Idén is elindul a zártkerti revitalizációs program, 2 milliárd forintra lehet pályázni
Az Agrárminisztérium az idei évben is meghirdeti a zártkerti revitalizációs programot: a települési önkormányzatok és ezek konzorciumai pályázhatnak. A 2 milliárd forintos keretösszegű programban vissza nem térítendő támogatás igényelhető. A zártkerti revitalizációs program azt szeretné elérni, hogy a falvakban és a kistelepülések határában lévő zártkertekben újrainduljon a hagyományos gazdálkodás, lehetőleg őshonos gyümölcsfajták telepítésével.
Nagy István agrárminiszter a bejelentés alkalmával Budapesten beszélt arról, hogy a támogatás segít megtartani a vidéki munkahelyeket, a vidék sokszínűségét. A kert hozzájárul ahhoz, hogy a vidék élhető legyen, az elhanyagolt területekben rejlő erőforrással élni kell. A pályázaton támogatják például a zártkertek, kiskertek megközelítését szolgáló utak javítását, ezek csapadékvíz-elvezetéséhez szükséges fejlesztéseket, karbantartásokat, vízvételi helyek kialakítását, kút és esővízgyűjtő rendszer kiépítését. Támogatást adnak továbbá villamosenergia-ellátáshoz kapcsolódó fejlesztésekre, vadkerítés, vadgazdálkodási és vadvédelmi elemek építésére, gyümölcsfa vagy szőlőtelepítésre.
A pályázaton egyenként legfeljebb 10 millió forint támogatást lehet nyerni, a villamosenergia-ellátáshoz kapcsolódó fejlesztések keretében pedig ez az összeg legfeljebb 20 millió forint.
Hirdetés
A 2015-ben indult program statisztikái szerint a zártkerti revitalizációs programra és a tanyafejlesztési programra egyaránt jelentős igény van - mondta a miniszter. Kis Miklós vidékfejlesztésért felelős államtitkár arról számolt be, hogy a program 100 százalékos, vissza nem térítendő támogatást nyújt. A nyertes pályázatok 75 százalékos előlegét a tervek szerint még idén év végéig átutalják.
Felkarolják a zártkertek fejlesztését az önkormányzatok
Országszerte mintegy 140 hektárnyi, korábban elhanyagolt szőlős- és gyümölcsöskert újulhatott meg az elmúlt három évben, sorra kapnak rendezett külsőt az elhanyagolt parcellák. A fejlesztéshez az önkormányzatok 2018-tól önálló programon keresztül nyerhetnek támogatást. Az első, zártkertek fejlesztését célzó pályázaton háromszoros volt a túljelentkezés. Becslések szerint Magyarországon 200 ezer hektárnyi területen 1,15 millió, jelentős részben elhanyagolt állapotú zártkerti ingatlan van. Ezek jellemzően néhány 100 négyzetméteres hobbitelkek. Ezeket a földeket főleg szőlőként vagy gyümölcsösként tartják nyilván a földhivatalok, ám a valóságban már nagyon keveset művelnek közülük. Korábbi cikkünk ide kattintva olvasható.
Az utóbbi évtizedekben a városok közelségében kialakított, korábban hobbikertként funkcionáló területek jó része elveszítette a funkcióját. A nagyvárosok vonzáskörzetében lévő telkeket a tulajdonosok jórészt beépítették, míg az ország más részein nagyon elhanyagoltak a kertek. Az agrártárca szerint fontos lenne megőrizni az ezeken a helyeken található értékeket és termelési potenciált.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés