériából származik, ott az első fagyok után rázógéppel rázzák le a fagyott gyümölcsöket a fákról.

Gyengén tüskés, vagy tüskementes fákról meggyrázó-géppel is betakarítható a termés komolyabb veszteség nélkül.

A homoktövis termeszthető nagyüzemi körülmények között, de kertek díszének is ideális
 

Termesztés hobbicélból

Amennyiben csak kertünkben kívánunk néhány példányt nevelni, a termesztés metódusa nagymértékben hasonlít a szántóföldi termesztéshez. Szintén homokos, laza talajon, a kert legnaposabb részébe ültessük a kiválasztott növényeket. Itt is fontos, hogy a porzós és termős virágok külön-külön növényen vannak, így minimum egy hím és egy nőivarú dugványt kell beszereznünk, de a szakkönyvek szerint zártkerti termesztés esetén 4 nőivarú növény mellé 1 hímivarút kell telepíteni.

Az ültető gödör mérete 40*40*40 cm legyen, melyet 3-4 kg érett szarvasmarhatrágyával, talajfertőtlenítővel, szuperfoszfáttal és káliumszulfáttal töltsük fel, majd takarjuk 10 cm földdel és öntözzük be 8-10 liter vízzel. Pár napig hagyjuk ülepedni, majd 20-25 cm mélyre helyezzük le a dugványokat.

A bogyókból házilag leggyakrabban teát, szörpöt, lekvárt, kompótot és aszalványt készítenek. A mézágyban, mélyhűtőben eltartott bogyó finom csemege és gazdag vitaminforrás télen.

Élettani szerepe

A bogyós gyümölcsök között kiemelkedően magas a tápértéke és a vitamintartalma. Pozitív hatással van az immunrendszerre, növeli a szervezet védekezőképességét. Megfázásos megbetegedések esetén magas C-vitamin-tartalmának köszönhetően praktikus természetes gyógyszer lehet. Zsíroldó hatású, fokozza az anyagcserét is. Csökkenti a vér koleszterinszintjét, s így lassítja az érelmeszesedési folyamatok kialakulását.

Forrás: kertvarazsmagazin.hu, kerteszetesszoleszet.hu

 

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás