Kuvaszkölykökkel védekeznek a nagyragadozók és a tolvajok ellen
Hirdetés
- Egyrészt a hazánkba visszatelepült nagyragadozók védelmét azáltal, hogy a Hungarikummá választott magyar kuvasz fajtával oldja meg az állattartó gazdák jószágainak védelmét a medvétől, a farkastól és a hiúztól.
- Másrészt, hogy a ragadozók jelenlétével összefüggésben az adott térségben elősegítse a kuvasz munkakutyaként való megőrzését.
Így működik a Kuvasz-Őr Nagyragadozóvédelmi Program
Előzetes környezettanulmány után a tartási körülményeknek megfelelő állattartók törzskönyvezett kuvasz kölyköket kapnak egy éves szerződéssel. Ebben vállalják a kutyák megfelelő nevelését és tartását. Ha az egy év alatt tartási vagy nevelési problémák adódnak, a kuvaszok visszakerülnek a tenyésztőhöz. Ha pedig minden rendben volt, a kutya az állattartó gazda tulajdonába kerül. Korábban itt írtunk arról, hogy a gyakorlatban Bekölcén hogy vált be a program. A program továbbá segíti a lakosság és a nagyragadozók együttélését az érintett régiókban. Nagyon fontos elem, hogy bemutatja a konfliktuskezelő módszereket, amelyek bevezetésében is közreműködik. Ilyen módszer az egész napos emberi jelenlét, a nyájőrző kutyák kezelése, a szamár, a villanypásztor a rémzsinór, illetve a hang és fénytechnikai eszközök alkalmazása.Az egyetemistákat is segítik
Azért, hogy a szakmát is bevonják, vadbiológusok, természet- és környezevédelmi, agrár- és vadgazda mérnök hallgatók gyakorlati munkájához segítenek helyszíneket biztosítani. Így a hallgatók működő rendszerekben tanulmányozhatják a nyájak, a csordák, és a pásztorkutyák jellemzőit és összefüggéseit. A programban ezeken túl még kutatást is végeznek: a nagyragadozók és a háziállatok közötti interakciókat és viszonyt vizsgálják. Ehhez nappali és éjszakai hőkamerás megfigyelést alkalmaznak. Így nyomon követhetik a farkasok és kuvaszok közti, valamint a farkasok és haszonállatok közti interakciókat, továbbá megvizsgálhatják a haszonállatok nagyragadozó támadásra adott stresszreakcióit. Itt arról olvashat, hogy visszatelepülnek a nagyragadozók Magyarországra.Így segít a program
- Törzskönyvezett kuvasz kölyköket bocsájt a gazdálkodók rendelkezésére
- Segítséget nyújt a kuvaszok megfelelő munkakutyákká való nevelésében
- Rendszeresen látogatja és ellenőrzi a kuvaszos gazdákat
A bevésődési időszakban, azaz 12 hetes korig kihelyezett kuvaszok jó munkakutyákká válnak, természetesen minden az emberi tényezőn, hozzáálláson múlik.
Szép Ábrahám, a Kuvasz-Őr Nagyragadozóvédelmi Program vezetője
Az eredmények
- Írásban rögzített Együttműködési megállapodás jött létre a Program és a Magyar Kuvasz Fajtagondozó Egyesület között, hogy minél több kuvaszt tudjanak visszahelyezni eredeti, nyájőrző feladatkörükbe.
- 2016 nyarán kuvaszos nappal egybekötött tenyésszemlét szerveztek a Veresegyházi Medveotthon területén a Program, a Magyar Kuvasz Fajtagondozó Egyesület és a Fehér Kereszt Állatvédő Liga közreműködésével, ahol a Szent István Egyetem Vadvilág Megőrzési Intézetétől és a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságtól érkezett neves nagyragadozó szakértők tartottak előadásokat a kuvasz tenyésztőknek, illetve az érdeklődőknek.
- Szoros együttműködés jött létre a Bükki Nemzeti Park Igazgatósággal, amelynek egyik eredménye 2017-ben egy erdélyi tanulmányút volt. Célja, hogy bemutassa a magyarországi állattartóknak, vadászoknak és természetvédelmi szakembereknek a Székelyföldön élő társaik mindennapos ragadozókkal való együttélését elméletben és gyakorlatban, neves erdélyi szakemberek közreműködésével.
- 2017 október 4-én V. Németh Zsolt környezetvédelmi államtitkár és Dr. Mezőszentgyörgyi Dávid, hungarikum fajtákért felelős miniszteri biztos látogatták végig a programhelyszíneket, és egy hosszútávú együttműködési megállapodás megkötésére kérték fel a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságot, a Magyar Kuvasz Fajtagondozó Egyesületet és a Kuvasz Őr Nagyragadozóvédelmi Programot.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés