A huminsavak jelentik a talajlakó mikroorganizmusok táplálékát, és ezáltal fokozzák azok aktivitását és szaporodását.  Nagyon fontos szerepet játszanak a növények táplálásában, akár a talajszerkezet javításával akár levéltrágyaként alkalmazva. Könnyen kijuttatható és a talajban segíti a nehézfémek blokkolását, a feltárt tápanyagok felvételét a növények számára, felszaporítja a hasznos mikroszervezeteket a talajokban (melyek a tápanyagok feltárásért felelősek) és helyreállítja a talaj pH-ját, kémhatását, illetve segíti megállítani a talajsavanyodást. Jellemzőjük, hogy nagy méretű és tömegű molekulákból állnak. Alkalmazási területük főleg a talaj, a növények gyökérzónája. A humin anyagok a növényi eredetű biomassza évezredes bomlási folyamataiban, a növények humifikálódása során jönnek létre. A huminok családjába tartoznak a biológiailag aktív és igen értékes huminsavak és fulvosavak, melyek legalább 70-féle ásványi anyagot tartalmaznak önmagukban, ráadásul mindezeket felvehető, biológiailag hasznosítható formában. Ezek a hosszú molekulaláncú, különleges tulajdonságú szerves makromolekulák a homogén karbon-kori növényzetből keletkezett tőzegből nyerhetők ki.
A huminsavak talajjavító, növényi termékenységfokozó anyagként felhasználhatók
A magas huminsav tartalmú barnaszén, lignit és a hozzá hasonló szerves ásványok, mint talajjavító, növényi termékenységfokozó anyagként való felhasználása néhány évtizedes múltra tekint vissza. Az Egyesült Államokban az 1960-as években kezdtek el foglalkozni a bányászott lignit mezőgazdasági alkalmazhatóságával. A talajban az élő szervezetek (növényi gyökerek, talajflóra és -fauna) mellett jelentős mennyiségben vannak jelen élettelen szerves anyagok is (kb. 85 százalék). Ezek a kémiailag heterogén összetételű, funkciós csoportokban gazdag makromolekulás anyagok megtalálhatók a talajokban, tőzegben, felszíni és felszín alatti vizekben, illetve fiatalabb szénformákban (leonardit) is. A humuszanyagok kémiai szempontból nem egységesek, hanem bizonyos határokon belül hasonló szerkezetű és tulajdonságú, eltérő nagyságú makromolekulák keverékei. Az eltérő humuszképződés nagy változatosságú frakciókat tartalmazó, funkciós csoportokban és szerkezetileg erősen különböző molekulákat hozott létre. [embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=b0sTr6etzmw[/embedyt]
A huminsavak jelentősége a mezőgazdaságban
A huminsavak természetben betöltött különleges szerepe, hogy a növények számára fontos tápanyagokkal olyan közepesen erős kötéseket képeznek, amelyből a növények könnyen felvehetik a tápanyagot. Ugyanakkor a mérgező fémekkel olyan erős komplexeket létesítenek, melyeket a növények nem tudnak megbontani. Ezáltal inaktiválják azokat a talajban és az élő szervezetben. Mivel a huminsavak kötéseket képeznek a fémionokkal, ők felelnek az aminosavakkal, peptidekkel, szénhidrátokkal és szteroidokkal történő komplexképzésért is. A huminsavak végzik a szövetekben a nehézfémek eltávolítását. A huminsavak a biológiai rendszerekben elektron és oxigén transzfer molekulaként viselkednek. Tehát közvetlenül katalizátorként vesznek részt a sejtlégzési folyamatokban, amivel meggyorsítják azt. Így több energia szabaddá válását eredményezik a sejtekben. Ezen alapul a biostimulátor hatásuk, amely általános jellegű és a növény egész anyagcseréjére hat. A huminsavaknak mindig van egy optimális koncentrációjuk, az ennél nagyobb adag nem eredményez jobb eredményt. Gyakorlati felhasználásuk főként levéltrágya készítmények formájában történik. Számos előnyös tulajdonságuk mellett az egyik legfontosabb, hogy semmilyen környezetkárosító mellékhatásuk nincs. Ezért minden növényi kultúrában kockázatmentesen használható, termésbiztonságot fokozó anyag.
A huminsavak a takarmányozásban is hasznos szerepet töltenek be
A huminsav a takarmányok hasznosulásában is segít. Állattenyésztő gazdáktól gyakran hallani, hogy a sertés vagy a növendékmarha elfogyasztja ugyan a meghatározott takarmánymennyiséget, de nincs megfelelő súlygyarapodás, illetve állategészségügyi gondok is jelentkeznek. Ennek egyszerű a magyarázata: az intenzív művelésű talajokban, így a takarmánynövényekben is leccsökkent a mikroelemszint. Tehát a haszonállatok elé tápanyagban szegény takarmány kerül, s azt a keveset sem jól hasznosítja a szervezet. Huminsavalapú termékek takarmányba való keverésével ez a gond kiküszöbölhető. A természetes anyagból nyert huminsav-készítmények bizonyítottan antivirális és antibakteriális hatásúak. Ugyanakkor az immunrendszert is erősítik, de említést érdemel detoxikáló és ösztrogén hatásuk is, ezért is indokolt a takarmányozásban a huminsavak használata.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás