A hónap elején az FDA (Food and Drug Administration – az USA Élelmiszerbiztonsági és Gyógyszerészeti Hivatala) jóváhagyta a genommal szerkesztett szarvasmarhák hústermelésben való felhasználását. Az éghajlatváltozást szem előtt tartva tenyésztették ki ezeket az állatokat. Rendkívül sima, rövid szőrük van, ami állítólag segít az állatoknak hatékonyabban megbirkózni a meleg időjárással.

A modernfarmer.com tudósítása szerint a PRLR-SLICK néven ismert szarvasmarhafajtát a CRISPR nevű genom-szerkesztő technikával fejlesztették ki. Ezt meghatározott tulajdonságokkal rendelkező állatok tenyésztésére használják.

Megállapították, hogy a szarvasmarhák szándékos genomiális megváltoztatása (IGA) nem jár biztonsági aggályokkal (Fotó: Pixabay)

Őshonos géneket használnak

Ellentétben a géntechnológiával módosított szervezetektől (GMO), amelyek jellemzően más genetikai anyagok hozzáadásával járnak, és olyan növényt vagy állatot eredményeznek, amely nem létezne a természetben, a génszerkesztés a fajban már őshonos géneket használja fel. Így olyan organizmus keletkezik, amely elméletileg természetes szaporodási folyamat során fordul elő.

A szövetségi hivatal „alacsony kockázatúnak” nevezte a húsmarha bevezetéséről szóló döntést. Megállapították, hogy a szarvasmarhák szándékos genomiális megváltoztatása (IGA) nem jár biztonsági aggályokkal. A közelgő biztonsági felülvizsgálatig a hús akár két éven belül a polcokon landolhat.

Egy sajtóközleményben az FDA kifejtette, hogy az IGA-k „molekuláris technológiákkal végzett változtatások, amelyek megváltoztatják az állatok genomját”.

A Successful Farming szerint a minnesotai Acceligen nevű „precíziós tenyésztő” cég felelős a CRISPR-technika alkalmazásáért a sima szőrű szarvasmarhák előállításához.

Nem ez az első eset a technológia teheneknél való alkalmazására. 2020-ban az UC Davis kutatói a CRISPR technológiát használták egy Cosmo nevű tehén tenyésztésére, amelyet úgy terveztek, hogy 75 százalékban hím utódokat hozzanak létre.

Genetikai módosítás lazacban, kecskében, csirkében, nyúlban és sertésben

A múltban az FDA hasonló genetikai módosításokat hagyott jóvá lazacban, kecskében, csirkében, nyúlban és legutóbb sertésekben. A PRLR-SLICK szarvasmarhák azonban az elsők, amelyek hivatalos „alacsony kockázatú minősítést kaptak a végrehajtási mérlegelés érdekében”. Mindez azt jelenti, hogy az adminisztráció szerint nincs gyakorlati különbség a génmódosított és hagyományosan tenyésztett szarvasmarha végtermékében (húsában).

Mivel egyes szarvasmarháknál természetesen előfordul a sima szőrzet, a génszerkesztett szarvasmarhák – a fogyasztó szempontjából – ugyanazok, mint az azonos tulajdonságokkal rendelkező többi szarvasmarha. „Továbbá, a szarvasmarhákból származó táplálék megegyezik a hagyományosan tenyésztett szarvasmarhákból származóval” – mondta az FDA.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás