Három évtizeddel a rendszerváltás után a traktorok száma még mindig nem éri el a dupláját az 1990-es értéknek. A piacgazdaság első évében 127 ezer traktort tartottak számon, 2020 végén pedig 232 654 volt belőlük. Tavaly 11 ezer traktort vásároltak a hazai gazdák, több mint háromnegyed részük használt volt a román Országos Statisztikai Intézet (INS) szerint. A géppark növekedése elsősorban az uniós forrásoknak köszönhető, s főleg a gabonatermesztők és a napraforgóval foglalkozó gazdák vásárolják meg ezeket. 

A kolozsvári Maszol portál számolt be róla, hogy Romániában jelenleg két traktorgyártó van: a craiovai TAM és a szászrégeni IRUM. Ez utóbbi Tagro márkanévvel gyárt a közepes méretű gazdaságoknak szánt traktorokat. Ezek saját fejlesztésűek, 2021-ben körülbelül 500 készül belőlük.

Lassan halad a romániai mezőgazdaság gépesítése és az sem a helyi traktorgyárakat erősíti: inkább a John Deere, a Case és a New Holland gépeit veszik a román traktorok helyett a romániai gazdák - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőkövesd

„A gond az, hogy csak két hazai gyártó van, ráadásul ezek termékei nem tartoznak a legkeresettebbek közé. A legnépszerűbb traktorok jelenleg a John Deere, a Case és a New Holland” – mondta Mihai Daniel Stănescu Vătău, a Global Company Incorporate mezőgazdasági tanácsadó cég vezérigazgatója.

Hiába olcsóbbak, kevésbé fogynak a román traktorok, mint a külföldiek

Egy 100 lóerős John Deere traktor nagyjából 80 ezer euróba kerül, míg egy Régenben gyártott csak 35 ezerbe. Ennek ellenére a gazdálkodók többsége, főleg a gabonatermesztők az előbbit részesítik előnyben, mivel műszakilag lényegesen magasabb szintet képvisel a románnál. Fontos szempont az is, hogy uniós projektek révén egy traktort 70 – 90 százalékban meg lehet finanszírozni. 2013-ban a hazai traktorállomány matuzsálemi korú volt, a kétharmadát a rendszerváltás előtt gyártották. Azóta javult a helyzet, de nem látványosan. A tavaly eladott 11 ezer traktor közül csak 2 ezer 500 volt új, a többi importból származó, használt gép volt.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás