Itt vannak a hazai betakarítás adatai: nagyot nőtt a tavaszi árpa átlagos termésmennyisége
A NAIK AKI statisztikai jelentése szerint a kalászosok teljes területének 68 százalékán őszi búzát termeltek a 2018/2019-es gazdasági évben. Az őszi búza betakarított területe 952 ezer hektár, a termésmennyiség 4,9 millió tonna volt. A hektáronkénti termésátlag a tavalyihoz hasonlóan országosan 5,2 tonna lett. Őszi búzából a legalacsonyabb, hektáronként 3,6 tonnás termésátlagot Pest megyében, a legmagasabbat, 6,4 tonnát Vas megyében érték el a termelők. Anyagunkban a hazai betakarítás utáni további terméseredményeket is felsoroljuk.
Tavaszi búzát 2019-ben 5,5 ezer hektáron vetettek, 25 százalékkal kisebb területen, mint 2018-ban. A betakarított mennyiség 23,8 ezer tonna volt, ez 13 százalékkal kevesebb az előző évinél. Durumbúzát augusztus közepéig 38 ezer hektáron vetettek és 37 ezer hektáron arattak ebben a gazdasági évben. A termésátlag 2,6 százalékkal, a betakarított mennyiség, 169 ezer tonna pedig 16 százalékkal maradt el a tavalyitól. Egyenként 3 ezer hektárnál nagyobb területen 6, Pest, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Jász-Nagy-kun-Szolnok, Bács-Kiskun, Békés és Csongrád megyében termesztettek durumbúzát ebben a gazdasági évben - írta a NAIK AKI statisztikai jelentése.
A szalmabetakarítást a kalászosok területének 80,3 százalékán, a tarlóhántást a tervezett terület 82,3 százalékán végezték el a gazdák az AKI-adatgyűjtésig. Az őszi káposztarepce termésmennyisége 16 százalékkal csökkent, területe azonos az előző évivel, termésátlaga viszont 3,7 százalékkal csökkent 2018-hoz hasonlítva. A hektáronkénti hozam Nógrád megyében volt a legalacsonyabb, 1,4 tonna, Vas megyében pedig a legmagasabb, 3,6 tonna.
Hirdetés
Magasabb termésátlag, nagyobb terület az árpákból a hazai betakarítás végén
Őszi és tavaszi árpából a tavalyinál összesen 4 százalékkal nagyobb területről, 242 ezer hektárról, 19,3 százalékkal több termést, összesen 1,3 millió tonnát takarítottak be a termelők. Az őszi árpa hektáronkénti termésátlaga országos szinten 5,5 tonna, ami 12,5 százalékkal nagyobb, mint 2018-ban volt. A tavaszi árpa 4,1 tonnás átlagtermése viszont 36,6 százalékkal múlta felül idén a tavalyi értéket. A tritikálé termésátlaga hektáronként 3,8, a rozsé 3, a zabé 2,9 tonna volt. A tavaszi takarmányborsó hektáronkénti termésátlaga 2,6 tonna, termőterülete 3,8 ezer hektárt volt 2019-ben. A takarmányborsó hozama Bács-Kiskun megyében volt a legkisebb, 1,7 tonna, míg Tolna megyében a legmagasabb, 3,3 tonna hektáronként. A zöldborsó az előző évinél 7 százalékkal magasabb, 4,1 tonnás hektáronkénti termésátlagot mutatott. A zöldborsóval bevetett terület nagysága 4 százalékkal csökkent, viszont az össztermés 2 százalékkal emelkedett a tavalyihoz képest.
Kukorica- és gyümölcseredmények
A csemegekukorica hektáronkénti átlagtermése Tolna megyében volt a legkisebb, 4,2 tonna, 21,5 tonnával pedig Csongrád megyében volt a legnagyobb. Hajdú-Bihar megyében 15,8, Békés megyében 17 tonnás hektáronkénti hozamot értek el a gazdák. A meggytermés országos átlaga 36 százalékkal kisebb lett a tavalyinál, 5,5 tonna volt hektáronként. A termésátlagot nézve a szórás igen nagy: amíg Nógrád megyében mindössze 2,9 tonna meggy termett hektáronként, addig Győr-Moson-Sopron, Békés és Zala megyében 10 tonna fölötti termésátlagot hoztak a gyümölcsfák. A kajszi termésmennyisége 37 ezer tonna körül alakult, termésátlaga hektáronként 6,6 tonnát tett ki. Az őszibarack szedése a jelentés időpontjában 73 százalékon állt, a hektáronkénti termésátlag 6,4 tonna, ami szinte kétszerese a tavalyinak. Az adatok a 2019. augusztus 13-i állapotot mutatják.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés