Hová lett a „fillérekért megvehető” káposzta?
A fejes káposzta az egyik legsokoldalúbb zöldségféle, hiszen ehetjük édesen, sósan, savanyítva, az ízlésünkön múlik. Korábban az ára is csábító lehetett, hiszen – egészen idáig – az olcsóbb alapanyagok közé tartozott. Arról nem is beszélve, hogy az ikonikus töltött káposzta sokak kedvenc ételének számít. Az áremelkedések azonban ezt a zöldséget sem kerülték el, de még mindig megfizethetőnek számít.
Az EU-ban a meghatározó élelmiszerek közé tartozik a káposzta, ezt jól alátámasztja az, hogy évente átlagosan 3,6-3,7 millió tonnát takarítanak be belőle. Ugyanakkor a számok a káposzta esetében sem alakultak a legjobban – írja az AKI.
Az évtized legkisebb mennyisége
A KSH adataiból kiderült, hogy Magyarországon fejes káposztából az elmúlt évtized legkisebb mennyisége, 37,2 ezer tonna termett 2021-ben. Hazánk fejes- és vöröskáposzta-külkereskedelmi egyenlege negatív volt 2021-ben, a beszállított mennyiség 6,92 ezer tonnát ért el, míg a külpiacokra 2,24 ezer tonna került. Az idei év első fél évében az import 38 százalékkal 2,91 ezer tonnára csökkent az elmúlt év azonos időszakához képest. A behozatal is vegyes számokat mutat, így alakult az alábbi országokban:
Hirdetés
Németországból 31 százalékkal 1,79 ezer tonnára,
Hollandiából 40 százalékkal 431,8 tonnára,
Spanyolországból 75 százalékkal 152,7 tonnára csökkent,
ugyanakkor Lengyelországból 9 százalékkal 352,1 tonnára nőtt a behozatal.
Az export 1 százalékkal mérséklődött, 1,97 ezer tonnát tett ki, ennek jelentős hányada a skandináv államokba (Finnország, Norvégia, Svédország) irányult.
58 százalék! A káposztát sem kerülte el a drágulás
Az AKI PÁIR adatai szerint a Budapesti Nagybani Piacon a 12. héten került a piacra a primőr, fehér fejes káposzta a tavalyinál 58 százalékkal magasabb áron. Ez 650 forint/kilogrammos kezdőárat jelentett, ami az akkor még kapható 2021. évi betakarítású termék áránál (130 forint/kilogramm) lényegesen magasabbnak bizonyult. A primőr, fehér fejes káposzta ára 7 százalékkal 284 forint/kilogrammra emelkedett a 16-24. héten az egy évvel korábbihoz képest. A drágulás itt még nem állt meg, a primőr kifutása után a szabadföldi, fehér fejes káposzta ára 44 százalékkal 258 forintra nőtt kilogrammonként a 26-37. héten az előző év azonos periódusához viszonyítva.
A primőr, vörös káposzta az előző évhez képest két héttel később, a 22. héten jelent meg a kínálatban, a piacra lépési ára pedig 400 forint/kilogramm volt, és akkor belföldi tárolási termék már nem volt jelen a kínálatban. A primőr, vörös káposzta ára 4 százalékkal 380 forint/kilogrammra emelkedett a 22-24. héten az egy évvel korábbihoz képest. A primőr kifutása után a szabadföldi vörös káposzta ára 19 százalékkal 254 forintra nőtt kilogrammonként a 26-37. héten az előző év azonos periódusához mérten.
A káposztatermelés nem leányálom
Tavaly egy ócsai termelő elmondta az Agrárszektornak, hogy ha valaki nem tudja öntözni a területét, akkor nem fog tudni érvényesülni. A gazda már akkor kiemelte: nagyon magasak a rezsiárak, és sokszor váratlanok az emelések is. Az árakat a termelők nem mindig tudták feltolni – és ekkor még híre-hamva nem volt a háborúnak és az extrém aszálynak.
Ennyit kell fizetnünk, ha káposztát szeretnénk enni
A káposzta mindig is az elérhetőbb, megfizethetőbb zöldségek közé tartozott, ráadásul sokféleképpen is felhasználható a konyhában. Mostanra azonban elmúltak azok az idők, mikor „fillérekért” juthatunk hozzá a káposztához. Egy kilogramm 450 és 500 forint között mozog, de 540 forintért is találhatunk. Ha pedig savanyú káposztát szeretnénk majszolgatni, akkor kilójáért 600 és 100 0 forint között kell fizetnünk.
(Forrás: agrarszektor.hu)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés